FLESZ - Czterodniowy tydzień pracy w Niemczech?
- Nasz wykonawca potwierdza, że będzie w stanie wprowadzić projekt nowej organizacji ruchu na Kazimierzu od piątku rano. W związku z tym zmiany zaplanowane przez miejskiego inżyniera ruchu od tego dnia wchodzą w życie - przyznają w Zarządzie Dróg Miasta Krakowa.
Krakowski urząd uzasadnia, że SOR Na Kazimierzu zostaje przywrócona, by zachować równowagę we wspólnej przestrzeni dla mieszkańców, przedsiębiorców i turystów oraz odpowiadając na wnioski w tej sprawie Rady Dzielnicy I Stare Miasto.
- Przeprowadzona analiza wykazała, że samo funkcjonowanie Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania nie rozwiązało problemu nadmiernego ruchu samochodowego na Kazimierzu. Należy pamiętać, że jest to miejsce o wzmożonej aktywności pieszych, co również potwierdziła przeprowadzona analiza - wyjaśniają w urzędzie.
Przeciwko SOR protestują przedsiębiorcy z terenu Kazimierza, do których dołączyli również mieszkańcy, przedsiębiorcy oraz korporacje taksówkowe z innych dzielnic Krakowa. W ramach protestu w środę (26 sierpnia) przeprowadzili pikietę przed magistratem. "Urząd swoją decyzją o stworzeniu na Kazimierzu Strefy Ograniczonego Ruchu, przyczynia się do upadku, bądź też pogorszenia się, już i tak fatalnej sytuacji finansowej naszych firm. Polityka miasta prowadzi również do wyludniania centrum Krakowa" - przekonują protestujący.
Zwracają też uwagę, że w okresie pandemii koronawiursa, kiedy znacznie pogorszyła się sytuacja finansowa miasta, wprowadzenie SOR spowoduje utratę sporej części dochodów do budżetu z tytułu opłat w strefie parkowania, którą Kazimierz jest objęty.
Przywracana SOR będzie pokrywać się z obszarem, w którym ograniczenia obowiązywały od 2017 r. SOR obejmie plac Nowy i okoliczne ulice, m.in. Bożego Ciała, Józefa, Estery, Kupa, Jakuba, Wąską. - Dodatkowo, z uwagi na liczne skargi mieszkańców na zakłócanie porządku i niebezpieczne zachowania niektórych kierowców, na części ul. Miodowej pilotażowo zostanie wprowadzone ograniczenie ruchu, obowiązujące tylko w weekendy, kiedy przez większość czasu nie funkcjonuje strefa płatnego parkowania. Rozwiązanie to może jednak ulec zmianie, kiedy w te dni zostanie wprowadzona strefa płatnego parkowania - informują w magistracie.
Dopuszczenia dotyczące wjazdu do SOR pozostają bez zmian. Do tej strefy będą mogły wjeżdżać pojazdy: z abonamentem postojowym typu K na sektor A13 oraz z abonamentem postojowym typu E; w godzinach 6-11 i 16-20 wyłącznie dla i na czas wykonywania czynności ładunkowych oraz obsługi technicznej; z silnikiem elektrycznym bez przyczepy; rowery; taksówki; służby specjalne, służby miejskie, oznakowana pomoc medyczna; dojeżdżający na teren posesji, garażu lub wykupionego miejsca zastrzeżonego; z pocztą; konwojów pieniężnych do banków w strefie; z zezwoleniem zarządcy drogi.
- Pragniemy zaznaczyć, że obserwowane zmiany w natężeniach ruchu i sytuacji epidemiologicznej mogą spowodować zmianę w funkcjonowaniu Strefy Ograniczonego Ruchu - podkreślają w urzędzie.
Protest przeciwko zmianom w ruchu w mieście. "Dość ucisku mieszkańców"
- Oto najdziwniejsze nazwy polskich wsi. W niektóre aż trudno uwierzyć
- Plaża jak nad morzem! Tłumy na nowym kąpielisku w Małopolsce
- Przedpremiera nowego katalogu IKEA 2021. Czym zaskoczy?
- Prywatny inwestor chce wybudować w Krakowie pięć linii metra
- Trasa Łagiewnicka: Trwa budowa tuneli [ZDJĘCIA]
- Kraków. Co z tą przebudową Krakowskiej jest nie tak?
