W skład komitetu "Razem dla Krakowa" wchodzą Partia Razem, Stowarzyszenie Miasto Wspólne (dawniej Kraków Przeciw Igrzyskom) oraz aktywiści ze Stowarzyszenia Queerowy Maj, który organizuje Marsz Równości w Krakowie. Kandydatką komitetu na urząd prezydentki (jak mówią działacze Razem) Krakowa jest Daria Gosek-Popiołek
- Stowarzyszenie Miasto Wspólne tworzą ludzie, którzy zatrzymali szaleństwo Zimowych Igrzysk Olimpijskich, uniemożliwiając Jackowi Majchrowskiemu i jego ekipie wyrzucenie milionów złotych w błoto. Aktywiści ci stworzyli także krakowską mapę reprywatyzacji oraz zapewniają bezpłatną pomoc prawną dla lokatorów w ramach pogotowia lokatorskiego oraz zabiegają o ochronę przyrody w Krakowie - czytamy w komunikacie Razem.
Komitet współtworzą także działacze związani ze Stowarzyszeniem Queerowy Maj, od lat pracujący społecznie na rzecz równouprawnienia, walczące z dyskryminacją i homofobią. Organizują jeden z największych w kraju krakowski Marsz Równości.
- Natomiast Partię Razem reprezentują aktywistki, które wspólnie z Miastem Wspólnym działają w na rzecz lokatorów, walczą o parki i zieleń w mieście, działają na rzecz praw kobiet, w tym od lat nagłaśniają akcję „Szantaż z dala od szpitala”, która walczy z szokującymi bilbordami ruchów anty-choice. To aktywistki i aktywiści, którzy konsekwentnie dążą do ukrócenia samowoli deweloperów oraz domagają się powszechnego i wygodnego transportu publicznego - czytamy dalej w komunikacie Partii Razem.
Wspólny komitet w swoim programie postuluje m.in. zmniejszenie liczby wymaganych podpisów pod obywatelską inicjatywą uchwałodawczą do 1000, w miejsce wymaganych obecnie 4 tys. Zapowiadają także utworzenie biura pełnomocnika ds. równego traktowania oraz podjęcie konkretnych działań na rzecz równouprawnienia, takich jak bezpłatne udostępnianie należących do miasta nośników reklamowych i informacyjnych na kampanie antydyskryminacyjne prowadzone przez organizacje pozarządowe.
Kolejny punkt programu to stworzenie programu finansowania nowych miejsc w żłobkach oraz zatrudnienie dziennych opiekunów i opiekunki dla dzieci do lat trzech. Postulują też tworzenie żłobków i przedszkoli w miejscach pracy i na uczelniach. “Razem dla Krakowa” zapowiada również systematyczny wykup terenów pod parki i skwery, zwłaszcza w dzielnicach uboższych w tereny zielone i rekreacyjne.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
<
FLESZ: Podwyżka 500 plus do 1000 plus - czy to możliwe?
Źródło: vivi24