FLESZ - Od października zmiany przy wjeździe do Wielkiej Brytanii

Oczy osób nieheteroseksualnych, mówiących o swoich problemach na unoszonych przez drony monitorach - taki performans mogli zobaczyć przechodnie w piątek wieczorem na Rynku Głównym. To performans artysty wizualnego Krzysztofa Wodiczki, zwracający uwagę na osoby LGBT. Dronowe pokazy będzie można zobaczyć także w sobotę i niedzielę (25 i 26 września) o godz. 20.30, 21 i 21.30.
"Projekt ten jest artystyczną próbą publicznego oddania głosu osobom ze środowisk LGBT. Wykorzystuje się w nim technologię dronów. Urządzenia wyposażono w pary wyświetlaczy ledowych i głośników megafonowych. Na ekranach widzimy ruchy i wyraz oczu osób filmowanych w trakcie nagrywania ich słów, a głośniki emitują ich wypowiedzi. To ważne, bo wyraz oczu uwidocznia, podkreśla i dopowiada to, co wypowiadane. Ekrany stają się oczami, a głośniki ustami mówiących. Drony nabierają cech istot ludzkich" - mówi o projekcie "Niebo nad Krakowem. LGBT mówi" Krzysztof Wodiczko.
To nie jest pierwszy projekt, który artysta realizuje w Krakowie. W 1996 roku artysta podjął temat przemocy domowej. Przez połączenie gestykulacji rąk z symbolicznymi rekwizytami historie konkretnych ludzi nabierają uniwersalnego charakteru. Projekcja z 2010 roku dotyczyła traumy żołnierzy wracających z Afganistanu. Krzysztof Wodiczko użył wówczas zdemobilizowanego wozu bojowego wykorzystywanego w Afganistanie i w Iraku. Zastąpił stanowisko strzelnicze projektorem o dużej mocy, mogącym wyświetlać obraz na ścianach budynków w przestrzeni miejskiej. W projekcji audiowizualnej użyto autentycznych, autoryzowanych wypowiedzi polskich weteranów wojennych oraz ich rodzin, które zostały nagrane podczas poprzedzających projekt warsztatów.
Podobne prezentacje multimedialne Wodiczko realizuje od lat 80. W 1985 roku na tympanonie ambasady RPA w Londynie wyświetlał obraz swastyki jako protest przeciw polityce apartheidu. Projekt "Laska tułacza" (1992), prezentowany m.in. Barcelonie, Nowym Jorku, Paryżu i Marsylii podejmował temat imigrantów. Instalacją "Hiroshima", zaprezentowana po raz pierwszy w 1999, pokazywana w Kopule Wojny Atomowej w Hiroshimie, została stworzona z ofiarami wybuchu, ich dziećmi i wnukami, i innymi bezpośrednio lub pośrednio związanymi osobami, których opowieści wyświetlono na budynku.
W niedzielę 26 września o godzinie 19.00 w Pałacu Potockich odbędzie się spotkanie towarzyszące projektowi Krzysztofa Wodiczko. W rozmowie wezmą udział artysta Krzysztof Wodiczko, filozof Jan Woleński oraz dyrektorka MOCAK-u Maria Anna Potocka. Wstęp 2 zł, bilety do nabycia w dniu wydarzenia w księgarni MOCAK-bookstore-BUNKIER. Liczba miejsc ograniczona.
Krzysztof Wodiczko to rtysta i teoretyk sztuki. Autor obiektów i interwencyjnych projekcji społecznych w przestrzeni publicznej. Absolwent wzornictwa przemysłowego w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Profesor Universytetu Harwarda, były profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, profesor Ecole Nationale Superieure des Beaux-Arts w Paryżu oraz Massachusetts Institute of Technology. Mieszka i pracuje w Nowym Jorku, Bostonie i Warszawie. Reprezentant Polski na 53. Międzynarodowym Biennale Sztuki w Wenecji. Laureat licznych nagród, między innymi Hiroshima Art Prize (1998), Kepes Arts Prize (2004) i Nagrody im. Katarzyny Kobro (2006), w 2009 roku odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.