"Nikt się nie zgubił, co najważniejsze, a i pogoda dopisała, udało się również utrzymać testy w tajemnicy, żeby nie było nadmiernych tłumów" - zrelacjonował na Facebooku dyrektor ZZM. - "Najpierw bieganie z AZS AWF Kraków Masters (którzy po treningu odważnie dołączyli do testów), potem próby dynamiczne basenów pływających z Krakowski Klub Morsów Kaloryfer. Wszyscy bezpieczni, wszyscy zadowoleni, i co ważne podobało się miejsce bardzo".
Jak podał Piotr Kempf, woda w najpłytszym basenie ma 17,5 stopnia. Dyrektor ZZM we wpisie na Facebooku odniósł się też do problemu glonów w stworzonych na Zakrzówku basenach. Głośno było nim w ostatnich dniach, w mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia z "odkurzania" basenów. "Podczas normalnego użytkowania w sezonie, zgodnie z przewidywaniami, nie będzie na pewno problemów z glonami, bo jest duża rotacja wody" - napisał w niedzielę dyrektor.
Na 1 czerwca zaplanowane jest otwarcie parku Zakrzówek, a 22 czerwca ma zostać uruchomione już samo kąpielisko, z którego będzie można korzystać pod okiem ratowników. Wstęp na kąpielisko będzie bezpłatny. Na jego terenie będzie mogło przebywać ok. 600 osób. Ratownicy mają dyżurować w godz. 10-18.
Przypomnijmy, że w ramach parku Zakrzówek odwiedzający mają mieć do dyspozycji kąpielisko z pięcioma basenami różnej głębokości (40, 80, 120 i dwa po 350 cm głębokości), plażę, obiekty małej architektury, punkty widokowe, ścieżki piesze i rowerowe. Zamontowano tu także barierki ochronne i wykonano schody terenowe.
Zalew Zakrzówek to sztuczny zbiornik wodny, który powstał w miejscu dawnego kamieniołomu. W sąsiedztwie zalewu, już na Dębnikach, znajdują się grupy skałek i ścian skalnych, nazywane Skałkami Twardowskiego. Do 1990 roku były one eksploatowane jako wapienny kamieniołom.
Oświadczenie urzędników:
Baseny podwieszane na nowym kąpielisku w parku Zakrzówek zostały wykonane poprawnie – informuje Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie. Niecki mają zapewnioną odpowiednią cyrkulację wody, a boczne ściany są całkowicie ażurowe, co zapewnia stałą wymianę naturalnej i niechlorowanej wody.
Pojawiające się w mediach społecznościowych informacje na temat wadliwego wykonania niecek basenowych są nieprawdziwe i nie mogą być odnoszone do przyszłych warunków, jakie panować mają na kąpielisku.
Obecnie ruch wody w nieckach basenowych jest na minimalnym poziomie. Ze względu na toczące się prace nie są one codziennie czyszczone, a na wygląd wody wpływ mają również nanoszone chociażby z wiatrem zanieczyszczenia. W momencie uruchomienia kąpieliska takie sytuacje zostaną wyeliminowane.
ZZM wprowadzi odpowiednią instrukcję obsługi kąpieliska, która obejmować będzie zarówno czyszczenie basenów, jak i wynikające z przepisów standardy dotyczące kąpielisk miejskich.
Otwarcie kąpieliska poprzedzone jest badaniami wody wykonywanymi przez sanepid, tak jak ma to chociażby miejsce każdego roku na kąpielisku w parku Bagry Wielkie. Badania w trakcie sezonu prowadzone są cyklicznie, tak aby na bieżąco monitorować stan i jakość wody.
W momencie funkcjonowania kąpieliska niecki basenowe będą miały zapewnioną obsługę gwarantującą użytkownikom kąpiele w warunkach zgodnych z wszelkimi standardami.
Najtańszy urlop? Najlepiej pomiędzy majówką a wakacjami

- Najlepsze punkty widokowe na Tatry. TOP 10 miejsc, które Cię zachwycą!
- Nowa Huta to nie tylko aleja Róż. Tajemnicze rejony dzielnicy dobre na wyprawę
- Budowa Północnej Obwodnicy Krakowa z drona. Widać asfalt, tunele, wiadukty. Sporo!
- Kraków lat 70. Matura pod portretem Gomułki i pierwsze w mieście przejście podziemne
- Nowy sezon na zamku w Dobczycach rozpoczęty. Te atrakcje przyciągają turystów!