https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Mieszkańcy nie chcą bloku komunalnego przy ulicy Fredry. Domagają się, żeby została tam zieleń

Małgorzata Mrowiec
Wizualizacja Jacek Bruzda, liniaarchitekci
Mieszkańcy protestują przeciwko stawianiu gminnego budynku kosztem zieleni i wciskaniu go w istniejącą zabudowę przy ul. Fredry. Będzie nadzwyczajna sesja rady dzielnicy

W odpowiedzi na protest i wniosek mieszkańców 4 czerwca (poniedziałek) Rada Dzielnicy IX Łagiewniki-Borek Fałęcki zbierze się na nadzwyczajnej sesji.

- Zajmiemy się projektem uchwały o zmianie lokalizacji bloku komunalnego na inną, która też kiedyś była brana pod uwagę - zapowiada przewodniczący „dziewiątki” Jan Stanisław Pietras. - Miasto chce budować ten blok przy ulicy Fredry 4E, a odpowiedniejszym miejscem byłby gminny teren przy Fredry 4A, niedaleko wiaduktu, którym biegnie ulica Turowicza.

Gmina dysponuje decyzją o warunkach zabudowy dla inwestycji w przewidzianym przez nią miejscu. Ma to być blok z 46 mieszkaniami, wysokości do 15 m, z ogólnodostępnymi (także dla mieszkańców sąsiednich budynków) miejscami postojowymi i urządzoną zielenią, nieogrodzony. Wybrana już firma opracowuje projekt, a następnie zbuduje blok.

Marzy Ci się naprawdę ekskluzywny dom w Krakowie lub okolicach? Będziesz musiał zapłacić za niego naprawdę bajeczną sumę. Niektóre dobrze położone posiadłości, np. na Woli Justowskiej mogą kosztować nawet kilka milionów złotych. Zobaczcie najdroższe propozycje z jednego z najbardziej znanych portali z nieruchomościami na sprzedaż - Gratka.pl.

Oto najdroższe domy w Krakowie i okolicach. 7 milionów może ...

W poniedziałek wniosek o ruch ze strony radnych „dziewiątki” wpłynął do biura rady dzielnicy. A wcześniej pojawił się protest podpisany przez kilkuset okolicznych mieszkańców. By wyjaśnić kwestie budzące obawy, w zeszłym tygodniu Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie zaprosił mieszkańców na spotkanie konsultacyjne w sprawie planowanego bloku.

Na tym spotkaniu projektant Jacek Bruzda zaprezentował proponowane rozwiązania techniczne i architektoniczne dotyczące samego budynku. Mieszkańcy natomiast przede wszystkim poddawali w wątpliwość to, czy lokalizacja dla nowego bloku jest właściwa - ze względu na już istniejącą tam gęstą zabudowę.

Janina Pokrywa, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich podkreślała, że „wuzetki” są opracowywane przez urbanistów, którzy muszą brać pod uwagę wiele czynników, w tym istniejące i planowane budynki. - Tak było również w tym przypadku, a w ramach toczącej się w 2012 r. procedury o opinię proszona była rada dzielnicy - mówiła dyrektor ZIM. Przypomniała, że miasto miało „wuzetki” dla dwóch bloków, ale właśnie ze względu na gęstniejąca z roku na rok zabudowę deweloperską z jednego zrezygnowano.

Nowy blok oznacza dodatkowe auta. Mieszkańcy zgłaszali więc obawy, że ich pojawienie się doprowadzi tu do jeszcze większych niż obecnie kłopotów z poruszaniem się samochodem.

Przewodniczący „dziewiątki” potwierdza, że dzielnica opiniowała wnioski o „wuzetki” dla gminnego bloku - i była przeciwna. Kilka lat temu protestowała również przeciw stawianiu go w lokalizacji, którą teraz chcą przeforsować mieszkańcy. - Wtedy nie chcieliśmy go tam, bo walczyliśmy, żeby w pierwszej kolejności zapewniono układ komunikacyjny. Ale dziś już wiadomo, że ma tam powstać nowa droga - zaznacza Jan Stanisław Pietras. Jak podkreśla, blok stanąłby na gminnej działce, w sąsiedztwie planowanego osiedla, a nie wciśnięty w istniejącą zabudowę, kosztem zieleni.

Mieszkańcy, którzy postulują to rozwiązanie podkreślali, że „wskazane działki spełniają łącznie wszystkie przesłanki, jakie gmina (...) stawia lokalizacji inwestycji polegającej na budowie mieszkań komunalnych, (...) m.in. bezpośredni dostęp do drogi publicznej, komunikacji miejskiej oraz PKP, dostęp do Centrum Handlowego oraz szkół i przedszkoli”.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Gazeta Krakowska

