FLESZ - Będą ostrzejsze kary dla pijanych kierowców

- Wzajemne promowanie i współpraca to najważniejsza rzecz - podkreślił Jacek Majchrowski, dodając, że Wawel z miejsca kostycznego stał się otwarty.
Podpisany w poniedziałek list intencyjny to deklaracja zacieśnienia już istniejącej współpracy miasta i Wawelu.
- List intencyjny formalizuje to, co od dłuższego czasu razem ze Stołecznym Miastem Krakowem realizuje Zamek Królewski na Wawelu. To współpraca owocna przede wszystkim dla mieszkańców. Patrząc na przyszłe wydarzenia, które będą miały miejsce w Krakowie i na Wawelu, obszarów będzie coraz więcej. Wawel nie będzie miejscem, gdzie można tylko zwiedzać komnaty reprezentacyjne, ale także miejscem, w którym można będzie zobaczyć wystawy związane ze sztuką Krakowa, niekoniecznie królewską. Potencjał jest olbrzymi – zapowiedział dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
„Wzgórze wawelskie, będące siedzibą i nekropolią królów Polski oraz położony u jego stóp gród - to miejsca, w których przez wieki kształtowała się polska tradycja i tożsamość. Dziś monarsza rezydencja jest nie tylko symbolem polskiej państwowości, ale i jednym z najważniejszych muzeów w kraju - dokumentuje dzieje i bogactwo kultury dawnej Polski. Gromadzi, wystawia i konserwuje cenne kolekcje dzieł sztuki i rzemiosła, organizuje wydarzenia kulturalne oraz prowadzi działalność edukacyjną” - czytamy w dokumencie, który wzmocni współpracę miasta i wawelskiego zamku, w obszarze promocji dziedzictwa i inspirowanych nim wydarzeń kulturalnych.
- Współpraca między Krakowem a Wawelem jest o tyle istotna, że nie istnieje Kraków bez Wawelu i nie istnieje Wawel bez Krakowa. Dokument, który podpisaliśmy to dobry prognostyk na przyszłość, w naszym programie mamy kilka wydarzeń, które nie będą dotyczyły wąsko rozumianej rezydencji królewskiej, ale również wystaw związanych ze sztuką w mieście - podkreślił Andrzej Betlej. - Zamek Królewski na Wawelu tak naprawdę jest zamkiem krakowskim więc ta wspólna deklaracja, sformalizowana przez list intencyjny, w naturalny sposób uzupełnia działania obu podmiotów - dodał.
Miasto współpracuje z Zamkiem Królewskim na Wawelu w różnych obszarach. Zamek jest m.in. partnerem inicjatyw kulturalnych proponowanych krakowskim rodzinom, takich jak Krakowska Karta Rodzinna 3+. Jednym z ostatnich przedsięwzięć realizowanych we współpracy jest jubileusz 500-lecia dzwonu Zygmunt odbywający się pod hasłem: „Sub una campana / Pod jednym dzwonem”, w ramach którego na Wawelu odbywa się wystawa prac Jana Matejki.
W poniedziałek Zamek Królewski na Wawelu otrzymał złoty medal "Cracoviae Merenti", najwyższe odznaczenie przyznawane przez Radę Miasta Krakowa osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla miasta.