Otwarcie Klasztorka łączącego Pałac Czartoryskich z Arsenałem sprawi, że dla publiczności dostępny będzie cały kompleks Muzeum Książąt Czartoryskich, oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie. Jak zapowiada MNK, planowana w ostatniej z części muzeum ekspozycja ma być narracyjnym rozwinięciem otwartej już wystawy stałej, a ścieżka zwiedzania ma pozwolić na połączenie budynków w komunikacyjną całość.
- To jest miejsce, które od kilkunastu lat w zasadzie nie istniało w sensie muzealnym, a w tej chwili praktycznie już jest gotowe, aby zaprosić gości - mówił minister kultury i dziedzictwa narodowego w Klasztorku.
Remont Klasztorka rozpoczął się w 2021 roku. Celem inwestycji było przywrócenie pierwotnej funkcji ekspozycyjnej oraz modernizacja zabytkowego budynku, wraz z detalami architektonicznymi oraz wyposażeniem ekspozycji. Obecnie trwają prace nad modernizacją zabytkowego etalażu oraz przygotowaniem wystawy. Jej otwarcie zapowiedziano na 12 czerwca.
- To jest remont konserwatorski, tu każdy szczegół jest bardzo istotny - mówił na konferencji prasowej wicepremier, dodając, że odtworzone współcześnie detale "są odtworzone z taką pieczołowitością i tak profesjonalnie, że trudno odróżnić, co jest artefaktem, a co współczesną kopią".
Zgodnie z zapowiedzią muzeum wystawa w Klasztorku będzie refleksją nad "mową rzeczy" w historii i współczesności muzealnictwa. Zostaną na niej zaprezentowane przedmioty ze zbiorów puławskich, które są "swego rodzaju galerią osobistości trwale zapisanych w dziejach i kulturze Europy oraz świata".
- Osiedlowa "anakonda". Tak wygląda najdłuższy blok w Krakowie
- Idealny na wiosenne spacery! Mamy najdłuższy park w Polsce! Gdzie koniec?
- Zrujnowany Kazimierz, szare Stare Miasto. Pamiętacie jeszcze taki Kraków?
- Tak mieszkają najbogatsi w Krakowie. Luksusowe domy i mieszkania na sprzedaż!
- 9 lekarzy z Krakowa wśród najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie
