WIDEO: Krótki wywiad
Jak informują PKP PLK, realizujące przebudowę torów w Krakowie, na przystanku Kraków Nowa Huta trwają prace porządkowe. Od 15 marca przy ul. Organki w Ruszczy zaczną się zatrzymywać wybrane pociągi Kolei Regionalnych - w ciągu doby trzy składy jadące w kierunku Dworca Głównego i pięć jadących w przeciwną stronę.
- Przywrócenie kursów pociągów do Nowej Huty to jeden z etapów odbudowy połączeń kolejowych w tym rejonie Krakowa. Bierzemy pod uwagę zwiększenie w przyszłości liczby kursów do przystanku w Ruszczy. Dalszy rozwój połączeń będzie uzależniony od zakończenia prac modernizacyjnych na pozostałych liniach na terenie Krakowa oraz od wybudowania kolejnych przystanków - mówi Wojciech Friediger, dyrektor departamentu handlowego w Kolejach Małopolskich.
Kolejny przystanek jaki ma być wykorzystywany na trasie do Nowej Huty przygotowywany jest w Luboczy. - Wspólnie z przewoźnikami chcemy sprawdzić potencjał tego obszaru dla przewozów pasażerskich. Z przystanku Kraków Lubocza podróżni będą mogli skorzystać w czerwcu - informują w PKP PLK.
Pociągi przez stację Lubocza mają powrócić najpóźniej od 14 czerwca br. To rozwiązanie ma poprawić dostępność komunikacyjną tego rejonu Krakowa, umożliwiając dojazd do centrum miasta w 15 minut, z takich osiedli jak Wzgórza Krzesławickie, Grębałów i Lubocza. Nowe połączenie ma także zapewnić możliwość dojazdu do firm zlokalizowanych na północ od Nowej Huty.
O przywrócenie połączeń kolejowych do Nowej Huty zwrócili się miejscy radni w formie rezolucji do marszałka województwa małopolskiego oraz prezesa Kolei Małopolskich podczas sesji 26 lutego. Odpowiedź była natychmiastowa, bo informację o wznowieniu połączeń podano kolejnego dnia.
- Wykorzystajmy ten moment, że niedługo będzie można jeździć szybką koleją do Nowej Huty i rozwijamy ten projekt dalej. To jest dopiero początek - komentuje Włodzimierz Pietrus, szef klubu PiS w Radzie Miasta Krakowa. Był inicjatorem uchwalenia przez radnych dwóch rezolucji - tej związanej z wnioskiem o przywrócenia połączeń do Nowej Huty, ale też drugiej, skierowanej do prezydenta Krakowa - o pilne podjęcie zdecydowanych działań, które pozwoliłyby w dużo większym zakresie wykorzystywać szybką kolei aglomeracyjną (SKA) przez mieszkańców.
Zdaniem radnych można to osiągnąć poprzez przyspieszenie budowy przystanków kolejowych: Kraków - Prądnik Czerwony (wraz z parkingiem park&ride) oraz Kraków - os. Piastów wraz z doprowadzeniem do niego linii tramwajowej. - Wykonanie przystanku na osiedlu Piastów pozwoliłoby na to, by mieszkańcy dwóch dużych sypialni Krakowa: Mistrzejowic i Bieńczyc mogli szybko dojechać do centrum. Podobnie byłoby w przypadku budowy przystanku na Prądniku Czerwonym - zaznacza radny Pietrus.
W uchwalonej rezolucji radni zwrócili się też do prezydenta o zakończenie prac nad Studium wykonalności dla Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej na terenie Krakowa", które trwają od 2017 roku. Radni zawnioskowali również o wykonanie analizy sprzężenia istniejącej siatki połączeń kolejowych oraz uruchamianych sukcesywnie nowych z kursami autobusów miejskich.
Radni oczekują też od prezydenta, że podejmie działania zmierzające do wykupu terenów w Łęgu potrzebnych do tego, by mogła powstać trasa SKA: Kraków Główny - Czyżyny/Łęg - plac Centralny.
Kraków. Postapokaliptyczny klimat. Nieznane miejsca z wnętrz...
Na stacji Kraków Nowa Huta od 15 marca zatrzymywać się będą pociągi:
- SKA3 Kraków Główny 6:11 – Kraków Nowa Huta 6:30 – Tarnów 7:39
- Dolina Popradu Kraków Główny 7:44 – Kraków Nowa Huta 8:01 – Krynica-Zdrój 12:38
- Kraków Główny 13:09 - Kraków Nowa Huta 13:26 – Rzeszów Główny 15:59
- SKA3P Kraków Główny 14:10 – Kraków Nowa Huta 14:30 – Tarnów 15:28
- SKA3 Kraków Główny 23:41 – Kraków Nowa Huta 0:00 – Tarnów 1:09
- SKA3 Tarnów 7:53 – Kraków Nowa Huta 9:02 – Kraków Główny 9:21
- SKA3 Tarnów 15:42 – Kraków Nowa Huta 16:54 – Kraków Główny 17:10
- Dolina Popradu Krynica-Zdrój 14:00 – Kraków Nowa Huta 18:51 – Kraków Główny 19:10
- Sekrety stadionu Wisły Kraków. Nieznane zakamarki! [ZDJĘCIA]
- Tu wiedzą, jak się "polewa". Wsie z alkoholem w nazwie
- Czy znasz tablice rejestracyjne z Małopolski? [QUIZ]
- GIS ostrzega przed koronawirusem. Sprawdź listę krajów
- A może zamieszkać na wsi? Wystarczy niespełna 100 tys. zł!
- Jak Trasa Łagiewnicka zmieni Kraków? Zobacz jej wizualizacje
