Kraków. Muzeum Książąt Czartoryskich i koniec wielkiego projektu. Klasztorek zostanie otwarty w czerwcu

Redakcja Kraków
Redakcja Kraków
PAP
PAP
Otwarcie Klasztorka będzie równoznaczne z tym, że dla publiczności dostępny będzie cały kompleks Muzeum Książąt Czartoryskich
Otwarcie Klasztorka będzie równoznaczne z tym, że dla publiczności dostępny będzie cały kompleks Muzeum Książąt Czartoryskich Anna Kaczmarz
- To jest koniec wielkiego projektu odtworzenia czy powrotu do Polski, do Krakowa, Muzeum Książąt Czartoryskich wraz z kolekcją - powiedział wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński w Klasztorku, części muzeum, która w czerwcu zostanie udostępniona zwiedzającym. Wśród zgromadzonych obiektów zwiedzający będą mogli tu zobaczyć m.in. krzesło Szekspira.

Otwarcie Klasztorka łączącego Pałac Czartoryskich z Arsenałem sprawi, że dla publiczności dostępny będzie cały kompleks Muzeum Książąt Czartoryskich, oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie. Jak zapowiada MNK, planowana w ostatniej z części muzeum ekspozycja ma być narracyjnym rozwinięciem otwartej już wystawy stałej, a ścieżka zwiedzania ma pozwolić na połączenie budynków w komunikacyjną całość.

- To jest miejsce, które od kilkunastu lat w zasadzie nie istniało w sensie muzealnym, a w tej chwili praktycznie już jest gotowe, aby zaprosić gości - mówił minister kultury i dziedzictwa narodowego w Klasztorku.

Remont Klasztorka rozpoczął się w 2021 roku. Celem inwestycji było przywrócenie pierwotnej funkcji ekspozycyjnej oraz modernizacja zabytkowego budynku, wraz z detalami architektonicznymi oraz wyposażeniem ekspozycji. Obecnie trwają prace nad modernizacją zabytkowego etalażu oraz przygotowaniem wystawy. Jej otwarcie zapowiedziano na 12 czerwca.

- To jest remont konserwatorski, tu każdy szczegół jest bardzo istotny - mówił na konferencji prasowej wicepremier, dodając, że odtworzone współcześnie detale "są odtworzone z taką pieczołowitością i tak profesjonalnie, że trudno odróżnić, co jest artefaktem, a co współczesną kopią".

Zgodnie z zapowiedzią muzeum wystawa w Klasztorku będzie refleksją nad "mową rzeczy" w historii i współczesności muzealnictwa. Zostaną na niej zaprezentowane przedmioty ze zbiorów puławskich, które są "swego rodzaju galerią osobistości trwale zapisanych w dziejach i kulturze Europy oraz świata".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Dz PMM

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie