Nasza Loteria

Kopalnia Piast-Ziemowit tłumaczy się ze wstrząsów, jakie dotykają Chełmek. Wyklucza, aby szkody budowlane były z tym związane. Zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Kopalnia Piast-Ziemowit przyznaje, że seria wstrząsów, która dotknęła także Chełmek była związana z jej działalnością, ale wyklucza, aby szkody budowlane zgłaszane przez mieszkańców były z tym związane
Kopalnia Piast-Ziemowit przyznaje, że seria wstrząsów, która dotknęła także Chełmek była związana z jej działalnością, ale wyklucza, aby szkody budowlane zgłaszane przez mieszkańców były z tym związane Polska Grupa Górnicza
W ostatnich tygodniach na terenie gminy Chełmek nasiliły się podziemne wstrząsy związane z działalnością górniczą. W Oddziale KWK Piast-Ziemowit należącym do Polskiej Grupy Górniczej, przyznają, że jest to efekt eksploatacji prowadzonej przez tę kopalnię, ale jednocześnie wykluczają, aby były z tym związane szkody budowlane.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Burmistrz Chełmka do dyrektor kopalni Piast-Ziemowit

Pod koniec sierpnia burmistrz Chełmka Andrzej Saternus w związku z licznymi zgłoszeniami mieszkańców gminy skierował pismo do dyrektora kopalni Piast-Ziemowit z prośbą o wyjaśnienia oraz zminimalizowanie przyczyn występowania wstrząsów.

- Wskutek niemal codziennych silnych tąpnięć, narasta obawa mieszkańców gminy Chełmek o własne zdrowie i o stan techniczny zamieszkałych budynków – stwierdził Andrzej Saternus.

Ponadto wystąpił o możliwość złożenia wniosków o naprawienie szkód w uszkodzonych wskutek tąpnięć budynkach.

Kopalnia Piast-Ziemowit fedruje 2 km od Chełmka

Dyrektor kopalni Piast-Ziemowit Krzysztof Krasucki przyznaje, że seria wstrząsów była związana z eksploatacją górniczą w rejonie ok. 2 km od zachodniej granicy administracyjnej gminy Chełmek.

- Dla mieszkańców zachodniej części gminy Chełmek występowanie wstrząsów i odczuwanie drgań gruntu nie jest zjawiskiem nowym. Obecnie jednak mamy do czynienia ze wzmożoną aktywnością sejsmiczną w tym obszarze, co może wzbudzać względny niepokój - tłumaczy dyrektor Krasucki w odpowiedzi do burmistrza Chełmka.

Zapewnia, że projekty eksploatacji opracowywane są z wykorzystaniem analiz dotyczących maksymalnego ograniczenia zagrożenia sejsmicznego i tąpaniami. Podkreśla, że skala intensywności sejsmicznej jest na bieżąco monitorowana i w razie potrzeby korygowana. Od 2007 roku na obszarze działalności kopalni funkcjonuje systematycznie rozbudowywana sieć sejsmometryczna. Obecnie składa się z 29 stanowisk, w tym czterech na terenie gminy Chełmek. - Nie ma w Polsce drugiego obszaru o tak gęstej sieci sejsmometrycznej - zaznacza Krzysztof Krasucki.

Kopalnia przedstawiła zapisy ze wspomnianych czterech stacji od 1 czerwca 20023 r., w których wynika, że występujące drgania gruntu mieściły się w wartościach prognozowanych. Od 1 czerwca odnotowano w niej 72 wstrząsy. - Epicentra tych wstrząsów znajdowały się w odległości przekraczające 2 km od granicy gminy Chełmek, co w zasadzie wyklucza ich szkodliwe oddziaływanie na obiekty budowlane zlokalizowane na terenie gminy Chełmek - przekonuje dyrektor kopalni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kolejna dawka szczepionki już dostępna!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska