Pokaż Mapa wybrzuszeń krakowskich szyn! na większej mapie
Mapa przedstawia wybrzuszenia szyn od 2010 roku. Zaznaczone punkty pokazują rejon wybrzuszenia, a nie konkretne miejsce. Kolor niebieski - 2010 r., zielony - 2011, czerwony - 2012 i żółty - 2013.
Pierwsze tegoroczne wybrzuszenia zdarzyły się już w kwietniu. Do awarii dochodziło m.in. na ul. Basztowej, Legionów Piłsudskiego i Starowiślnej. Do ostatnich doszło we wtorek, kiedy temperatura w Krakowie wynosiła ponad 30 stopni w cieniu. Tylko tego dnia szyny wybrzuszały się czterokrotnie: na ul. Kościuszki, Zwierzynieckiej oraz dwukrotnie na ul. Dunajewskiego.
Specjaliści podkreślają jednak, że główną przyczyną wybrzuszania szyn jest ich wiek, a temperatura tylko pokazuje, gdzie szyny trzeba wymienić.
- Torowiska na ulicach, gdzie dochodzi do wybrzuszeń, mają kilkanaście lat i przytrzymywane są przez gumowe taśmy, które straciły już elastyczność - mówi Stanisław Jurga, kierownik sekcji tramwajowej w krakowskim MPK. - W czasie upałów szyna rozpręża się i wyskakuje do góry, ponieważ taśmy nie mogą jej utrzymać.
W ocenie Stanisława Jurgi każde spawanie raz zepsutej szyny jedynie zmniejsza jej wytrzymałość. - To dlatego do wybrzuszeń dochodzi wielokrotnie w tych samych miejscach. Jedynym sposobem, aby do tego nie dochodziło, jest remont torowiska - dodaje ekspert.
Niestety, torowiska w Krakowie remontowane są rzadko, a kompleksowe budowy, jak np. przeprowadzona w zeszłym roku modernizacja szyn na ul. Limanowskiego, to wyjątek. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu zapewnia jednak, że torowiska, gdzie najwięcej jest awarii, będą wyremontowane.
- Największy problem występuje z torowiskiem od Dworca Głównego do ul. Piłsudskiego - mówi Michał Pyclik, rzecznik ZIKiT. - Rozpisaliśmy już przetarg na projekt przebudowy szyn od ul. Karmelickiej do Dworca Głównego.
Projekt ma być gotowy w sierpniu, a szyny oddane do użytku w październiku tego roku. Koszt może wynieść ok. 20 mln zł. Pozostała część remontu - w przyszłym roku.
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+