https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Na terenie Kossakówki znaleziono szkielet. "Nie spodziewaliśmy się odkryć na taką skalę"

Julia Kalęba
Na terenie Kossakówki archeolodzy odkryli ludzki szkielet z XVI lub XVII wieku.
Na terenie Kossakówki archeolodzy odkryli ludzki szkielet z XVI lub XVII wieku. YouTube/Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK
Według wstępnych badań to szkielet kobiety w wieku 25-35 lat pochodzący z XVI lub XVII wieku. - Obiekt ten jest nietypowy, ponieważ w tym rejonie nie było potwierdzonego cmentarzyska - mówi Szymon Pawlikowski, kierownik badań archeologicznych na terenie Kossakówki w Krakowie.

Podczas prac na terenie zabytkowego zespołu dworsko-parkowego Kossakówka w Krakowie badacze natrafili na wiele zabytków archeologicznych związanych z codziennym życiem zarówno mieszkańców remontowanego dworku, jak również ludzi, którzy żyli tutaj wcześniej.

- Ponieważ obiekt jest nowożytny, nie spodziewaliśmy się tutaj odkryć na taką skalę. Pośród wielu natrafiliśmy na dużą serię obiektów ceramicznych, przedmiotów wykonanych z metalu, szkła, z kości - powiedział w nagraniu z wnętrza Kossakówki Szymon Pawlikowski.

Za jego plecami widać jeszcze jedno, najważniejsze z okryć - leżący na podwyższeniu ludzki szkielet, na który archeolodzy trafili podczas podsadzania fundamentów obiektu, na głębokości ok. 3,5 metra. Po przeprowadzonych wstępnych badaniach archeologicznych określono płeć oraz wiek pochowanej na tym terenie osoby - to kobieta, która miała między 25 a 35 lat.

Obiekt ten jest nietypowy, ponieważ w tym rejonie nie było potwierdzonego cmentarzyska, a raczej jest to jednostkowe odkrycie - przyznaje archeolog. - Jeśli chodzi o dokładne datowanie czy przyczynę jej śmierci, nie jesteśmy tego w tym momencie w stanie z całą pewnością stwierdzić. Materiał archeologiczny, który został znaleziony w pobliżu tego pochówku, pozwala nam jednak określić ten wiek na około XVI albo XVII wiek - dodaje.

Prace archeologiczne na terenie Kossakówki są prowadzone przy okazji remontu dworku, który od lat popadał w ruinę. Po zakupie terenu przez miasto jego nowym właścicielem stał się MOCAK. Docelowo w willi przy placu Kossaka 4 powstanie Muzeum Rodziny Kossaków. Pierwsi zwiedzający mają się pojawić w nowym muzeum z początkiem 2025 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ehh
Hmm ,to raczej nie zbrodnia,, komunistyczna"Moze jakas poddana feudalna,służąca, niewolnik.
G
Gość
Simona Kossak piszę w swojej książce o pokoju na górze gdzie straszyło, i że na tym terenie grzebano ofiary średniowiecznych epidemii.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska