I to Wyspiański ma być naszym przewodnikiem po tej szekspirowskiej opowieści „o pogardzie do drugiego człowieka i strachu przed jego niezależnością”.
„W Polsce zagadką Hamleta jest to: co jest w Polsce - do myślenia” - pisze Wyspiański. A Szydłowski idzie za jego głosem. Czyta najsłynniejszy dramat Szekspira poprzez świat idei Stanisława Wyspiańskiego, zawarty choćby w „Wyzwoleniu” i w „Studium...”.
Inspiracją do powstania tego drugiego tekstu, który stanowi kręgosłup spektaklu, była wizyta, jaką złożył Wyspiańskiemu w 1904 roku, w okolicach świąt Bożego Narodzenia, aktor Kazimierz Kamiński, który poprosił autora „Wyzwolenia” o pomoc w zinterpretowaniu szekspirowskiego bohatera. Dramaturg odrzucił aktorską interpretację Kamińskiego, jednocześnie proponując własną wizję postaci. W końcu Wyspiański postanowił pod wpływem tej rozmowy jeszcze raz wczytać się w dramat Szekspira i napisać własną jego interpretację.
Pojawia się nowatorska wizja Hamleta-intelektualisty, monologu będącego ciągiem historiozoficznego odczytania świata.
Widać przy tym, że Wyspiański pisał w pośpiechu. Podkreśla się jego wyścig z czasem, z przemijaniem, z chorobą. To jeszcze bardziej podkreśla dramatyzm tej interpretacji. - Hamlet prowokuje do osobistej wypowiedzi - mówi Bartosz Szydłowski. - Przez kilka tygodni, w swoim stanie chorobowym, Stanisław Wyspiański poprzez Hamleta próbował rozczytać siebie. Powstało „Studium...”, które dla mnie i Piotra Augustyniaka, jest podstawą poszukiwań w labiryncie szekspirowskim. Sprawdzamy, do jakiego świata się odwołuje, przeciwko jakiemu światu się buntuje. Hamlet broni swej przestrzeni intymności wobec rzeczywistości, która nie godzi się na odrębność - dodaje reżyser.
Wyspiański umierał na Polskę małostkową, egocentryczną, zaklętą w sloganach narodowości. Sięgał do Hamleta, bo widział w nim zmagania polskiego inteligenta, który stawał przeciwko światu kłamstw. Polski Hamlet współczesny to Hamlet czasów postprawdy. Ostatni samotnik przyzwoitości.
W obsadzie m.in. Hanna Bieluszko, Agnieszka Judycka, Tomasz Augustynowicz, Andrzej Grabowski, Maciej Jackowski, Mateusz Janicki, Marcin Kalisz, Tomasz Międzik, Krzysztof Piątkowski, Wojciech Skibiński, Dominik Stroka, Jerzy Światłoń.
Premiera: 9.11
- Upiorne miejsca w Małopolsce. Czy tam naprawdę straszy?
- Najgorsze mieszkania do wynajęcia. Zobacz, co oni oferują [ZDJĘCIA]
- Tak w ostatnich latach zabudowało się Zakopane
- Budowa tunelu zakopianki - fakty, liczby, ciekawostki
- TOP 20 najlepszych porodówek w Małopolsce
- Wybory parlamentarne 2019. Oto wszyscy nowi posłowie z Małopolski
