Pobliskie osiedla leżące na południowym brzegu Wisły zamieszkuje kilka tysięcy mieszkańców. Choć jest to miejsce niedaleko centrum miasta, pełne zieleni i spokoju, to w sytuacji powodziowej, gdy śluzy wałowe samoistnie zamykają się pod wpływem fali powodziowej, to właśnie osiedla po drugiej stronie wału są realnie zagrożone podtopieniami. Tereny te pod wpływem długotrwałych opadów deszczu wypełniają się wodą jak basen, posesje są podtapiane.
Wówczas praca pompowni staje się nieoceniona, nowa instalacja pozwoli na bezpieczne i stabilne przerzuty wód deszczowych z terenu zawala do koryta głównej rzeki. Obiekty będą sterowane automatycznie. W ramach zamówienia mają zostać wykonane także: zjazd z drogi publicznej i dojazd, stacja transformatorowa, rów, który będzie odprowadzał wodę do Wisły, monitoring czy plac manewrowy i dojazd do projektowanej przepompowni dla potrzeb budowy, utrzymania i konserwacji urządzeń.
Jednostka Klimat-Energia-Gospodarka Wodna na terenie całego Krakowa utrzymuje 32 pompownie, które działają cały czas, m.in. przy Rondzie Mogilskim, na ul. Jasnogórskiej, os. Na Kozłówce, ul. Igołomskiej czy ul. Rydla.
Przepompownie na wysokie stany rzek to inwestycje strategiczne ujęte w Koncepcjach Odwodnienia Miasta Krakowa. Wartość wszystkich działań przeciwpowodziowych dla Krakowa to ponad miliard złotych.
Szef MON: Bezpieczeństwo jest najważniejszym zadaniem rządu
