Kraków. Samowola budowlana przy ul. Reduta: sprawa trafia do prokuratury

Piotr RąpalskiZaktualizowano 
Mieszkańcy składają zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez dewelopera. Sprawa dotyczy samowoli budowlanej w rejonie ul. Reduta. – To skandal, że stoją już trzy kondygnacje budynku, który nie ma prawa tam powstać – komentuje Łukasz Gibała, lider klubu radnych Kraków dla Mieszkańców. Jak twierdzi, to za namową jego stowarzyszenia Kraków dla Mieszkańców i przy wsparciu jego prawników, mieszkańcy postanowili uruchomić śledczych. Głos w sprawie zabiera też inny radny, Dominik Jaśkowiec z klubu PO.

- Na najbliższej sesji Rady Miasta Krakowa, tj. 8 maja, zostanie przedstawiona informacja o działaniach miasta w związku z bulwersującą samowolą budowlaną w rejonie ul. Reduta. Zdecydowałem się wprowadzić do porządku obrad sesji ten punkt z uwagi na precedensowy charakter sprawy, bardzo groźny dla naszego miasta. Deweloper w sposób bezczelny (tak to trzeba nazwać) bez posiadania jakiegokolwiek pozwolenia na budowę zabudowuje nielegalnym budynkiem teren zielony przeznaczony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego "Sudół Dominikański" pod zieleń publiczną - park rzeczny - pisze Jaśkowiec na swoim profilu facebookowym.

PISALIŚMY O SPRAWIE

Gibała również nie kryje oburzenia. Po sygnałach od mieszkańców okolic ul. Reduty Gibała wystosował do Jacka Majchrowskiego interpelację w tej sprawie, a kierowane przez niego stowarzyszenie zwróciło się z pismem interwencyjnym do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. – Prace budowlane wciąż trwają, dlatego zasugerowaliśmy mieszkańcom skierowanie sprawy do prokuratury. Nasi prawnicy pomogli im przygotować potrzebne dokumenty. Nie mają wątpliwości, że deweloper łamie prawo – komentuje radny Łukasz Gibała.

I opisuje sprawę:
"Inwestor, firma Bal-Bud, która postawiła w tym rejonie już cztery bloki i buduje kolejne, czasu nie traci. Prace prowadzone są również w weekendy, dlatego budynek przy ul. Reduta rośnie w zatrważającym tempie. Dla działki, na której trwa budowa, obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Sudół Dominikański. Zgodnie z jego zapisami nie ma możliwości na nową zabudowę w tym miejscu – przeznaczenie terenu to „zieleń publiczna”. Mówiąc wprost, ma tam powstać park rzeczny przy potoku Sudół, co jednak wcale nie przeszkadza deweloperowi. Magistraccy urzędnicy potwierdzili już, że inwestor buduje bez jakichkolwiek pozwoleń, „na bezczelnego”.

Ten sam deweloper przed dwoma laty próbował wymusić zmianę planu zagospodarowania przestrzennego dla tego miejsca. Argumentował wówczas, że chce tam wybudować przedszkole, potrzebne mieszkańcom nowego osiedla. Urzędnicy nie zgodzili się jednak na żadną zmianę. Mimo to inwestor zlekceważył zapisy planu zagospodarowania przestrzennego, uznając widocznie, że jego prawo nie obowiązuje. – Teraz ruch jest po stronie Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Może on zalegalizować samowolę albo nakazać rozbiórkę. Wszystko wskazuje na to, że deweloper liczy na legalizację niezgodnej z prawem zabudowy. Byłaby to sytuacja skandaliczna. Dlatego uznaliśmy, że temat powinien jak najszybciej trafić do prokuratury– mówi Gibała. – Nie może być zgody na bezkarne dewastowanie przestrzeni miejskiej. Jeśli ta sprawa nie zostanie szybko i radykalnie rozwiązana, stanie się dowodem na to, że bezczelność się opłaca. Będzie zarazem sygnałem dla innych deweloperów, że w Krakowie mogą robić, co im się żywnie podoba – dodaje radny."

Jeśli sąd uzna, że deweloper złamał prawo, za prowadzenie prac budowlanych bez wymaganego pozwolenia lub zgłoszenia zgodnie z art. 90 ustawy Prawo budowlane grozi mu kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

WIDEO: Trzy Szybkie. Kryzys Kościoła katolickiego w Polsce

Czytaj także

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 18

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
G
Gość
2019-04-30T18:56:33 02:00, gosc:

Wsadzić chama do pierdla, rozbiórka na koszt jego i jego rodziny gdyby przypadkiem przepisał majątek i "nic nie miał". Bezczelny typ

Mam nadzieje ze śledczy przyjrzą się odpowiednio działaniu tej firmy jak i również byłemu już prezesowi Balickiemu.

K
KK

Korupcja i przestępczość w Krakowie za zgodą Urzędu Miasta Krakowa ! Poniżej podaję numery akt jednej sprawy przestępczo - łapówkarskiej w Krakowie PR 3 Ds 737.2016 , PO V Ko.200.2016 , KR-2626/2573/16/W , II SA /Kr 358/17 , RPE.501.810.2017, LKR.0511.048.2017 , PO III Ko 219,2018 , PK II Ko2 780,2018 i to nie jest wszystko . Mam całą dokumentacja o przekręcie w Wydziale Architektury U M Krakowa o którym P. Majchrowski przesłał mi pismo że wszystko jest zgodne z prawem oraz dokumentację składania fałszywych oświadczeń przez Powiatowych Inspektorów Nadzoru Budowlanego w Krakowie . Zostały powiadomione wszystkie instytucje o korupcji , o budowie niezgodnej z prawem budowlanym , i niestety CBA , ABW Prokuratura Krajowa ,Prokuratura Okręgowa , Prokuratura Rejonowa , Pan Minister Mariusz Kamiński , Minister Środowiska Minister Budownictwa odmówili zajęcia się sprawą odsyłająć zawiadomienie - skargę coraz niżej aż doszło do aspiranta w policji który oparł się na fałszywym oświadczeniu Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krakowie . Odmowa , odmowa odmowa >>>>>>>W ten sposób jest skorumpowany urząd podlegający Panu Majchrowskiemu bo są bezkarni , nietykalni . Policja i prokuratura nie działają prawidłowo . Dysponuję wszystkimi dokumentami .Sieć mafijno korupcyjna w Krakowie przerosła moje wyobrażenia .

K
KK

Pani Barbara Talkowska z Wydziału Architektury i Urbanistyki U M Krakowa podpisała decyzję na rozbudowę i nadbudowę budynku jednorodzinnego przy ul. Koło Strzelnicy i zatwierdziła do tej decyzji projekt odrębnego nowego , samodzielnego konstrukcyjnie budynku . W ten sposób w obszarze zabudowy jednorodzinnych budynków powstało dwa budynki w zabudowie bliźniaczej . Protesty do Wydziału Architektury i Urbanistyki UM Krakowa , do PINB w Krakowie i MWINB w Krakowie nie dały żadnych rezultatów . To towarzystwo nikogo się nie boi. Może Najwyższa Izba Kontroli lub CBA dobierze się do tych bezkarnych urzędników. Lektura korupcyjno przestępcza akta nr : PR 3 Ds 737.2016 , PO V Ko.200.2016 , KR-2626/2573/16/W , II SA /Kr 358/17 , RPE.501.810.2017, LKR.0511.048.2017 , PO III Ko 219,2018 , PK II Ko2 780,2018

s
sąsiad z sąsiedztwa

A tymczasem wyrasta kolejne piętro -> pierwsze.

Był domek parterowy bez piwnic z przeznaczeniem na mieszkalnictwo tymczasem teraz będzie miał raptem 4 piętra i zmieni przeznaczenie na lokal usługowy jakim będzie przedszkole.

