MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Turyści wejdą tu po raz pierwszy w historii zamku! Wawel uruchamia nową podziemną trasę

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Andrzej Banaś/Materiały Prasowe
W powstałych 500 lat temu zamkowych piwnicach Wawel przygotowuje niezwykłą atrakcję – podziemną trasę wiodącą pod wschodnim skrzydłem zamku. Pierwsi turyści przejdą nią jeszcze w tym roku. Kompleksowa konserwacja i restauracja historycznych przestrzeni piwnic renesansowych na potrzeby nowej trasy turystycznej oraz studialnego magazynu detalów Zamku Królewskiego na Wawelu będzie kosztowała ponad 12 mln zł, 4 mln Wawel otrzyma od Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, pozostałą kwotę wyłoży resort kultury.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? Nawet za 2,5 roku

od 16 lat

Budowę piwnic zakończono w 1524 roku. Z czasem przestrzeń ta stała się jednym z magazynów, w którym od lat 80. XX wieku gromadzono kamienne detale architektoniczne. Po 500 latach do tych – niedostępnych dotąd – obszarów Zamku Królewskiego na Wawelu jeszcze tej jesieni wejdą pierwsi turyści.

- Pokażemy podwaliny zamku – w sensie dosłownym i przenośnym – bo mówimy o fundamentach zamku, który powstał w XVI wieku. Jeśli spojrzeć na ściany, można dostrzec, że ta renesansowa rezydencja powstała wykorzystując materiał średniowiecznego zamku Kazimierza Wielkiego. W tym miejscu będziemy opowiadali o namacalnych świadkach przeszłości i poprzednich konserwacji zamku, dokonując tzw. anastyloz - to miejsce jest najlepszym świadkiem przemian historii zamku – wyjaśnia prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu. - Turyści będą mogli zobaczyć tak wspaniałe przestrzenie jak np. oryginalna zachowana średniowieczna studnia. Opowiemy o dziejach królewskiej rezydencji za pomocą detali i kamiennych reliktów, a także wielowiekowych, renesansowych i gotyckich murów, w sposób innowacyjny, nastawiony na doświadczenie. Nikt przed nami tego nie uczynił – dodaje Andrzej Betlej.

Główną ideą nowej wystawy jest podkreślenie roli i wagi detali architektonicznych w całym procesie badawczym, konserwatorskim i restauracyjnym.

Wejście na wystawę znajdzie się w rejonie Dziedzińca Arkadowego, gdzie zaplanowano również ekspozycją o wodzie na Wawelu – w pomieszczeniu Sieni Studziennej. Dzięki tej innowacji zakończymy trasę zwiedzania w Ogrodach Królewskich. Nowa, wielowątkowa i złożona ścieżka podziemna będzie dostępna także dla osób z ograniczoną możliwością ruchową.

- To jak funkcjonował Wawel jako zamek wzbudza ciekawość, m.in. to jak pozyskiwano tu wodę. Studnia znajduje się w piwnicach skrzydła wschodniego, wzniesionego przy budowie pałacu renesansowego w początku XVI wieku. W latach 80. XX wieku odbyły się kompleksowe badania studni, które wykazały, że pochodzi ona jeszcze ze średniowiecza. Dokonano wówczas jej pomiarów, stąd wiadomo, że jej głębokość od poziomu piwnic wynosi ponad 30 metrów – to niemal tyle, ile wysokość wawelskich budynków. To jedna z najstarszych studni odkrytych na Wawelu i wciąż jest w niej woda – wyjaśniają Martyna Bulińska, konserwatorka architektury na Wawelu oraz Anna Maria Pieczyńska, koordynatorka projektu Wawel Podziemny.

Wspomniany projekt to kolejna trasa wiodąca podziemnym szlakiem Zamku Królewskiego na Wawelu, obok trzech istniejących już rezerwatów architektoniczno – archeologicznych: Wawel Zaginiony, Bazylika św. Gereona oraz Smocza Jama.

Do 2025 r. podziemne trasy wawelskie mają zostać rozbudowane o rezerwaty archeologiczne w innych miejscach wawelskiego wzgórza – na co dzień niedostępnych dla zwiedzających. Jedna z nich opowie o przemianach fortyfikacji Wawelu, druga o geologii wzgórza wawelskiego, połączy w sobie legendarne wątki związane ze smokiem wawelskim.

- To ważny moment nie tylko dla Krakowa, nie tylko dla Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, ale także dla Polski. Po raz kolejny dotujemy to, co jest sercem i esencją polskiej historii – mówił Borys Czarakcziew, przewodniczący SKOZK, który współfinansuje wraz z ministerstwem kultury projekt utworzenia nowej trasy turystycznej na Wawelu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska