W wigilię 24 grudnia o godz. 22.30 odbędzie się uroczysta inauguracja żywej szopki. Wtedy też metropolita krakowski oraz minister prowincjalny franciszkanów złożą życzenia, a także podzielą się opłatkiem ze zgromadzonymi. Następnie aż do pasterki, która rozpocznie się o północy krakowianie i turyści obecni pod krakowską Kurią będą wspólnie kolędować.
W dniach 25 i 26 grudnia jasełka i koncerty przy ul. Franciszkańskiej odbywać się będą w godz. od 13.30 do 19. Na scenie jak co roku pojawi się kwartet C.D.N. oraz franciszkański zespół Fioretti. Gościem specjalnym wydarzenia będzie piosenkarka Halina Frąckowiak - jej koncert zaplanowany jest na 26 grudnia.
Żywa Szopka
Jak podaje PAP, montaż tradycyjnej żywej szopki u franciszkanów rozpocznie się prawdopodobnie tydzień przed Wigilią. Konstrukcję podziwiać będzie można od 24 do 26 grudnia. W szopce znajdą się postacie biblijne, w które wcielą się ludzie, oraz zwierzęta sprowadzone z zoo. Będą to: osioł, dwie kozy, dwie lamy i kuc.
Tradycja
Św. Franciszek 24 grudnia 1223 r. w grocie w Greccio we Włoszech przygotował pierwszą żywą szopkę. Na żłobku wyłożonym sianem złożono drewnianą rzeźbę Jezusa. W Świętą Rodzinę wcielili się mieszkańcy Greccio. Przy żłobku stanęły wół i osioł. Franciszek przygotował szopkę, aby ciekawie przybliżyć ludziom historię zbawienia.
Zakon franciszkanów kontynuował zwyczaj budowania szopek betlejemskich przed Bożym Narodzeniem i tradycja ta rozpowszechniła się w całej Europie, także w Polsce.
Bezrobocie w Polsce najniższe od lat

- Tak wyglądał Kraków ponad 100 lat temu z lotu ptaka. Wielu z tych miejsc już nie ma!
- Najmodniejsze świąteczne wianki na drzwi z okazji Bożego Narodzenia 2024
- Tak świętowano andrzejki w PRL. Wróżby, wosk i śpiew. Zobacz archiwalne zdjęcia
- MOJE MIEJSCE W KRAKOWIE. Andrzej Sikorowski: Od lat bywam tu prawie codziennie