Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Klucze do ukraińskich domów i opowieści uchodźców na niezwykłej wystawie Muzeum Krakowa

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Gablotę można znaleźć w holu Muzeum Podgórza przy ul. Limanowskiego 51.
Gablotę można znaleźć w holu Muzeum Podgórza przy ul. Limanowskiego 51. Julia Kalęba
"Nazywam się Denys, przyjechałem z miasta Horiszni-Pławni. W Ukrainie zostali moi bliscy, kotki i pieski, zabawki. Bardzo lubiłem w domu budować z klocków Lego i pomagać babci i dziadkowi. Znalazłem w Polsce wielu przyjaciół. Mój najlepszy przyjaciel nazywa się Bohdan". To jeden z kilkudziesięciu wpisów, które znalazły się na wystawie Muzeum Krakowa.

Nie będzie podwyżek ani dodatkowych benefitów dla pracowników

od 16 lat

Obok Denysa swoje opowieści o pozostawili też Masza, Oleksiej, Stefanija, Jurij, Viktoria pochodzący z Charkowa, Kijowa, Sum, Dniepra, Mikołajewa czy Ochtyrki. Opowiedzieli o domach zostawionych w Ukrainie i tych, które budują na nowo w Polsce. A także o tym, jak trudno jest być pomiędzy. Pisali: "Tu powinien być tekst czy runek tego, co pozostawiliśmy ważnego w domu, ale córka nie mogła przelać tego na papier, bo dla niej ten temat jest bardzo bolesny i smutny". Właśnie to "pomiędzy" stało się tytułem prezentowanej miniwystawy eksponowanej w holu Muzeum Podgórza do 15 listopada 2022 roku.

Bohaterowie wystawy byli w ostatnich miesiącach uczestnikami organizowanych w muzeum warsztatów językowych. Przez całe wakacje od lipca do sierpnia w Muzeum Podgórza dzieci z rodzicami, młodzież - Ukraińcy i Białorusini - uciekinierzy przed rosyjską agresją i białoruskim reżimem, uczęszczali do letniej szkoły językowej.

- Były to dwa miesiące, w czasie których nas młodzi przyjaciele próbowali przełamać barierę lęku, traumy i oswoić się z trudną sytuacją, w jakiej znaleźli się przez rosyjską agresję. (...) Bardzo się ze sobą i z nami w tym czasie zaprzyjaźnili, ale również otworzyli przed nami swoje serca. Z tego spotkania urodziła się piękna, niezwykła rzecz - zainspirowana ideą naszego "Depozytu Pamięci" - wystawa „Pomiędzy” - pisze o wystawie Muzeum Podgórza.

Na wystawie znalazła się też mapa z nićmi, które łączą miejsca ich pochodzenia z Krakowem. Na niciach uczestnicy zawiesili klucze do swoich ukraińskich mieszkań.

- My (uchodźcy) jesteśmy jak klucz do naszych domów, do których na razie nie możemy wrócić przez działania wojenne, represje, dlatego, że nie ma już tego domu, albo już nie ma rodzinnego miasta, została tylko pamięć o nim. A klucze są. Są symbolem przestrzeni/czasu/okoliczności „pomiędzy” - pisze jedna z kuratorek wystawy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska