Każdy wyborca powinien zadać sobie pytanie
– Myślę, że każdy wyborca powinien odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chce, żeby prezydentem Krakowa był ktoś, kto oczernia rywala, żeby wygrać i zdobyć władzę – komentuje Łukasz Gibała, niezależny kandydat na prezydenta Krakowa.
„Prostując nieprawdziwą informację, zawartą w wywiadzie, którego udzieliłem w dniu 4 kwietnia 2024 r., podaję, że Pan Łukasz Gibała nigdy nie ubiegał się o członkostwo w partiach politycznych Nowoczesna i Polska 2050. Aleksander Miszalski” – takie sprostowanie ma opublikować na własny koszt Aleksander Miszalski w ciągu 48 godzin od doręczenia odpisu wyroku sądu.
Miszalski zauważa, że tego typu sytuacje są nieuniknione w trakcie kampanii wyborczych, gdzie dochodzi do rożnych kontrowersji i sporów i jest prowadzone wiele debat w przestrzeni publicznej.
Miszalski przypomina inny wyrok
- Podobna sytuacja miała miejsce w wyborach samorządowych w roku 2018, kiedy to Łukasz Gibała prawomocnie przegrał proces w trybie wyborczym z Jackiem Majchrowskim i musiał przeprosić ówczesnego prezydenta za podawanie nieprawdziwych informacji w kampanii wyborczej i umieścić takie sprostowanie na pierwszej stronie lokalnej "Gazety Wyborczej" - przypomina Aleksander Miszalski.
Przypomnijmy, że w sprawie rozpatrywanej w tzw. trybie wyborczym pierwotnie sąd przyznał, że Miszalski mówił nieprawdę, ale oddalił z przyczyn formalnych żądanie przeprosin. Prawnicy Gibały odwołali się od tego wyroku. W efekcie sąd apelacyjny nakazał Miszalskiemu sprostowanie. Jego oświadczenie ma być wyświetlane na stronie głównej Interii przez okres 6 godzin między 8 a 20. Ma ono mieć dokładnie taki rozmiar i kształt, jak zapowiedź spornego wywiadu z Miszalskim, opublikowana 4 kwietnia.
Wybory 2024 - kto prezydentem Krakowa I TURA
OFICJALNE WYNIKI w wyborach na prezydenta Krakowa
- 37.21%
- 26.79%
- 19.79%
- 7.18%
- 5.00%
- 3.07%
- 0.95%
Źródło: PKW
