Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Muzeum Książąt Czartoryskich i koniec wielkiego projektu. Klasztorek zostanie otwarty w czerwcu

Redakcja Kraków
Redakcja Kraków
PAP
PAP
Otwarcie Klasztorka będzie równoznaczne z tym, że dla publiczności dostępny będzie cały kompleks Muzeum Książąt Czartoryskich
Otwarcie Klasztorka będzie równoznaczne z tym, że dla publiczności dostępny będzie cały kompleks Muzeum Książąt Czartoryskich Anna Kaczmarz
- To jest koniec wielkiego projektu odtworzenia czy powrotu do Polski, do Krakowa, Muzeum Książąt Czartoryskich wraz z kolekcją - powiedział wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński w Klasztorku, części muzeum, która w czerwcu zostanie udostępniona zwiedzającym. Wśród zgromadzonych obiektów zwiedzający będą mogli tu zobaczyć m.in. krzesło Szekspira.

Otwarcie Klasztorka łączącego Pałac Czartoryskich z Arsenałem sprawi, że dla publiczności dostępny będzie cały kompleks Muzeum Książąt Czartoryskich, oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie. Jak zapowiada MNK, planowana w ostatniej z części muzeum ekspozycja ma być narracyjnym rozwinięciem otwartej już wystawy stałej, a ścieżka zwiedzania ma pozwolić na połączenie budynków w komunikacyjną całość.

- To jest miejsce, które od kilkunastu lat w zasadzie nie istniało w sensie muzealnym, a w tej chwili praktycznie już jest gotowe, aby zaprosić gości - mówił minister kultury i dziedzictwa narodowego w Klasztorku.

Remont Klasztorka rozpoczął się w 2021 roku. Celem inwestycji było przywrócenie pierwotnej funkcji ekspozycyjnej oraz modernizacja zabytkowego budynku, wraz z detalami architektonicznymi oraz wyposażeniem ekspozycji. Obecnie trwają prace nad modernizacją zabytkowego etalażu oraz przygotowaniem wystawy. Jej otwarcie zapowiedziano na 12 czerwca.

- To jest remont konserwatorski, tu każdy szczegół jest bardzo istotny - mówił na konferencji prasowej wicepremier, dodając, że odtworzone współcześnie detale "są odtworzone z taką pieczołowitością i tak profesjonalnie, że trudno odróżnić, co jest artefaktem, a co współczesną kopią".

Zgodnie z zapowiedzią muzeum wystawa w Klasztorku będzie refleksją nad "mową rzeczy" w historii i współczesności muzealnictwa. Zostaną na niej zaprezentowane przedmioty ze zbiorów puławskich, które są "swego rodzaju galerią osobistości trwale zapisanych w dziejach i kulturze Europy oraz świata".

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska