Radni z Komisji Architektury i Infrastruktury Komunalnej Dzienicy I Stare Miasto przygotowali projekt uchwały, w którym opiniują negatywnie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obszaru „Kleparz”.
W projekcie radni umieścili wniosek o wprowadzenie następujących zmian dotyczących placów targowych Stary Kleparz i Nowy Kleparz: ograniczenie maksymalnej wysokości zabudowy usługowej do jednej kondygnacji - do 3,5 m wysokości; skreślenie zapisu o dopuszczeniu lokalizacji parkingów i miejsc postojowych w układzie podziemnym.
- Nie wyobrażamy sobie budowy parkingu pod Starym Kleparzem. Trzeba byłoby to zapewne robić metodą odkrywkową, co wiązałoby się z rozkopaniem placu targowego. Jest też obawa, że ulokowanie parkingu w tym miejscu będzie generować ruch - mówi radny Witold Jan Kajstura, przewodniczący Komisja Architektury i Infrastruktury Komunalnej Dzielnicy I Stare Miasto. Dodaje, że przy okazji przebudowy Starego Kleparza (zarządzająca nim spółka ma takie plany) nie powinny powstawać obiekty wyższe niż 3,5 m.
Zdaniem radnych z „jedynki" w projekcie planu powinno się również skreślić zapis dopuszczający na terenie placu Biskupiego lokalizację ogródków kawiarnianych i gastronomicznych. - Nie takie były oczekiwania okolicznych mieszkańców co do przebudowy tego placu - wyjaśnia radny Witold Jan Kajstura.
Ostatecznie na niedawnej sesji Rada Dzielnicy I nie głosowała projektu uchwały dotyczącego opinii dla planu zagospodarowania „Kleparz”. Radni postanowili jeszcze skonsultować się z mieszkańcami. W tym celu odbędzie się spotkanie, które zaplanowano na czwartek 1 lutego o godz. 17 w LO nr 41 przy Rynku Kleparskim 18.
W magistracie poinformowano nas, że opracowywanie projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru „Kleparz” jest na razie na etapie opiniowania wewnętrznego. W urzędzie przewidują, że wyłożenie projektu planu do publicznego wglądu nastąpi w drugim kwartale 2018 r.
- Ustalenia projektu planu „Kleparz” są przed uzgodnieniami, dlatego mogą ulec zmianie. Ostateczny kształt ustaleń planu będzie znany po zakończeniu uzgodnień i wprowadzeniu wynikających z nich uwag bądź zaleceń - wyjaśnia Bożena Kaczmarska-Michniak, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Krakowa.
KONIECZNIE ZOBACZCIE:
WIDEO: Puls Krakowa, odc. 6
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
