FLESZ - Ignazio Cassis: Szwajcaria zachowa neutralność militarną

- Zrezygnowaliśmy z zakupu rosyjskich wydawnictw, rezygnując ze współpracy z podmiotami, które w jakiś sposób zasilają budżet wojenny Rosji. W tym momencie skupiamy się na rozbudowie zbiorów ukraińskojęzycznych
– mówi Agnieszka Będkowska z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.
Obecnie w zbiorach biblioteki jest 220 książek w języku ukraińskim, 20 komiksów i 10 filmów. Ale gromadzenie książek to nie jedyne działania podejmowane przez bibliotekę, placówka przygotowuje też lekcje języka polskiego dla obywateli Ukrainy i planuje organizację spacerów literackich po Krakowie w języku ukraińskim czy spotkania z twórcami ukraińskimi. W ramach planu „Biblioteczne wsparcie i pomoc” w Czytelni Informatycznej przygotowano kilka stanowisk komputerowych wyposażonych w zakupione niedawno klawiatury z alfabetem ukraińskim.
- Od przeszło roku już prowadzimy działania z mniejszością ukraińską we współpracy z fundacją Zustricz, prowadząc, m.in. zajęcia edukacyjne z nauką języka polskiego. Teraz, w odpowiedzi na bieżące potrzeby, poszerzamy ofertę i sposoby działania, np. poprzez uruchomienie zbiórki, planujemy także zajęcia integracyjne i adaptacyjne dla dzieci – mówi Agnieszka Będkowska. – Obecnie pracujemy nad przygotowaniem oferty edukacyjnej, która najprawdopodobniej ruszy w połowie kwietnia.
W związku z tymi planami, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie intensywnie poszukuje wolontariuszy znających język ukraiński. Osoby chętne do współpracy prosimy o kontakt z Działem Edukacji, Nauki i Badań Kraków, tel. 12 37-52-285, email: [email protected]
Od pierwszych chwil trwającej w Ukrainie wojny, Biblioteka prowadzi zbiórkę wózków, fotelików, krzesełek do karmienia, nocników, wanienek dla dzieci z Ukrainy. Od początku akcji krakowianie dostarczyli ok. 500 wózków, przekazanych już najmłodszym uchodźcom. Akcesoria w dalszym ciągu można przynosić na teren biblioteki. Stąd też rodziny uciekające przed wojną, ale i osoby chcące doposażyć mieszkania dla uchodźców, mogą odbierać sprzęt w godzinach otwarcia biblioteki (pn.-sb.: 8-19, nd.: 8-14), a w sytuacjach awaryjnych także w nocy. Biblioteka udostępnia także miejsce wolontariuszom szyjącym siatki maskujące dla żołnierzy z Ukrainy.
- Te osoby nie powinny pić mleka. Jeżeli masz te przypadłości, ogranicz picie mleka
- To są objawy nadmiaru soli w organizmie. Zobacz niebezpieczne skutki uboczne
- Co zużywa najwięcej prądu w domu? Pralka, ładowarka a może lodówka? Sprawdź!
- W Krakowie powstaje handlowe monstrum. Już widać zarys! [ZDJĘCIA Z DRONA]
- Kąpielisko na Zakrzówku zmieniło się całkowicie. Czy na lepsze?