Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Pełen wydarzeń koniec wakacji w trzech oddziałach Muzeum Fotografii

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Wystawa główna: Co robi zdjęcie?
Wystawa główna: Co robi zdjęcie? Dorota Marta
Wszystkie trzy oddziały krakowskiego Muzeum Fotografii przygotowały wiele atrakcji dla zwiedzających na przełom sierpnia i września.

Czy Polsce grozi blackout? Zapytaliśmy ekspertów

od 16 lat

MUFO RAKOWICKA

30 sierpnia, godz. 11
Opowieści fotografii | Warsztaty dla seniorów i dorosłych

Szarość, czerń i biel albo przytłumiona sepia, tylko czasem kolor. Obserwacja zmieniającego się światła, odkrywanie zagadkowych postaci, próba lokalizacji nieoczywistych krajobrazów – te wszystkie przyjemności może zapewnić nam kontakt ze starymi zdjęciami.

O czym mówią do nas stare fotografie, jakie historie w sobie kryją? Inspirując się wybranymi z katalogu MuFo zdjęciami spróbujemy odszukać ukryte w nich opowieści oraz nadać im formę, pisząc krótkie opowiadania.

Prowadzenie: Magdalena Guzik oraz Anna Sidorska

3 września, godz. 12
Oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Zobacz: Brytania”
Jak zamknąć 60 lat historii Wielkie Brytanii w dwustu zdjęciach?

Skinheadzi i zakupoholicy, melancholijne nadmorskie kurorty i wielkomiejscy yuppies na najwyższych obrotach, separacjoniści w Irlandii Północnej, górnicy z zamykanych przez Thatcher kopalni i przybysze z różnych części dawnego imperium. Wystawa „Zobacz: Brytania. Brytyjska fotografia dokumentalna od lat 60. XX wieku” pozwala widzom zanurzyć się w tyglu wyspiarskiej kultury, do którego w okresie powojennym coraz to ktoś dorzuca nowe składniki i przyprawy. Na wystawie prezentujemy zarówno dzieła klasyków fotografii brytyjskiej, takich jak David Hurn, John Bulmer, Martin Parr, John Davies czy Anna Fox, na nowo odkrytych mistrzów – Tony’ego-Raya Jones, Tisha Murthę i Petera Mitchella, a także fotografie twórców najmłodszego pokolenia.

Po wystawie oprowadzą nas jej kuratorzy – Ralph Goertz (IKS Düsseldorf) i Dominik Kuryłek (MuFo).

Prowadzenie: Ralph Goertz i dr Dominik Kuryłek

4 września, godz. 11.30
Fotografie mają głos | Pierwszy dzwonek

Pierwszego września pójdziecie do szkoły po raz pierwszy? A może pierwszy raz po dłuższej przerwie? To naprawdę emocjonujący moment, mieszanka radości i niepokoju. Jeśli chcecie oswoić te uczucia, po rozpoczęciu roku szkolnego, zapraszamy Was do MuFo Rakowicka, gdzie wspólnie przyjrzymy się zdjęciom uczniów sprzed stu lat, dowiemy się, jak wyglądał ich dzień w szkole, czym i na czym pisali uczniowie oraz jak rodzice umilali im pierwsze dni września.

Na koniec wykonamy okładki tradycyjnych pamiętników, do których wpisywały się dawniej dzieci. Poznamy też sposoby pisania i czytania stosowane przez osoby niedowidzące i niewidome.

*Warsztaty z audiodeskrypcją, zapraszamy także osoby z niepełnosprawnością wzroku.

Prowadzenie: Katarzyna Bury

4 września, godz. 15
Spacer fotograficzno-sensoryczny | Zieleń miejska w okolicy MuFo Rakowicka

Czy w środku wielkiego miasta można doświadczyć różnych odcieni zieleni oraz spróbować wyciszyć się i odetchnąć od zgiełku? Podczas spaceru sensorycznego przekonamy się, że tak! Zobaczymy, co w trawie piszczy oraz będziemy podglądać wielkomiejską dżunglę, więc weźcie ze sobą aparaty. Przekonamy się, że zieleń miejska to nie tylko przemyślane kompozycje, szpalery drzew, parki, ale też całkiem sporo dzikiej przyrody, która zachwyca bogactwem gatunków i kolorów. Będziemy dotykać, smakować i wąchać!

Prowadzenie: Jakub Kałużny – edukator Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza”.

