Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Jesienią dogrywka festiwalu EtnoKraków/Rozstaje. Zabrzmią ludowe motywy różnych regionów Polski

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
EtnoKraków/Rozstaje jesienią zabrzmi polskimi motywami ludowymi  z różnych regionów kraju
EtnoKraków/Rozstaje jesienią zabrzmi polskimi motywami ludowymi z różnych regionów kraju Andrzej Banas / Polska Press
W niedzielę zakończyła się 24. edycja festiwalu EtnoKraków/Rozstaje jednego z najważniejszych w Polsce i Europie wydarzeń sceny etno, world music i sceny muzyki tradycyjnej. Ale to nie koniec muzyki etnicznej w Krakowie, bo jesienią EtnoKraków/Rozstaje powróci w formie epilogu.

Polska krajem omijanym przez zagranicznych turystów

od 16 lat

- Festiwal Etno Rozstaje pokazuje to co w kulturze naszego makro regionu i szerzej w kulturach nawet dalekich cywilizacji – jest uniwersalne i co łączy – mówił podczas otwarcia festiwalu Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury.

EtnoKraków/Rozstaje to miejsce spotkań, projekt otwarty na wielokulturowość, forum prezentacji muzyki z różnych stron świata w wykonaniu najlepszych zespołów międzynarodowej sceny world music i jednocześnie – możliwość popularyzacji najciekawszych polskich artystów reprezentujących stylistykę etnojazz, etno i world music - na forum międzynarodowym.

Gośćmi dotychczasowych edycji festiwalu EtnoKraków/Rozstaje było kilkaset zespołów z kilkudziesięciu krajów i czterech kontynentów, to w wielu przypadkach artyści i zespoły stanowiące dzisiaj kanon gatunku światowej sceny etno i world music.
24. edycja festiwalu zakończyła się w niedzielę 10 lipca, ale fani etno klimatów mogą liczyć na jesienną dogrywkę.

- Z festiwalem etno jest tak, że zawsze mamy niedosyt, więc ta formuła jesiennego epilogu świetnie się sprawdza. Szykujemy szczególną niespodziankę, poprosiliśmy Jana Stokłosę, jednego z najzdolniejszych kompozytorów i aranżerów współczesnego pokolenia, żeby przygotował specjalnie dla orkiestry Sinfonietta Cracovia koncert, który będzie nosił tytuł „Wariacje ludowe” – zapowiadała Agata Grabowiecka, dyrektorka Sinfonietty Cracovii.

Kompozytor weźmie na warsztat znane ludowe motywy różnych regionów Polski, by tchnąć w nie ducha współczesności. Będzie to koncert na orkiestrę, głosy i instrumenty etniczne.

- W nieoczywistych rolach spotkamy tu artystów z różnych kręgów muzycznych, będzie sopran Bożena Bujnicka, Polka, która robi karierę w Szwajcarii i Sebastian Karpiel-Bułecka, który tym razem nie będzie śpiewał „Pójdę boso”, ale zagra na dudach, będą też suki biłgorajskie z towarzyszeniem orkiestry – mówi dyrektorka krakowskiej orkiestry.

Prawykonanie koncertu zaplanowano w ramach epilogu festiwalu EtnoKraków/Rozstaje w ICE 18 października, a następnie w bielskiej w Cavatina Hall.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska