W uroczystym nadaniu nazwy ronda wzięli udział: Krzysztof Sułowski przewodniczący Komisji Praworządności, Zbigniew Girzyński poseł na sejm RP, Wiaczesław Wojnarowśkyj, Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie, Iryna Yaremchuk, Wicekonsul Ukrainy w Krakowie, Radni Miasta Krakowa, Dariusz Partyka, z-ca przewodniczącego Rady Dzielnicy IV Prądnik Biały.
W marcu br o upamiętnienie w przestrzeni publicznej hetmana Piotra Konaszewicza-Sahajdacznego w formie rezolucji wystąpili do Prezydenta Miasta Krakowa Rada Miasta Krakowa oraz Instytut Jana Olszewskiego. Proponowany patron ronda uzyskał pozytywną opinię Zespołu ds. Nazewnictwa Komisji Kultury i Ochrony Zabytków Rady Miasta Krakowa. Inicjatywa pojawiła się w związku z zatopieniem największego okrętu marynarki wojennej Ukrainy fregaty „Hetman Sahajdaczny”.
- W okresie ostatnich lat, a zwłaszcza teraz podczas trwającej agresji rosyjskiej na Ukrainę wyraźny jest wzrost nastrojów propolskich w społeczeństwie ukraińskim. Obecny konflikt zbrojny niosący za sobą ogrom bólu, cierpienia i strat materialnych stanowi jednakże okazję do otwarcia nowej dobrej karty w relacjach polsko-ukraińskich. Przemawia za tym zwłaszcza duże zaangażowanie społeczeństwa polskiego, w tym bardzo licznej grupy mieszkańców Krakowa w różnego rodzaju akcje pomocy walczącej Ukrainie, a z drugiej strony okazywana wdzięczność i sympatia (ze strony narodu ukraińskiego) - czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały, którą 6 lipca przyjęli radni.
- Cieszę się, że to właśnie na terenie dzielnicy dokonał się tak ważny symboliczny gest solidarności wobec ukraińskiego narodu. Jestem szczęśliwy, że mogłem zagłosować za uchwałą oraz uczestniczyć w dzisiejszym uroczystym wydarzeniu, reprezentując Radę Dzielnicy IV Prądnik Biały - mówił Dariusz Partyka, radny Dzielnicy IV.
Piotr Konaszewicz-Sahajdaczny urodził się w 1570 roku w Kulczycach. Był hetmanem kozaków rejestrowych. Jeden z najwybitniejszych wodzów kozackich w XVII wieku. Jego wojska wsławiły się w bitwie pod Chocimiem w 1621 r. Konaszewicz wielokrotnie występował w obronie Rzeczypospolitej przed wojskami moskiewskimi i tureckimi. Hetman zmarł 20 kwietnia w 1622r w Kijowie.
- Tak oszukują nas sklepy spożywcze. TOP 10 nieczystych zagrań!
- Te krakowskie licea uczą najefektywniej. Oto ranking szkół sukcesu
- Horoskop miesięczny na listopad 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Dantejskie sceny pod nowym sklepem w Krakowie. Okolica Bonarki sparaliżowana
- Wielka awantura o nowe stoiska dla kwiaciarek na Rynku Głównym. Oceńcie je sami
- Historyczna chwila. Tunel na zakopiance wreszcie otwarty dla kierowców!
