Zacznijmy od większego z dwóch obiektów, z którym miasto ma najwięcej problemów. Gmina szuka co prawda operatora dla całego kompleksu, ale to właśnie w przypadku budynku znajdującego się bliżej ulicy Zabłocie prywatna firma będzie miała najwięcej do zrobienia. Operator będzie musiał m.in. urządzić nieruchomość, a następnie na jego barkach spocznie zarządzanie kwestiami związanymi z wynajmem powierzchni oraz organizowaniem w jej murach różnego rodzaju eventów oraz szkoleń.
Szkopuł w tym, że poszukiwania prywatnego partnera trwają do dziś, choć rozpoczęły się już dawno temu, bo w listopadzie ubiegłego roku. Wówczas został ogłoszony pierwszy przetarg na operatora Klastra - w trybie tzw. dialogu konkurencyjnego - ale zgłosiło się do niego zbyt mało firm, dlatego został unieważniony. 20 kwietnia br. ogłoszono kolejny.
Tym razem liczba firm była wystarczająca, by przeprowadzić postępowanie. Rozstrzygnięto już jego pierwszy etap, a do dalszego udało się przejść spółce Krakowski Park Technologiczny (zajmuje się wspieraniem przedsiębiorców). Aktualnie trwają rozmowy między spółką a miastem, dotyczące m.in. szczegółów zarządzania budynkami.
Miejscy urzędnicy przewidują, że do końca br. uda się zamknąć postępowanie i podpisać umowę z operatorem. Można się zatem spodziewać, że obiekt zostanie udostępniony mieszkańcom dopiero w przyszłym roku. I to raczej nie w pierwszych jego miesiącach, skoro prywatna firma będzie jeszcze musiała urządzić wnętrza większego z budynków.
Dopóki postępowanie nie zostanie zakończone, zarządzać całym Klastrem mają pracownicy Wydziału Obsługi Urzędu krakowskiego magistratu. Urzędnicy nie odpowiedzieli na pytanie, czy będzie się to wiązało z dodatkowymi kosztami dla miasta, bo np. pracownikom WOU trzeba będzie zapłacić dodatkowe pieniądze w związku z zarządzaniem nieruchomością?
- Wydział Obsługi Urzędu będzie zarządzać obiektem do czasu podpisania umowy z operatorem w ramach sił własnych - poinformowała jedynie w odpowiedzi na nasze pytania Grażyna Rokita z biura prasowego magistratu.
Po co w ogóle miastu prywatna firma do zarządzania kompleksem? Chodzi m.in. o pieniądze. Działając wspólnie miastu i spółce łatwiej będzie chociażby pozyskać zewnętrzne finansowanie na prowadzenie działalności w Klastrze.
A co z drugim, mniejszym budynkiem? Tam wprowadzi się Wydział ds. Przedsiębiorczości Urzędu Miasta Krakowa. - Do zadań jego pracowników należy m.in. wspieranie innowacyjności przedsiębiorstw, co będą kontynuować w ramach działalności Klastra na Zabłociu - tłumaczy Grażyna Rokita. Ponadto mieścić się w nim będzie Centrum Obywatelskie. Rozpoczęcie działalności w mniejszym budynku przewiduje się na koniec br.
Tymczasem okazuje się, że z nowoczesnymi budynkami na Zabłociu są też inne problemy. Choć realizacja inwestycji zakończyła się niedawno, bo końcem czerwca, a z budynków nie zaczęli jeszcze korzystać mieszkańcy, już odkryto w nich usterki, które mają zostać usunięte przez wykonawcę zadania w najbliższych tygodniach.
- Podczas odbiorów stwierdzono usterki o charakterze estetycznym, bez wpływu na funkcjonowanie budynków. Chodzi m.in. o zabrudzenia ścian, drzwi oraz instalacji farbą, drobne ubytki tynku, zabrudzenia wykładziny podłogowej oraz usterki, dotyczące regulacji podwieszanych sufitów. Zostaną usunięte przez wykonawcę w ramach gwarancji - zapewnia magistrat.
Umowa na przygotowanie dokumentacji projektowej, uzyskanie pozwoleń administracyjnych i realizację inwestycji została zawarta w lutym 2020 r. Wartość kontraktu to ok. 42 mln zł. Projekt ma unijne dofinansowanie w wysokości ok. 14 mln zł.
- To oni tworzyli niezwykły koloryt krakowskich ulic i placów. Pamiętacie ich?
- Oto najbogatsze i najbiedniejsze gminy Małopolski. Jedna zwraca szczególną uwagę!
- Niezwykła wieś z Małopolski znów jest gwiazdą internetu
- Pod Krakowem dobiega końca budowa... hinduskiej świątyni
- 15 objawów, które świadczą o tym, że możesz być zakażony nowym subwariantem Omikronu
Susza trawi Europę