I tu pytam - jeśli Nadzór wyda inną decyzję niż nakaz rozbiórki ośmieszy się na tle Krakowa oraz całego państwa (oczywiście tym, którzy interesują się tematem) i da wolną rękę na budowę czegokolwiek w Krakowie bez jakichkolwiek pozwoleń czy uzgodnień. Tak trzymać....

r
rex
2019-04-30T18:07:32 02:00, Gość:

Coś tu śmierdzi. Na pewno nie jest to tak, jak gazeta przedstawia, bo wtedy żaden wniosek do prokuratury nie byłby potrzebny. Wystarczyłoby zgłoszenie do PINB, który natychmiast wydałby postanowienie o wstrzymaniu robót (a takiego nie ma!) a w ślad za tym decyzje o rozbiórce (a takiej tym bardziej nie ma!) więc nie jest możliwe by przedstawiona tu wersja wydarzeń była prawdziwa, bo wtedy jedyną osobą przeciw której należałoby złożyć zawiadomienie do prokuratury byłby Inspektorat Nadzoru jako nie wywiązujący sie z obowiązków, a jednak to nie przeciw niemu złożono zawiadomienie.

Bo jak na chwilę obecną to inspektor był - trochę to trwało nim pojawił się ale pojawił. Decyzje administracyjne wysyła się polecaonym i odbiorca ma czas dwa tygodnie na odebranie co pewnie tak zrobi i kilka dni na ustosunkowanie się co pewnie tak zrobi. Deweloper pewnie liczy ze sprawa ucichnie , zapłaci karę i koniec. A budowa trwa nadal, juz widac zbrojenia pod sciany na pierwszym pietrze ...

P
Pamela Flores

Czy potrzebujesz pilnie pożyczki? Czy jesteś w kryzysie finansowym? Nie martw się więcej, ponieważ rozwiązanie jest tutaj. Skontaktuj się ze mną już dziś w sprawie wszelkiego rodzaju pożyczek w pamelarosaflores11@gmail.com lub co się ze mną dzieje na 16043053625

W
Wydraa

I mydl komu innemu oczy Bal-Bud....porażka

W
Wydraa

Nowym - ogłupiałym mieszkańcom...

W
Wydraa

Bal-Bud idz juz na Woźniowców - wkręcać bajerę

R
Rasta
2019-04-30T18:57:53 02:00, JACEK WIELKI:

ALE PRZECIEŻ J.E. PROFESOR MAJCHROWSKI SAM SIE NIE WYBRAŁ NA BETONIARZA MIASTA TYLKO OBYWATELE POLECIELI GO WYNIEŚĆ NA PIEDESTAŁY.

Masz absolutną rację teraz wszyscy płaczą , a co robili na ostatnich wyborach czemu wybrali tą juntę majchrowskiego ponownie .Pisze jego nazwisko z małej bo na dużą literę nie zasługuje.

J
JACEK WIELKI

ALE PRZECIEŻ J.E. PROFESOR MAJCHROWSKI SAM SIE NIE WYBRAŁ NA BETONIARZA MIASTA TYLKO OBYWATELE POLECIELI GO WYNIEŚĆ NA PIEDESTAŁY.

g
gosc

Wsadzić chama do pierdla, rozbiórka na koszt jego i jego rodziny gdyby przypadkiem przepisał majątek i "nic nie miał". Bezczelny typ

G
Gość

Coś tu śmierdzi. Na pewno nie jest to tak, jak gazeta przedstawia, bo wtedy żaden wniosek do prokuratury nie byłby potrzebny. Wystarczyłoby zgłoszenie do PINB, który natychmiast wydałby postanowienie o wstrzymaniu robót (a takiego nie ma!) a w ślad za tym decyzje o rozbiórce (a takiej tym bardziej nie ma!) więc nie jest możliwe by przedstawiona tu wersja wydarzeń była prawdziwa, bo wtedy jedyną osobą przeciw której należałoby złożyć zawiadomienie do prokuratury byłby Inspektorat Nadzoru jako nie wywiązujący sie z obowiązków, a jednak to nie przeciw niemu złożono zawiadomienie.

O
O

Ten deweloper nie tylko buduje nielegalnie, ale i zasypał dolinę potoku Sudół Dominikański gruzem, który nakazano jemu uprzątnąć rok temu. I do tej pory nie zrobił. Zwały ziemi i gruzu nad samą wodą potoku, w razie nawalnych deszczy zagrożą zamuleniem koryta i przepustów w głębi osiedla Prądnik Czerwony i powodzią

G
Gość

Wypełnię wniosek to ci komputer spali.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3