Nowy rok szkolny, nowe wyzwania
Ok. 100 tys. krakowskich uczniów zaczęło 4 września nowy rok szkolny. Część będzie uczyć się w Szkole Podstawowej nr 20 przy ulicy Agatowej na osiedlu Złocień, której budowa niedawno się zakończyła. Lokalna społeczność bardzo czekała na realizację tej inwestycji, ponieważ placówki oświatowe w tym rejonie miasta pękały w szwach. Siatka szkół powiększyła się też o samorządowe licea: XLV przy ul. ks. Franciszka Blachnickiego, XLVI LO przy ul. Dietla oraz XLVII LO na os. Szkolnym.
- Zastanawialiśmy się w radzie miasta, czy tworzyć licea, skoro ostatni raz w tym roku mamy skumulowany rocznik, a ponadto liczba uczniów z roku na rok ma być coraz mniejsza ze względu na niż demograficzny. Jako radni uznaliśmy, że akurat w przypadku Krakowa konieczność rozwijania siatki szkół jest nadal konieczna. W szczególności na obrzeżach miasta, gdzie powstają nowe osiedla - twierdzi Agata Tatara, przewodnicząca Komisji Edukacji w Radzie Miasta Krakowa.
Zauważa jednocześnie, że nowe krakowskie licea pojawiają się w ramach zespołów szkół. - To bezpieczna formuła, która pozwala na dostosowywanie siatki placówek oświatowych do aktualnych potrzeb. Przykładem jest Liceum nr 31, które zostało przeniesione z alei Kijowskiej do zespołu szkół na ulicę Kazimierza Odnowiciela i tam przez kilka lat, poza tym że formalnie istniało w strukturze, nie funkcjonowało. Dzięki jego przeniesieniu do zespołu nie trzeba było go likwidować, a teraz liceum przeżywa renesans, ponieważ pojawiły się nowe potrzeby i szkoła stała się potrzebna - mówi Tatara.
Miasto zapowiada budowę kolejnych szkół. - Już powstaje nowy budynek przy szkole przy ulicy Kaczorówka. Na ulicy Modrzewiowej również powstaje dodatkowy budynek szkoły podstawowej. Staramy się bardzo szybko nadążać za potrzebami mieszkańców - przekonuje wiceprezydent Krakowa do spraw edukacji, sportu i turystyki Anna Korfel-Jasińska. - Od wielu lat dążymy do tego, żeby praca w krakowskich szkołach podstawowych była jednozmianową - mówi zastępczyni Jacka Majchrowskiego.
Zainteresowanie uczęszczaniem do podstawówek w Krakowie jest duże, co potwierdzają dyrektorzy szkół. - Liczba uczniów nie jest jeszcze ostatecznie potwierdzona, ale zakładam, że będzie ich około 400. Zainteresowanie jest spore, zdecydowanie nie spada. Jest też dużo dzieci z Ukrainy, one również potrzebują miejsc do nauki - powiedziała nam Magdalena Mazur, dyrektorka Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi numer 12 im. Janusza Korczaka w Krakowie.
Uczniowie będą się uczyć nowego przedmiotu
W Krakowie do szkół podstawowych będzie uczęszczało ok. 49 tys. uczniów. Dla 6,7 tys. z nich - siedmio- lub sześciolatków w pierwszych klasach - to ważny etap przejścia z przedszkola do szkolnego rytmu, odmierzanego w lekcjach. Natomiast w krakowskich szkołach ponadpodstawowych, czyli liceach ogólnokształcących, technikach i branżowych szkołach I stopnia, będzie się uczyło ok. 36 tys. uczniów.
Do pracy wróciło ponad 12 tys. nauczycieli (łącznie w krakowskiej oświacie samorządowej i niesamorządowej). Jak co roku do końca sierpnia w szkołach trwa kompletowanie kadry pedagogicznej przez dyrektorów. Do wypełnienia jest mniej więcej tyle samo wakatów, ile w latach poprzednich - dyrektorzy samorządowych szkół oraz przedszkoli zgłosili urzędnikom zapotrzebowanie na 851 etatów.
Nowy rok szkolny oznacza sporo zmian. Uczniowie szkół ponadpodstawowych będą uczęszczać na lekcje z nowego przedmiotu. Chodzi o biznes i zarządzanie, który zastąpi podstawy przedsiębiorczości. Nauczyciele mają stawiać na pracę w grupach oraz rozwijanie kompetencji liderskich wśród młodzieży.
To nie koniec nowości. W drugiej połowie września 290 tys. czwartoklasistów w kraju ma dostać nowoczesne laptopy. To kolejny krok - po drukarkach 3D, studiach nagrań, teleskopach - który wprowadza podstawówki na nowoczesny poziom nauczania. Komputery będą miały zainstalowane programy, które pomogą uczniom przyswajać wiedzę. Będą też zawierały podręczniki w wersji cyfrowej. Rodzice niektórych dzieci zastanawiają się, czy ich pociechy będą musiały codziennie dźwigać laptopy do szkół. Wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki powiedział, że to zależy od ich dyrektorów.
To jednak nie wszystko. Z nowych rzeczy w roku szkolnym 2023/2024 warto również wspomnieć o testach sprawnościowych dla uczniów klas IV-VIII szkoły podstawowej oraz uczniów szkół ponadpodstawowych, które raz w roku będzie przeprowadzał nauczyciel wychowania fizycznego. Wśród zadań do wykonania będą bieg wahadłowy oraz skok w dal z miejsca. W ten sposób sprawdzane będą szybkość, wytrzymałość, skoczność oraz siła uczniów. Wyniki nie będą miały wpływu na ocenę z WF-u.
- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Romantyczna Małopolska na rocznicę. W tych miejscach serce może zabić mocniej
- Morskie Oko i Rysy w godzinach szczytu. Oto najlepsze memy o turystach w Tatrach!
- Atrakcyjne nowe kąpielisko pod Krakowem. Woda, molo, plaże ZDJĘCIA
- Miasta rozwodników w Małopolsce. Tu małżeństwa rozpadają się najczęściej
- Tak mieszkają Iwona i Gerard z "Sanatorium miłości". Oto dom słynnej pary seniorów
