Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Burmistrz Chełmka do dyrektor kopalni Piast-Ziemowit
Pod koniec sierpnia burmistrz Chełmka Andrzej Saternus w związku z licznymi zgłoszeniami mieszkańców gminy skierował pismo do dyrektora kopalni Piast-Ziemowit z prośbą o wyjaśnienia oraz zminimalizowanie przyczyn występowania wstrząsów.
- Wskutek niemal codziennych silnych tąpnięć, narasta obawa mieszkańców gminy Chełmek o własne zdrowie i o stan techniczny zamieszkałych budynków – stwierdził Andrzej Saternus.
Ponadto wystąpił o możliwość złożenia wniosków o naprawienie szkód w uszkodzonych wskutek tąpnięć budynkach.
Kopalnia Piast-Ziemowit fedruje 2 km od Chełmka
Dyrektor kopalni Piast-Ziemowit Krzysztof Krasucki przyznaje, że seria wstrząsów była związana z eksploatacją górniczą w rejonie ok. 2 km od zachodniej granicy administracyjnej gminy Chełmek.
- Dla mieszkańców zachodniej części gminy Chełmek występowanie wstrząsów i odczuwanie drgań gruntu nie jest zjawiskiem nowym. Obecnie jednak mamy do czynienia ze wzmożoną aktywnością sejsmiczną w tym obszarze, co może wzbudzać względny niepokój - tłumaczy dyrektor Krasucki w odpowiedzi do burmistrza Chełmka.
Zapewnia, że projekty eksploatacji opracowywane są z wykorzystaniem analiz dotyczących maksymalnego ograniczenia zagrożenia sejsmicznego i tąpaniami. Podkreśla, że skala intensywności sejsmicznej jest na bieżąco monitorowana i w razie potrzeby korygowana. Od 2007 roku na obszarze działalności kopalni funkcjonuje systematycznie rozbudowywana sieć sejsmometryczna. Obecnie składa się z 29 stanowisk, w tym czterech na terenie gminy Chełmek. - Nie ma w Polsce drugiego obszaru o tak gęstej sieci sejsmometrycznej - zaznacza Krzysztof Krasucki.
Kopalnia przedstawiła zapisy ze wspomnianych czterech stacji od 1 czerwca 20023 r., w których wynika, że występujące drgania gruntu mieściły się w wartościach prognozowanych. Od 1 czerwca odnotowano w niej 72 wstrząsy. - Epicentra tych wstrząsów znajdowały się w odległości przekraczające 2 km od granicy gminy Chełmek, co w zasadzie wyklucza ich szkodliwe oddziaływanie na obiekty budowlane zlokalizowane na terenie gminy Chełmek - przekonuje dyrektor kopalni.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Na stacji w Oświęcimiu powstał niezwykły mural. Ma 200 metrów długości!
- Dwie nowe ulice w Oświęcimiu otrzymały nazwy znanych patronów
- Zbiórka po wypadku w Harmężach. OSP otrzymały potrzebny sprzęt
- Pijana matka w Oświęcimiu miała pod opieką dziecko
- Seniorzy pokazali w Oświęcimiu wysoką formę. Były emocje i dobra zabawa
- Wacław Prorok o pobiciu piłkarza Orła Ryczów w Jawiszowicach. WIDEO
