FLESZ - Co możemy zrobić, by nie dać się COVID-19?
Pod koniec stycznia rada miasta Krakowa zdecydowała, aby przystąpić do tworzenia miejscowego planu "Kapelanka", który obejmuje głównie teren, gdzie stoi hipermarket Tesco. Ten został zakupiony przez dewelopera, który chce tam budować mieszkania i biura. Jak jednak ujawnił przedstawiciel Echo Investment, pod Tesco znajduje się stare wysypisko śmieci. Koszt jego utylizacji to blisko 50 mln zł.
Decyzja radnych oznacza, że urzędnicy muszą przygotować plan, który zgodnie ze studium zagospodarowania przestrzennego, w tym miejscu przewiduje handel wielkopowierzchniowy oraz zabudowę usługową. Tymczasem Echo chce w tym miejscu wybudować kompleks, który będzie oferował także mieszkania. Jeśli plan wejdzie w życie, co może stać się za ok. 2 lata, to mieszkania nie powstaną. Mało możliwe jest, że wcześniej deweloper uzyska pozwolenie budowlane w oparciu o warunki zabudowy (wuzetki).
"Nasze ambicje zakładają stworzenie tam wielofunkcyjnego, miejskiego kwartału z udziałem funkcji mieszkaniowej, miejsc do pracy, spotkań oraz wypoczynku. Obecny hipermarket powstał na terenie, na którym funkcjonowało dzikie wysypisko śmieci. Według wstępnych szacunków, w ziemi znajduje się ponad 80 tys. metrów sześciennych odpadów, w których nadal zachodzą procesy chemiczne. Przeprowadzona na nasze zlecenie analiza chemiczna wykazała wysokie zanieczyszczenie gleby i wód gruntowych. Zdaniem specjalistów od ochrony środowiska inwestowanie na tym terenie wymaga pilnej rekultywacji. Przed rozpoczęciem budowy naszej inwestycji planujemy pełną remediację gruntu, której koszty jesteśmy gotowi ponieść" - czytamy w oświadczeniu Echo, które przysłali do naszej redakcji w odpowiedzi na nasze zapytania.
Albo inwestycja, albo bomba ekologiczna na dekady
Przedstawiciele Echo zdają sobie sprawę, że jeśli plan "Kapelanka" wejdzie w życie, to nie zrealizuje swoich celów inwestycyjnych. "To spowoduje, że żadna inwestycja nie będzie w tym miejscu ekonomicznie uzasadniona. Co za tym idzie, przez następne dekady na tym terenie nic się nie zmieni, a obecny problem ekologiczny będzie narastał" - deklaruje deweloper.
Mimo wszystko, Echo Investment liczy na jakieś porozumienie z miastem. "Korzystając z wszystkich dostępnych narzędzi prawnych kształtowania ładu przestrzennego, chcemy wypracować z miastem taką funkcję i formę tego projektu, by móc całkowicie przekształcić ten teren i dopuścić do inwestycji, w ramach której możliwa będzie remediacja gruntu. Liczymy na otwarty dialog oraz współpracę z miastem, przedstawicielami samorządu i lokalną społecznością" - czytamy w oświadczeniu.
- Chcesz zaoszczędzić? Wyjmij te urządzenia z gniazdka
- Budowa S7 w Krakowie pomiędzy Mistrzejowicami i Nową Hutą [WIZUALIZACJE, MAPY]
- Zarobki w wojsku. Tyle zarabiają teraz żołnierze od szeregowego do generała
- Podatek cukrowy 2021 zrujnuje budżet Polaków! Coca-cola na wagę złota. MEMY
- Ciepło, ale oszczędnie. 9 porad, jak obniżyć rachunki za ogrzewanie
