Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Balansujące rzeźby Jerzego Kędziory w nowej odsłonie w Kobierzynie

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Balansujące rzeźby Jerzego Kędziory będzie można zobaczyć z scenerii szpitalnego parku w Kobierzynie
Balansujące rzeźby Jerzego Kędziory będzie można zobaczyć z scenerii szpitalnego parku w Kobierzynie Andrzej Banas
Jerzy Kędziora, twórca balansujących rzeźb znanych z kładki Bernatka świętuje podwójny jubileusz 75 urodzin i 50 lat pracy twórczej. Z tej okazji od soboty 22 października w kompleksie parkowym kobierzyńskiego Szpitala im. Babińskiego będzie można zobaczyć jego niezwykłe prace w nowej odsłonie.

Jak wzmocnić się po COVID-19? Zobacz porady lekarza

od 16 lat

Prace Jerzego Kędziory prezentowane będą w naturalnych zielonych przestrzeniach szpitalnego parku. Wernisaż wystawy odbędzie się w sobotę 22 października, o godz. 11.00 na terenie zabytkowego zespołu szpitalno-parkowego.

To nie pierwszy projekt realizowany przez artystę wspólnie ze Szpitalem im. Babińskiego. Jerzy Kędziora z placówką w Kobierzynie związany jest od 2018 roku, od kiedy w niewykorzystywanych pomieszczeniach dawnej kotłowni mieście się jego pracownia.

Wystawa balansujących rzeźb to także kolejna już ekspozycja Jerzego Kędziory w Kobierzynie, w 2018 roku rzeźbiarz prezentował tu w budynku teatru swoje portrety wielkich Polaków w ramach wystawy „Oblicza 100-lecia odzyskania niepodległości” oraz „Wiwisekcję” ukazującą proces tworzenia balansujących rzeźb (2019).

Wspólnie ze szpitalem Jerzy Kędziora realizuje również adresowany do pacjentów projekt: „W poszukiwaniu równowagi”, którego celem jest zainspirowanie pacjentów do refleksji, jak utrzymać odzyskaną tu psychiczną równowagę. Punktem wyjścia do przemyśleń są rzeźby artysty.

Wystawie rzeźb towarzyszyć będzie prezentacja zdjęć z innych wystaw artysty oraz spotkanie z Eweliną Karpińską-Morek, autorką książki „Kolacja Bałowchwalców”. Akcja książki rozgrywa się m.in. w Kobierzyńskim parku, a niepoślednią rolę w fabule odgrywają rzeźby Jerzego Kędziory, który w książce występuje jako rzeźbiarz Jaksa.

Jerzy „JOTKA” Kędziora urodził się w 1947 r. w Częstochowie. Jest rzeźbiarzem, malarzem i projektantem. Od początku swojej drogi twórczej artysta interesował się sztuką kinetyczną i eksperymentami rzeźbiarskimi. Wydarzenia związane z protestami robotników, ruchem „Solidarność” zainspirowały artystę do stworzenia „Portretu Polaka czasów transformacji i Solidarności”. Ta realizacja z lat 80. zawiera prace z cyklów: „Chwiejni”, „Zreanimowani”, „Z odciągami”, „Pęknięty Głos”, „Wieszaki dla” czy „Uniformy dowódcze”. Chwiejność czasu, wyborów i bytu ówczesnego pokolenia stała się kanwą do artystycznych poszukiwań, które zaprowadziły rzeźbiarza w latach 90. do rozpoczęcia prac nad rzeźbami balansującymi, w których na pozór ciężkie i statyczne formy stały się ulotnymi przedstawieniami. Dzięki tym unikalnym pracom artysta stał się rozpoznawalny na świecie.

Stałe duże wystawy Artysty znajdują się od 2016 r. w Krakowie - „Między wodą a niebem”, Kładka o. Bernatka, Kraków (10 prac) oraz od 2021 r. w Częstochowie „Theatrum rzeźb - Igrce Częstocha", Rynek Starego Miasta, Częstochowa (14 prac).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska