WIDEO: Trzy Szybkie
Tym razem sprzeciw wyrazili przedstawiciele Partii Razem, którzy w grudniu uruchomili w sieci petycję. W miesiąc udało się zebrać pod nią 1600 podpisów, a we wtorek dokument został złożony w Urzędzie Miasta Krakowa. Członkowie partii chcą, by władze Krakowa wycofały się z pomysłu organizacji wyścigów konnych na Błoniach.
- Przede wszystkim ze względu na cierpienie zwierząt. Podczas wyścigów u koni często dochodzi do kontuzji, złamań. Są źle traktowane. Uważamy, że ten sport powinien odejść w zapomnienie - tłumaczył Michał Kowalówka z Partii Razem.
Zauważył również, że decyzja o podpisaniu listu intencyjnego m.in. przez prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego w sprawie organizacji wyścigów, zapadła bez konsultacji z mieszkańcami.
- Ponadto nadal nie znamy budżetu i rozmiaru imprezy, a także nie wiemy, jak często będzie organizowana - kwituje Kowalówka.
Jak już informowaliśmy z końcem grudnia, prezydent Krakowa podpisał list intencyjny w sprawie współpracy m.in. z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi na rzecz reaktywacji toru wyścigów konnych "Kraków Błonia Krakowskie". Taki krok ze strony Jacka Majchrowskiego spotkał się z ogromnym oburzeniem radnych, ekologów i grupy obrońców praw zwierząt.
Chodzi nie tylko o cierpienie zwierząt. Ekolodzy mają obawy, że rozległa łąka (48 hektarów) zostanie zniszczona. Podobnie uważają niektórzy miejscy radni, w tym Łukasz Gibała. - Organizacja wyścigów na Błoniach oznacza ich regularne, poważne niszczenie. A na to nie może być naszej zgody - argumentuje Gibała, który jest również liderem stowarzyszenia Kraków dla Mieszkańców. Także jego przedstawiciele uruchomili w sieci petycję.
„Nie zgadzamy się na to, aby Błonia – nazywane Świętą Łąką Krakowian – były regularnie niszczone poprzez organizację wyścigów. To dla nas, mieszkańców, miejsce szczególne, o wartościach krajobrazowych, historycznych i przyrodniczych. Krakowskie Błonia są wpisane na listę zabytków i również z tego powodu powinny być traktowane z należnym szacunkiem” - czytamy w dokumencie.
Władze miasta tłumaczyły podpisanie listu m.in. tym, że od paru lat odbywają się w Krakowie nie tylko wyścigi, ale także różnego typu imprezy konne, cieszące się olbrzymim zainteresowaniem.
Ćwiczenia jeździeckie, ogniska, zabawa, wypas owiec. Dawniej...
Zdaniem prezydenta dobrze byłoby rozszerzyć te działania i zorganizować w stolicy Małopolski profesjonalne wyścigi konne, stąd list intencyjny.
Koszty organizacji gonitw koni na Błoniach ma pokryć Polski Klub Wyścigów Konnych (PKWK) - częściowo z własnych funduszy, dołożą się też sponsorzy. Na razie nie wiadomo, o jak dużą kwotę chodzi.
Tomasz Chalimoniuk, prezes PKWK, już z końcem grudnia odnosił się do wątpliwości różnych środowisk, sprzeciwiających się organizowaniu tego typu imprez z udziałem koni pod Wawelem.
Zapewniał, że tor na Błoniach nie będzie stałym obiektem. Infrastruktura, w tym m.in. rozkładane trybuny, po sezonie wyścigowym, który rozpocznie się na wiosnę, zostanie usunięta z Błoń. Plan był taki, by w tym roku zorganizować gonitwy w trzy weekendy.
- Tak przewiduje list intencyjny, który ostatnio podpisaliśmy - mówił nam prezes. Przekonywał, że jeśli dojdzie do jakichkolwiek zniszczeń, teren zostanie zrekultywowany, a trawa dosiana.
Zapewniał również, że nikt koni wyścigowych nie krzywdzi. - Uwielbiają biegać. Jeśli ktoś nie wierzy, to niech przyjdzie i zobaczy, w jak doskonałych warunkach przebywają. Mają zapewnioną opiekę medyczną - skwitował Chalimoniuk.
Rolą miasta będzie udostępnienie terenu i promocja wydarzenia. - Pierwsza impreza ma odbyć się na początku czerwca 2020 r. Zamysłem wszystkich sygnatariuszy listu jest, by trwale reaktywować tor wyścigów konnych w Krakowie - przekazała nam Joanna Korta z biura prasowego krakowskiego magistratu. Szczegółowy plan imprez ma przedstawić organizator.
Rekultywować teren po wyścigach konnych ma Małopolska Hodowla Roślin.
- Te znaki zodiaku odnajdą szczęście w 2023 r.
- Studniówki ruszyły. Oto najpiękniejsze kreacje dziewcząt
- Ranking Perspektyw. Oto najlepsze licea w Małopolsce!
- Najpopularniejsze imiona w Krakowie w 2019 roku [RAPORT]
- Najlepsze "perełki" krakowskiej deweloperki w 2019 [ZDJĘCIA]
- TOP 20 najbogatszych gmin w Małopolsce w 2019 roku [RANKING]