WIDEO: Poważny program - playlista 3 odcinków

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 15

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

1 z 300
Szanowny Panie Prezydencie,
czy głos kilkuset mieszkańców miasta Krakowa ma dla Pana znaczenie? Moim zdaniem powinien mieć bo przecież to my wybieraliśmy Pana aby mógł Pan nas reprezentować, być głosem tutejszej społeczności. Tutejsza społeczność mówi stanowcze NIE wciskaniu dodatkowego bloku pomiędzy 6 innych bloków na ul. Fredry. Celowo pomijam słowo „komunalnego”. Dla nas nie ma znaczenia czy jest on komunalny, czy nie. Wskazaliśmy lepszą lokalizację na budowę takiego bloku. Tam nikomu nie zasłaniał by słońca, nie odcinał by dopływu powietrza, nie niszczył jednego z niewielu miejsc, gdzie ludzie mogą chodzić na krótkie spacery przed i po pracy. Jest to mała zielona wysepka pomiędzy naprawdę gęstą zabudową. Nie wspomnę o tym, że Rada Dzielnicy już od dawna negatywnie opiniuje budowę dodatkowych bloków na ul. Fredry z wielu innych powodów.
Czy nasze argumenty da się obalić? Da się. Możemy z miastem odbijać piłeczkę i prowadzić rozmowy typu:
Mieszkańcy:-Chcemy zieleni.
Miasto: -Dostaniecie zieleń kilka kilometrów dalej.
Mieszkańcy-Nie chcemy większego ruchu na ul. Fredry
Miasto-Dostaniecie „obwodnicę dla Fredry”,
Szanowny Panie Profesorze – jak pokazywał film pt. „Nie ma mocnych” pastowany kaban, a dzik to nie to samo. Takie sposób rozmowy prowadzić tylko do tego, że mieszkańcy są coraz bardziej rozczarowani. My wiemy, że owa tzw. „obwodnica” i tak powstanie, że park ma być i tak budowany. To nie jest dla nas rekompensata. To tylko realizacja dawno już podjętych planów.
Możemy podawać różne argumenty jednak wszystko sprowadza się do prostego pytania jakie zadał jeden z mieszkańców Pani Janinie Pokrywie: „Z prawej strony beton, z lewej strony beton. Chciałaby Pani tak mieszkać?”
m
mab
Czy mylę się, że do takich mieszkaniach miasto może równie dobrze wrzucić 100 Syryjczyków? Skoro to komunalne to chyba tak... Super mieć takie sąsiedztwo :D haha
i
ibi
Czy mogę zaskarżyć osobę, która robiła te wizualizacje za to, że przedstawiła nieprawdziwie proporcje i odległość między budynkami w celu okłamania mieszkańców jak faktycznie to wygląda i że w rzeczywistości nie ma tam tak rozmieszczonej zieleni? Ta wizualizacja jest tak propagandowa jak film puszczony na początku zebrania z mieszkańcami ul. Fredry. Czy Wy nas macie za idiotów?
k
krk
nie chcemy tu pispatologi ... bedą chlali i awanturowali sie. niech im zbudują na obrzeżach .
e
evil
Zawsze gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta, jednak to my nim nie jesteśmy tylko eksporterzy
F
Frran3k
Czas na zmianę władzy w Krakowie z prezydentem na czele. Sądzę, że dopóki się Majchrowskiego nie odwołać to nic w temacie zabudowy Krakowa się nie zmieni
R
Robbi44
Liczę że Gibała zostanie prezydentem i wreszcie kraków zacznie być zarządzany z sensem a nie tylko betonowany gdzie popadnie
K
Kra kra ków
Zamieńmy cały Kraków w jeden wielki park. Wyburzyć domy, zaorać ulice. Tylko Stare Miasto zostawmy dla turystów.
g
grzeg
Ci, którzy trochę znają się na rzeczy, wiedzą, co znaczą te akronimy.
Krótko: egoizm!
G
Grzegorz50
Majchrowski i jego ludzie zawsze dają pierwszeństwo betoniarkom, a nie drzewom
S
S.
Komunalne jest super , bo za darmo , bo nie trzeba płacić czynszu, bo można od razu zdewastować itp.
90% mieszkańców bloków komunalnych nie zasługuje na te mieszkania.
S
S.
Tu chyba nie chodzi o zieleń, tylko o przyszłych lokatorów tego bloku, proponuje zobaczyć na ul. Marczyńskiego gdzie nowe bloki zostały od razu zdewastowane przez potrzebujących mieszkań obywateli.
Wieczorem strach tam przejść lub zostawić samochód.
p
prof.Cło
Oczywiście mieszkania komunalne to be.Za to apartamentowce za które( pozwolenia) deweloperzy płacą grube łapówki urzędnikom samorządowym są ok.Oczywiście ci urzędnicy to nie przestępcy,ale szanowani "zaradni" ludzie,mający konta za granicą.
g
gosc
Nie mogę zrozumieć np dla czego wszelkiego rodzaju minie publiczne jest notorycznie niszczone?
L
Lol
Ludzia sie juz przewraca w glowach. Z ta zielenia to jest tak ze teraz sa chaszcze i niedostepne tereny dopiero jak zbuduja jakia budynek to sie otwieraja polaczenie j przestrzen miejska gdzie mozna przejsc, nowe tereny do chodzenia, ktore do tej pory byly zamkniete i niedostepne.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska