FLESZ - Warzywa sezonowe. Co jeść w czerwcu?

Zarząd Zieleni Miejskiej tak opisuje historię miejsca i prowadzone prace:
"Cały Park Duchacki powstał powstał w oparciu o dawne tereny dworskie - starego folwarku, przez który płynął potok zasilający stawy dworskie. Z zachowanych informacji możemy dowiedzieć się, że: „Gospodarstwo sołtysa, ze stawami, znajdowało się w centrum wsi, gdzie ukształtował się później zespół dworski”, bowiem Wola Duchacka była wsią, a dopiero w 1941 r. przyłączono ją do Krakowa. O Folwarku wolskim wzmiankowano już w 1438 roku.
Zniszczenia wojenne pierwszej dekady w. XVIII dosięgły także Woli Duchackiej. Po nich dwór odbudowano. Według badaczy poprzedni dwór, jak i osiemnastowieczny, znajdowały się w miejscu budynku mieszkalno-gospodarczego w Parku Duchackim.
Na początku drugiej połowy w. XIX, na zachód od starego powstał nowy dwór. Natomiast do starego dobudowano wozownię, a na południe od niego zbudowano murowany spichlerz, który właśnie przeszedł remont.
W ramach prowadzonej obecnie rewitalizacji parku, wykonana została odbudowa spichlerza wraz z zagospodarowaniem jego otoczenia oraz fragment parku od stawów do spichlerza, czyli tzw. ogród i sad. Ponieważ zachowały się także ślady dawnego sadu, nowy będzie stanowić ciekawy i historyczny element kompozycyjny zagospodarowania.
Pojawiły się nowe alejki oraz ścieżki pozwalające cieszyć się widokiem wcześniej niedostępnych fragmentów parku. W budynku spichlerza zlokalizowane będą ogólnodostępne toalety."
W ramach prowadzonych prac zmieniony został sposób posadowienia spichlerza. Wcześniejszy projekt zakładał wykonanie tradycyjnych fundamentów ławowych. Ich wykonanie nie pozwoliłoby jednak na zachowanie dwóch rosnących w pobliży jesionów wyniosłych. Projekt został więc zaktualizowany, wykonane zostały fundamenty palowe. Pozwoliło to na zachowanie rosnących tam drzew.
W Parku Duchackim pojawił się również plac zabaw, który jest atrakcją dla najmłodszych użytkowników.
Nie mogło również zabraknąć nowych nasadzeń. Przestrzeń parku została wzbogacona o krzewy takich jak m.in.: jaśminowiec, kalina czy leszczyna. Pojawiło się również kilka tysięcy bylin oraz ponad 10 tys. roślin cebulowych, które wspólnie utworzą niepowtarzalną, wielobarwną kompozycje.
- Gdzie na szybki wypad z Krakowa? TOP 10 urokliwych miejsc z dala od zgiełku
- Wyjątkowe i bardzo tanie domy do remontu wystawione na sprzedaż w Małopolsce!
- Ogromne podwyżki płac w Krakowie i Małopolsce. Kto dostał najwięcej?
- Miss Małopolski 2022 wybrana! Koronę założyła Aleksandra Budnik z Nowego Sącza
- Wielkie wykopy. Totalna zmiana krajobrazu na północy Krakowa