Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Powiększy się urokliwy park na południu miasta

Piotr Rąpalski
Piotr Rąpalski
Już niebawem druga część Parku Duchackiego będzie dostępna dla mieszkańców. Urokliwy staw, drewniane pomosty, urządzenia dla ćwiczeń dla tych bardziej aktywnych – to prace, które w tym miejscu zostały już wykonane. Dzięki projektom z budżetu obywatelskiego kończy się kolejny etap zadania związany z zagospodarowaniem Parku Duchackiego – spichlerz z otoczeniem oraz ogród i sad.

FLESZ - Warzywa sezonowe. Co jeść w czerwcu?

od 16 lat

Zarząd Zieleni Miejskiej tak opisuje historię miejsca i prowadzone prace:

"Cały Park Duchacki powstał powstał w oparciu o dawne tereny dworskie - starego folwarku, przez który płynął potok zasilający stawy dworskie. Z zachowanych informacji możemy dowiedzieć się, że: „Gospodarstwo sołtysa, ze stawami, znajdowało się w centrum wsi, gdzie ukształtował się później zespół dworski”, bowiem Wola Duchacka była wsią, a dopiero w 1941 r. przyłączono ją do Krakowa. O Folwarku wolskim wzmiankowano już w 1438 roku.

Zniszczenia wojenne pierwszej dekady w. XVIII dosięgły także Woli Duchackiej. Po nich dwór odbudowano. Według badaczy poprzedni dwór, jak i osiemnastowieczny, znajdowały się w miejscu budynku mieszkalno-gospodarczego w Parku Duchackim.

Na początku drugiej połowy w. XIX, na zachód od starego powstał nowy dwór. Natomiast do starego dobudowano wozownię, a na południe od niego zbudowano murowany spichlerz, który właśnie przeszedł remont.

W ramach prowadzonej obecnie rewitalizacji parku, wykonana została odbudowa spichlerza wraz z zagospodarowaniem jego otoczenia oraz fragment parku od stawów do spichlerza, czyli tzw. ogród i sad. Ponieważ zachowały się także ślady dawnego sadu, nowy będzie stanowić ciekawy i historyczny element kompozycyjny zagospodarowania.

Pojawiły się nowe alejki oraz ścieżki pozwalające cieszyć się widokiem wcześniej niedostępnych fragmentów parku. W budynku spichlerza zlokalizowane będą ogólnodostępne toalety."

W ramach prowadzonych prac zmieniony został sposób posadowienia spichlerza. Wcześniejszy projekt zakładał wykonanie tradycyjnych fundamentów ławowych. Ich wykonanie nie pozwoliłoby jednak na zachowanie dwóch rosnących w pobliży jesionów wyniosłych. Projekt został więc zaktualizowany, wykonane zostały fundamenty palowe. Pozwoliło to na zachowanie rosnących tam drzew.

W Parku Duchackim pojawił się również plac zabaw, który jest atrakcją dla najmłodszych użytkowników.

Nie mogło również zabraknąć nowych nasadzeń. Przestrzeń parku została wzbogacona o krzewy takich jak m.in.: jaśminowiec, kalina czy leszczyna. Pojawiło się również kilka tysięcy bylin oraz ponad 10 tys. roślin cebulowych, które wspólnie utworzą niepowtarzalną, wielobarwną kompozycje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska