https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Pamiętacie Szpital Kolejowy? Tak zamieniał się w blok. A jak będzie wyglądał ostatecznie?

Piotr Rąpalski
Ulice Lea i aleja Kijowska. Tu funkcjonował kiedyś Szpital Kolejowy obsługujący pacjentów z zachodniej części Krakowa. Został zlikwidowany i zburzony. Zamienił się w stertę gruzu, później w jezioro, a teraz powstaje tu potężny blok. Zobaczcie na zdjęciach, jak przeobraziło się to miejsce. Czy na lepsze? Jak wyglądać będzie nowy, potężny blok w miejscu szpitala?

FLESZ - Kredyty mieszkaniowe nadal bardzo popularne

Likwidacja Okręgowego Szpitala Kolejowego w Krakowie rozpoczęła się w 2005 r. Decyzję podjął samorząd województwa małopolskiego. Powód? Wielki dług placówki. W 2009 roku próbowano jeszcze ją ratować, mówiło się o wstrzymaniu likwidacji, ale nic z tego nie wyszło.

W miejscu rozebranych budynków dawnego Szpitala Kolejowego na rogu al. Kijowskiej i ul. Lea powstają dwa budynki mieszkalne Krowodrza Park z apartamentami.

Kraków. Powstają apartamenty Krowodrza Park przy ul. Lea [ZD...

W 2012 roku, dopiero za trzecim podejściem, Urzędowi Marszałkowskiemu udało się znaleźć nabywcę zabudowanej nieruchomości zlikwidowanego kilka lat temu Szpitala Kolejowego. Kupił go deweloper.

Długo szykował się do inwestycji. Z początkiem 2019 roku ruszyła rozbiórka dawnych budynków szpitalnych. A później budowa osiedla. Zobaczcie aktualny stan prac.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Proste pytanie do redakcji jak też osób zajmujących się nieruchomościami. Jak wygląda ochrona zanieczyszczeń spowodowanych przez tą budowę? Czy powinny być stosowane dodatkowe zabezpieczenia, których celem będzie ograniczenie emisji pyłów?

Prawda jest taka, że jako mieszkaniec sąsiadujący z tą budową borykam się z niespotykaną poprzednio emisją pyłów, która jest widoczna w moim mieszkaniu. Pomimo zamkniętych okien, po przetarciu mebli, rano ilość pyłów jest powalająca na powrót na meblach.

Kiedyś była czyszczona ul. Lea i były prowadzone badania dotyczące zanieczyszczenia powietrza, jak to by się miało dziś?

Podejrzewam, że czujnik pyłów zawieszonych umieszczony przy tej budowie by oszalał.

W związku z tym faktem czy są jakieś normy dotyczące zanieczyszczenia powietrza, co jest bardzo uciążliwe dla licznych mieszkańców zamieszkałych w okolicy.

czy ktoś się zajmuje takimi zagadnieniami?

K.S.

Z
Zbigniew Rusek

Za dużo blokowisk i biur w Krakowie a szpital by się naprawdę przydał - zwłaszcza w okresie pandemii Koronawirusa. Stały szpital jest zawsze lepiej wyposażony niż tymczasowy (w hali sportowej, wystawienniczej czy kontenerowy).

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska