Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Na szczycie wieży hejnałowej bazyliki Mariackiej pojawiła się potężna konstrukcja. Rusztowanie pomoże w renowacji

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Wideo
od 16 lat
- Kontynuujemy działania przy koronie królewskiej oraz przy elementach złoconych na wieży wyższej kościoła. W związku z tym zamontowane zostały podesty robocze na całej iglicy - informuje bazylika Mariacka w Krakowie. Najpierw, 6 lipca, o poranku w bardzo widowiskowy, alpinistyczny sposób, krok po kroku została zdjęta złocona korona z wieży hejnałowej kościoła Mariackiego, a od kilku dni, trwa montaż potężnej konstrukcji rusztowania na tej wieży. Termin powrotu korony po renowacji i złoceniu jeszcze nie jest znany, ale według wcześniejszych zapowiedzi, możemy się tego spodziewać w najbliższych kilku tygodniach.

Prace, które w ostatnich dniach są prowadzone na wieży hejnałowej kościoła Mariackiego to kolejny etap renowacji hełmu wieży wyższej. Wszystkie te zadania zostały wycenione na ok. 600 tys. zł i oprócz prac konserwatorskich i restauratorskich korony, obejmują również uzupełnianie ubytków na wieży, a także prac związanych ze złotymi kulami i chorągwiami, a także poszyciem wieży. Dlatego też wykonawca zamontował podesty robocze na całej iglicy.

Korona pod czujnym okiem ekspertów

6 lipca wczesnym rankiem z wieży hejnałowej kościoła archiprezbiterialnego p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krakowie została zdjęta złocona królewska korona. Ważący blisko 350 kg zabytek, który mierzy 1,3 m wysokości, 2,4 m średnicy i składa się z ośmiu boków o długość 1,22 m, został rozmontowany na 8 części i w sposób alpinistyczny opuszczony na płytę Rynku Głównego.

Złocona korona ze względu na swoje usytuowanie na szczycie wieży wyższej bazyliki, cały czas jest narażona na oddziaływanie wiatru, mrozu, a także opadów. W związki z tym jak podkreślał w rozmowach z nami proboszcz kościoła Mariackiego ks. infułat Dariusz Raś, zabytek co jakiś czas potrzebuje dotknięcia konserwatorskiego. Normą jest, by takie przeglądy konserwatorskie prowadzić co około 25-30 lat.

Renowacja korony jest równocześnie prezentem na 45-lecie istnienia SKOZK i obecności Krakowa na liście UNESCO, które będą świętowane we wrześniu br., kiedy to również korona powróci na swoje miejsce.

Wykonawcą prac jest konsorcjum firm: CONEKS Sp. z o.o. Sp. k. z Warszawy, Zakład budowlany „Szarek” Czesław Szarek z Nowego Sącza oraz Kompleksowa Obsługa Inwestycji Dawid Szlachta z Krzeszowic.

Kierownikiem prac konserwatorskich został dr hab. Jarosław Adamowicz, konserwator dzieł sztuki. Z kolei Inspektorem Nadzoru Konserwatorskiego – mgr Katarzyna Pakuła-Major, konserwator zbiorów artystycznych bazyliki Mariackiej.

Aktualnie korona znajduje się w pracowni konserwatorskiej wykonawcy. Tam też przechodzi proces oczyszczania z nalotów, kurzu i brudu oraz wtórnych nawarstwień. Jeżeli okaże się to konieczne, poszczególne segmenty korony będą również musiały zostać wzmocnione. W kolejnym etapie korona zostanie poddana tzw. procesowi galwanizacyjnemu, czyli zanurzaniu w roztworze, a następnie przesyłaniu przez niego prądu stałego, dzięki czemu nowa powłoka będzie trwała.

Jak korona znalazła się na wieży hejnałowej?

Od setek lat szczyt wieży hejnałowej zdobi korona przynależna Maryi jako Królowej Polski. Pierwsza korona, która została umieszczona na wieży wyższej była wykonana z drewna w 1628r. Jej pojawienie się na wieży jest związane z objawieniami włoskiego jezuity Giulio Mancinellego, w których Maryja poleca nazywać się Królową Polski.

Jezuita podczas wizji zobaczył Piękną Kobietę – Matkę Bożą, która powiedziała mu, że musi on pojechać do Polski. Udał się do Krakowa i wymógł tam koronę na wieży kościoła Mariackiego jako znak umiłowania przez Nią tego kraju.

- Korona miała być widocznym znakiem Jej królowania – opowiada archiprezbiter bazyliki Mariackiej ks. infułat dr Dariusz Raś.

Następną, a zarazem zachowaną do dziś koronę wykonano w roku 1666, w dziesiątą rocznicę lwowskich ślubów króla Jana Kazimierza i oficjalnego już ogłoszenia Maryi Patronką i Królową Polski. Przez wieki korona wykonana z miedzianej blachy i pokryta złotem przeszła szereg napraw. Jej ostatni generalny remont odbył się podczas prac konserwatorskich w latach 1977-1982.

Chcesz porozmawiać z Lincolnem? Meta tworzy chatboty z osobowością

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska