Oczepioną (z cyklu Antica), Dziewczynkę Pabla (z cyklu Dziewczynki), Mała gimnastyczka z szarfą (z cyklu Gimnastycy), Atleta (z cyklu Atleci) to rzeźby Jerzego Kędziory, które zdobią Kładkę Bernatka.
Znalazły się tam we wrześniu 2016 roku z okazji otwarcia pobliskiej siedziby Cricoteki. Początkowo miały one zdobić kładkę zaledwie przez kilka miesięcy. Jednak kompozycja spodobała się tak bardzo, że wystawa została przedłużona, a miasto, widząc jej potencjał promocyjny dla Krakowa, podjęło rozmowy z artystą na temat pozostawienia wystawy na stałe.
Częstochowski artysta pokazuje swoje prace w wielu miastach świata, a projekty z kładki Bernatka stały się częścią międzynarodowego projektu "Mosty Sztuki".
Balansujące rzeźby z kładki Bernatka znają wszyscy, nie wszyscy jednak wiedzą, że nie tylko w tym miejscu można je zobaczyć. Rzeźby Jerzego "Jotki" Kędziory znajdują się także w parku szpitala w Kobierzynie, gdzie artysta ma swoją pracownię.
Wspólnie ze szpitalem Jerzy Kędziora realizuje również adresowany do pacjentów projekt: „W poszukiwaniu równowagi”, którego celem jest zainspirowanie pacjentów do refleksji, jak utrzymać odzyskaną tu psychiczną równowagę. Punktem wyjścia do przemyśleń są rzeźby artysty.
Kolejną pracę Jerzego Kędziory od kilku dni można zobaczyć nad stawem w parku Lotników Polskich.
Jerzy „JOTKA” Kędziora urodził się w 1947 r. w Częstochowie. Jest rzeźbiarzem, malarzem i projektantem. Od początku swojej drogi twórczej artysta interesował się sztuką kinetyczną i eksperymentami rzeźbiarskimi. Wydarzenia związane z protestami robotników, ruchem „Solidarność” zainspirowały artystę do stworzenia „Portretu Polaka czasów transformacji i Solidarności”. Ta realizacja z lat 80. zawiera prace z cyklów: „Chwiejni”, „Zreanimowani”, „Z odciągami”, „Pęknięty Głos”, „Wieszaki dla” czy „Uniformy dowódcze”. Chwiejność czasu, wyborów i bytu ówczesnego pokolenia stała się kanwą do artystycznych poszukiwań, które zaprowadziły rzeźbiarza w latach 90. do rozpoczęcia prac nad rzeźbami balansującymi, w których na pozór ciężkie i statyczne formy stały się ulotnymi przedstawieniami. Dzięki tym unikalnym pracom artysta stał się rozpoznawalny na świecie.
[video] 27012997[/video]