MUFO JÓZEFITÓW

1 września, godz. 11.30–15
Jeszcze jeden dzień wakacji i początek roku szkolnego w MuFo Józefitów!

Mija ostatni dzień wakacji i czeka Cię trudny powrót do szkoły? Mamy na to sposób! 1 września, po szkolnym apelu, przyjdź do MuFo, a my zadbamy o to, żebyś w nowy rok szkolny wkroczył wypoczęty i zainspirowany nowymi pomysłami!

Prowadzenie warsztatów: Eliza Kubiak

1 września, godz. 11.30
Warsztat cyjanotypii

Jesteś „na galowo” – nie szkodzi! MuFo udowodni Ci, że niebieski to nie tylko kolor mundurka szkolnego, ale też barwa techniki fotograficznej tworzonej na trawie i w słońcu! Cyjanotypia to technika druku szlachetnego, wykorzystująca reakcję soli żelaza, dzięki której powstają fotograficzne negatywy w charakterystycznym, niebieskim kolorze. W trakcie warsztatów uczestnicy poznają niezwykłą historię tego odcienia błękitu, a także stworzą dzieła, które będą mogli zabrać ze sobą do domu. Brzmi jak przedłużenie wakacji, prawda?

Prowadzenie warsztatów: Eliza Kubiak

1 września, godz. 14
Bogate wnętrze MuFo – oprowadzanie po budynku MuFo Józefitów

Czy lepiej drukować zdjęcia, czy przechowywać je w chmurze? Co wspólnego ma Muzeum Fotografii z legendarną łódzką filmówką? Co to znaczy, że papier jest bezkwasowy i dlaczego to ważne?

Odpowiedzi na te i inne pytania poznasz zwiedzając nasz wyjątkowy oddział MuFo Józefitów. Nasze przewodniczki i przewodnicy w trakcie wizyty opowiedzą o historii budynku, o konkretnych pracowniach i tym, czym się one zajmują, przez cały czas odnosząc pracę muzeum do konkretnych rozwiązań, które można stosować w domowych warunkach.

Prowadzenie warsztatów: Eliza Kubiak

MUFO STRZELNICA

28 sierpnia, godz. 13
Oprowadzanie po wystawie stałej „Portret”

Celem wystawy jest zasygnalizowanie wieloaspektowości fenomenu portretu fotograficznego, pokazanie jego ewolucji podporządkowanej zarówno ograniczeniom i możliwościom technologicznym, jak i zmianom kulturowym oraz społecznym zachodzącym w świecie.

Prowadzenie: Monika Kozień

2 września, godz. 17
Relacje przestrzenne I – kadrowanie – spotkanie z Kingą Nowak

Co wspólnego ma rzeźba z fotografią? Jak trzy wymiary przełożyć na dwa?

Cykl spotkań: „Relacje przestrzenne” to nie kurs fotografowania, a raczej ćwiczenia z postrzegania i odtwarzania rzeczywistości. Punktem wyjścia dla wspólnych eksperymentów będą rzeźby Kingi Nowak zatytułowane „Anamorfozy”, które od listopada 2019 roku stanowią część Ogrodu Rzeźb MuFo.

W trakcie zajęć prowadzonych przez artystów będziemy otwierać się na nowe formy doświadczania i zapamiętywania przestrzeni, eksperymentować z proporcjami i kadrowaniem.

Prowadzenie: Kinga Nowak

3 września, godz. 11
Relacje przestrzenne II – abstrakcja – spotkanie z Kingą Nowak

W trakcie drugiego spotkania z cyklu zastanowimy się, czy da się zrobić płaską abstrakcję z trójwymiarowej rzeźby. I odwrotnie – jak zamienić płaskie przedstawienie w formę przestrzenną? W tę fascynującą podróż między dwoma, a trzema wymiarami, wyruszymy oczywiście przy pomocy aparatów fotograficznych!

Prowadzenie: Kinga Nowak

4 września, godz. 16
Relacje przestrzenne III - pamięć | Spotkanie z Mikołajem Szpaczyńskim

Trzecie spotkanie cyklu wprowadzi do fotograficznego równania kolejną zmienną – ruch! W trakcie warsztatów z Mikołajem Szpaczyńskim będziemy zastanawiać się nad tym, jak zapamiętujemy przestrzeń i jak ją odtwarzamy, a przede wszystkim – jaką rolę pełni w tym ruch?

Prowadzenie: Mikołaj Szpaczyński

Więcej informacji na stronie https://mufo.krakow.pl/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska