Kraków. Pogrzeb prof. Mirosława Handke, byłego ministra edukacji i rektora AGH
Uroczystości pogrzebowe śp. prof. Mirosława Handke rozpoczęły się 29 kwietnia w kolegiacie św. Anny w Krakowie, gdzie została odprawiona msza święta żałobna. Ze względu na trwający stan epidemiczny udział w niej był ograniczony. W trakcie mszy przemawiał m.in. Jerzy Buzek, były premier, obecny był też Jan Duda, ojciec urzędującego prezydenta. Mszę koncelebrował metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
Ostatnie pożegnanie byłego rektora AGH odbyło się tego samego dnia na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Mirosław Handke urodził się w 1946 r. w Lesznie. Ukończył studia na Wydziale Matematyczno-Fizyczno-Chemicznym UJ (1969). Z Akademią Górniczo-Hutniczą był związany od 1969 r. Uczeń prof. Edwarda Görlicha, stypendysta w latach 1984-1986 i 1989 Harrick Scientific Corporation Institute. Był profesorem wizytującym na Uniwersytecie w Genui, w Institute of Technology w Haifie w Izraelu i na Uniwersytecie Technicznym w Klaustal (1986-1989).
Założyciel struktur i wiceprzewodniczący NSZZ „Solidarność” na AGH, współzałożyciel Małopolskiego Klubu Konserwatywnego.
Prof. Mirosław Handke był wybitnym naukowcem
Dwukrotnie wybierany na rektora AGH: w latach 1993-1996 oraz 1996-1998. Był to okres intensywnej pracy, zreformowano strukturę organizacyjną uczelni (zniesiono instytuty, a powołano katedry) oraz system finansowy uczelni. Jak podkreśla uczelnia, system finansowy działał niezwykle efektywnie i pozwolił na wyprowadzenie AGH z deficytu. O jego zaletach świadczy fakt, że obowiązuje on, prawie w niezmienionej postaci, do chwili obecnej.
Jako przewodniczący Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych prof. Handke był inicjatorem i współzałożycielem Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). Od 31 października 1997 r. do 20 lipca 2000 r. sprawował funkcję ministra edukacji narodowej w rządzie Jerzego Buzka. Był współtwórcą reformy systemu oświaty z 1999 r.
Prof. Mirosław Handke i jego wielka reforma oświaty
Reforma zastąpiła obowiązującą od 1968 r. dwustopniową strukturę szkolnictwa, wprowadzając trzyletnie gimnazja, w których naukę uczeń rozpoczynał po ukończeniu sześciu klas podstawówki. Wprowadzono równolegle powszechny system egzaminów zewnętrznych po szkole podstawowej i gimnazjum. Gruntownie zmieniono zasady egzaminu maturalnego (tzw. nowa matura), przywracając obowiązkowy egzamin maturalny z matematyki. Nowa matura zastąpiła egzaminy na wyższe uczelnie.
Reforma zakładała również likwidację techników i liceów zawodowych, zastępując je systemem szkolnictwa pomaturalnego. Powołano wyższe szkoły zawodowe.
Łącznie prof. Handke opublikował ok. 150 prac, z których 103 prace znajdują się na liście Google Scholar i według tego wydawnictwa były one cytowane ok. 1200 razy.
Autor dwóch podręczników akademickich, pięciu książek i ponad 150 publikacji naukowych z dziedziny chemii krzemianów i spektroskopii. Należał do wielu krajowych i zagranicznych stowarzyszeń naukowych.