https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Na kładkę o. Bernatka wróciły kolejne rzeźby 17.06.2021

Anna Piątkowska
Na Kładkę o. Bernatka wróciły kolejne rzeźby
Na Kładkę o. Bernatka wróciły kolejne rzeźby Wojciech Matusik
W piątek na kładkę o. Bernatka wróciły kolejne trzy rzeźby cyklu „Między niebem a ziemią”. Balansujące figury zostały zdemontowane do konserwacji jesienią ubiegłego roku, nie wszystkie miały jednak powrócić na kładkę.

FLESZ - Produkty od Nestlé są niezdrowe?

od 16 lat

We wrześniu 2016 roku na kładce o. Bernatka prezentowana była wystawa balansujących rzeźb Jerzego Kędziory. Początkowo miały one ozdobić kładkę na kilka miesięcy. Jednak kompozycja spodobał się tak bardzo, że wystawa została przedłużona. W październiku 2020, wszystkie rzeźby zostały zdemontowane do konserwacji. Nie wszystkie miały powrócić na miejsce ekspozycji.

We wcześniejszych latach miasto kupiło cztery, na zakup pozostałych nie miało pieniędzy. Na pozostałe sześć rzeźb znalazła pieniądze Rada Dzielnicy Podgórze. Trzy kolejne rzeźby w piątek 11 czerwca wróciły na kładkę.

„O tym czy na kładkę powrócą kolejne trzy rzeźby zdecydują mieszkańcy - ich zakup jest jednym z projektów zgłoszonych do dzielnicowego budżetu obywatelskiego” – informuje Stowarzyszenie Podgorze.pl.

Balansujące postaci po konserwacji mają pojawić się w nieco innej kompozycji niż dotychczas.

Rzeźby powstały z okazji otwarcia Cricoteki. W początkowym zamierzeniu wystawa miała być tylko czasowo eksponowana. W związku z ogromnym zainteresowaniem oraz pozytywnym odbiorem została na dłużej. Miasto, widząc jej potencjał promocyjny dla Krakowa, podjęło rozmowy z artystą na temat pozostawienia wystawy na stałe. W efekcie miasto zakupiło cztery rzeźby, w 2018 roku: Oczepioną (z cyklu Antica), Dziewczynkę Pabla (z cyklu Dziewczynki) oraz Małą gimnastyczkę z szarfą (z cyklu Gimnastycy), a rok później dokupiło jeszcze jedną rzeźbę Atleta (z cyklu Atleci). Koszt czterech rzeźb to w sumie 293 tys. zł.

Częstochowski artysta pokazuje swoje prace w wielu miastach świata, a projekty z kładki Bernatka stały się częścią międzynarodowego projektu "Mosty Sztuki".

Kładka uroczyście została otwarta we wrześniu 2010

To już 14 lat. Ten obiekt całkowicie zmienił Kraków! A Podgórze odżyło

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
krowa robi muu !

Należy za wszelką cenę podnieść zawieszenie tej nieszczęsnej kładki o jakieś co najmniej 5m Inaczej, przy podwyższonym poziomie wody będzie trwale blokowała wszelki przepływ statków, i wszelkie plany aktywizacji i zagospodarowania Wisły. To, że już teraz trzeba było robić remont, oznacza, że to szajs, bubel, i kolejne pieniądze wywalone w błoto.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska