https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Konserwatorski lifting fortyfikacji wzgórza wawelskiego [ZDJĘCIA]

Małgorzata Mrowiec
Trwają prace przy południowym odcinku wewnętrznego muru obwodowego wzgórza wawelskiego - tzw. białego muru. Jak informuje Zamek Królewski na Wawelu, jest to remont konserwatorski, a więc prowadzone są głównie prace budowlane oraz konserwatorskie, ale także instalacyjne. Mur będzie nimi objęty łącznie na długości około 100 metrów (od budynku nr 5 i kawiarni - do budynku nr 9). Koszt remontu to 830 tys. złotych.

- Mur zostanie wzmocniony, oczyszczony, zabezpieczony i zaimpregnowany w miejscach, gdzie jest to wymagane. Zostaną wykonane uzupełnienia ubytków cegieł, kamienia oraz zaprawy. Zabezpieczona zostanie także korona murów, aby zapobiec degradacji muru poprzez opady atmosferyczne, co miało miejsce przed remontem - przekazuje Joanna Obajtek z działu marketingu Zamku Królewskiego na Wawelu.

Ten odcinek murów jest częścią średniowiecznych fortyfikacji Wzgórza Wawelskiego, wzniesionych na przełomie XIII i XIV wieku, przebudowanych (podwyższanych) w XV w. i w znacznej części wyburzonych w połowie XIX wieku przez Austriaków. Wówczas na miejscu wyburzonego muru powstał budynek szpitala wojskowego, którego południowe skrzydło po II wojnie światowej zostało wyburzone. Na przełomie lat 50. i 60. XX wieku odbudowano częściowo mur obronny (w tym basztę Szlachecką i Panieńską) według projektu prof. Alfreda Majewskiego.

Obecnie rozciągający się między budynkami nr 5 i nr 9 (budynek poaustriackiego szpitala) mur z wapienia jurajskiego jest rekonstrukcją średniowiecznych murów obronnych z zachowaną - w niepełnej wysokości - basztą Tęczyńską oraz reliktami piwnic baszt Panieńskiej i Szlacheckiej.

Mur ma długość ok. 110 m i wysokość od ok. 4 do 10 metrów. Jego szerokość poza basztami waha się od ok. 2,40-
2,80m.

Prace przy murze prowadzi firma ARS Longa z Krakowa. Koszt zadania to 830 tys. zł. Remont finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury (481,4 tys. zł) oraz przekazanych przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa (348,6 tys. zł). Zakończenie remontu planowane jest na koniec listopada. W ramach tych prac nie były przewidziane badania archeologiczne ani architektoniczne, ze względu na fakt, że mur jest w większości nowożytną rekonstrukcją

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

B
Batonik26
Oprócz impregnacji warto jeszcze dziury podkleić taśmą przeźroczystą, krawędzie wygładzić pilnikiem, a wystrzępione krawędzie owinąć taśmą izolacyjną! Co za krakofsko-ynteligienckie bzdury!
S
Sic
Kiedy w końcu zostanie wycięty lub chociaż przeżedzony las drzew które porastają Wzgórze Wawelskie dookoła murów? Lata temu miało to być zrobione i nic
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska