Europejski Oscar
Wielki trud blisko 6-letniej konserwacji ołtarza Wita Stwosza został doceniony przez przyznanie parafii Mariackiej najwyższej europejskiej nagrody, nazywanej europejskim Oscarem w obszarze dziedzictwa kultury. Ogromną dumą i wyróżnieniem dla bazyliki Mariackiej było uhonorowanie jej Nagrodą Europa Nostra 2023. Jednak to nie koniec. Parafia cały czas ma szansę zostać doceniona drugi raz! Tym razem wszystko w rękach mieszkańców i nie tylko. Do 28 sierpnia br. trwa również głosowanie online na Nagrodę Publiczności. Uroczyste rozdanie nagród odbędzie się podczas ceremonii Europejskiego Szczytu Dziedzictwa Kulturowego 2023, zorganizowanego w dniach 27-30 września w Wenecji – mieście światowego dziedzictwa.
Głosowanie odbywa się w języku angielskim:
- Wejdź na stronę – vote.europanostra.org
- Oddaj głos na 3 projekty. Pierwszy projekt otrzymuje 3 punkty, drugi 2, a trzeci 1
- Podaj imię i nazwisko, kraj oraz dwukrotnie adres e-mail
- Możesz zostawić komentarz odnoszący się do wybranego projektu, jednak nie jest to wymagane
- Zaakceptuj regulamin i kliknij „Send your vote”
- Potwierdź swój głos, klikając wiadomość e-mail, którą otrzymasz. Po potwierdzeniu głosu nie można go zmienić. Głosować można tylko raz
Mariackie „w koło Macieju”
- W bazylice Mariackiej jest dokładnie tak samo jak w domu każdego z nas. Co jakiś czas trzeba coś przemalować, zrobić porządek z meblami, czasami wnętrze odświeżyć i poddać konserwacji, czy też zadziałać pilnie z powodów zauważonej awarii. To jest jakby trochę przysłowiowe „w koło Macieju”. Ciągle trzeba sprawdzać co jest do zrobienia. Tym zajmujemy się systematycznie wspólnie z konserwatorem bazyliki Mariackiej i specjalistami. Mariackie "w koło Macieju” to również przygotowanie programów konserwatorskich oraz najmniej wdzięczne chyba kosztorysowanie - mówił nam w jednej z rozmów archiprezbiter bazyliki Mariackiej ks. infułat dr Dariusz Raś.
Dlatego też, po czasochłonnej i wymagającej konserwacji ołtarza Wita Stwosza przyszedł również czas renowację złoconej korony, która zdobi wieżę wyższą bazyliki Mariackiej. 6 lipca br. grupa alpinistyczna wspięła się na szczyt wieży hejnałowej i płat po płacie, zdjęła koronę, by następnie oddać ją do pracowni wykonawcy, który aktualnie zajmuje się m.in. jej czyszczeniem. W kolejnych krokach przeprowadzi jej zabezpieczenie i złocenie. Jeżeli nie pojawią się żadne dodatkowe trudności, korona ma wrócić na swoje miejsce już we wrześniu br. To jednak nie wszystko, ponieważ zostaną również przeprowadzone prace związane z całym hełmem wieży wyższej, tj. uzupełnienie ubytków, prace związane ze złotymi kulami i chorągwiami, a także poszyciem wieży.
W międzyczasie w ramach pracy magisterskiej Ewa Paciora, na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych przeprowadziła również gruntowne prace badawczo-konserwatorskie nad późnogotyckim obrazem "Trzej święci Janowie", który należy do skarbca bazyliki Mariackiej. Swoją pracę prowadziła w pracowni konserwatorskiej bazyliki Mariackiej, pod kierunkiem dr Aleksandry Holi. Do bazyliki Mariackiej obraz trafił w latach 30. XX wieku. Wcześniej przechowywany był w zakrystii kościoła parafialnego pw. św. Mikołaja w Czulicach, w powiecie krakowskim.
- 8 najbardziej trujących grzybów w polskich lasach. Niektóre są śmiertelnie groźne!
- Najlepsze punkty widokowe na Tatry. TOP 10 miejsc, które Cię zachwycą!
- Oto małopolskie: Malediwy, Chorwacja, Prowansja, Toskania, a nawet Hawaje!
- Najbardziej betonowe miejsca w Krakowie. Oto ranking "betonowych pustyń"
- Gdzie na lody w Krakowie? Oto miejsca polecane przez internautów
Najspokojniejsze kraje na świecie, zobacz zestawienie
