FLESZ - Koronawirus groźny tylko w pomieszczeniach?
- Na wydarzeniowej mapie kraju nie mogło zabraknąć Festiwalu Miłosza, który niezmiennie od 10 lat podejmuje próbę odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania współczesnego człowieka - mówi Izabela Błaszczyk, dyrektor KBF. - W tym roku spotkamy się w lipcu i gorąco liczymy na to, że uda nam się bezpiecznie rozmawiać o poezji na żywo, jesteśmy jednak przygotowani na wszystkie scenariusze.
Poszukiwanie języka, który umożliwia opisanie rozległości i nieuchwytności życiowej podróży to temat spotkań z twórcami i wydarzeń towarzyszących. Punktem wyjścia będzie tom Czesława Miłosza „Nieobjęta ziemia”, pierwsza wydana po Nagrodzie Nobla książka poety, w której poszukuje on bardziej pojemnej formy wyrazu.
- „Nieobjęcie” zdaje się symbolizować bariery, które stają przed wyobraźnią dzisiejszych „podróżnych świata” - mówi Krzysztof Siwczyk, dyrektor artystyczny Festiwalu Miłosza. - W dobie budowania świadomości ekologicznej, w trudnym czasie pandemii i ideologicznych demagogów, Wszystkim nam może paradoksalnie pomóc uniwersalne doświadczenie utraty złudzeń społecznych i politycznych oraz zaniku poczucia bezpieczeństwa wywołanego dojmującym rozpadem natury i znanego porządku świata.
W Krakowie zagoszczą wybitne poetki i wybitni poeci. Gośćmi zagranicznymi tegorocznej edycji festiwalu będą Agi Mishol, Alice Oswald, Ivana Štrpki i Petera Gizzi, których twórczość polscy odbiorcy mogli już poznać. Tomiki poetów przełożone na język polski ujrzały światło dzienne podczas ubiegłorocznej edycji Festiwalu Miłosza.
- Mocne głosy poetek i poetów, którzy od dziesięciu lat odwiedzają kolejne edycje festiwalu, tworzą różnorodną panoramę zachwytów, wątpliwości, ambiwalencji i buntów, które winniśmy zgłaszać pod adresem świata przeobrażającego się na naszych oczach w tempie wcześniej nieznanym. Tempo to bywa obce, przynależne bardziej technologii niż doświadczeniu ludzkiemu żywiącemu się refleksją nad jakością otaczającej nas rzeczywistości. Festiwal Miłosza tę jakość dyskutował i dyskutować będzie, zwłaszcza teraz, w warunkach pandemicznych niepokojów dotyczących sposobów organizowania się świata na nowo - zaznacza Olga Brzezińska, dyrektor programowa Festiwalu Miłosza.
Tradycyjnie podczas festiwalu odbędzie się gala, podczas której zostanie wręczona Nagroda im. Wisławy Szymborskiej dla najlepszej książki poetyckiej minionego roku. W tym roku gala odbędzie się w festiwalową sobotę 10 lipca o godz. 20:00 i można będzie ją obejrzeć na kanałach Wirtualnej Polski i na Play Kraków.
Odbywający się w Krakowie co roku Festiwal Miłosza to największe święto poezji w Polsce i w Europie Środkowej. Każdą edycję odwiedzają największe gwiazdy światowej literatury.
Festiwal narodził się z organizowanych w 1997 i 2000 roku przez noblistów Wisławę Szymborską i Czesława Miłosza Krakowskich Spotkań Poetów Wschodu i Zachodu. W pięć lat po śmierci poety Czesława Miłosza Instytut Książki zorganizował pierwszą edycję festiwalu. A od 2014 roku, Festiwal Miłosza organizowany jest przez Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundację Miasto Literatury.
- Te znaki nigdy nie wybaczają. Są pamiętliwe i mogą myśleć o zemście bardzo długo
- Najciekawsze domy do kupienia w Małopolsce do 200 tys. zł. Duże metraże i niska cena
- Ile zarabia kasjer, a ile sprzedawca? Oto zestawienie płac w 18 znanych zawodach
- Najbardziej niebezpieczne przejścia dla pieszych w Krakowie
- Kraków. Tu budują piramidy ze śmieci. A co z recyklingiem w mieście?
