Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Zaduszki Jazzowe po raz 65. Tym razem dwa koncerty w Nowohuckim Centrum Kultury

Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
The Oness
The Oness Materiały prasowe
W tym roku wypada 65. edycja Krakowskich Zaduszek Jazzowych. Mimo pandemii w Nowohuckim Centrum Kultury odbędą się w ramach festiwalu w ten weekend dwa koncerty.

FLESZ - Na cmentarz 1 listopada? Jest dyspensa papieża

W piątek wieczorem swój benefis artystyczny będzie miał na deskach NCK weteran małopolskiego jazzu – Marek Stryszowski. Okazją jest pół wieku jego działalności muzycznej, mierzonej występami w słynnych grupach Laboratorium i Little Egoists, jak również współpracą z wieloma tuzami muzyki synkopowanej. Benefis ten przyjmie formę widowiska zatytułowanego „Przecież jeszcze nie wieczór”. Będzie ono łączyło różne formy wypowiedzi artystycznej – od poezji, przez muzykę, po taniec.

- Projekt ten upowszechnia zintegrowanie bardzo zatomizowanych obecnie środowisk twórczych, równocześnie jest ukoronowaniem mojego dotychczasowego dorobku artystycznego, a także dalszą kontynuacją artystycznej wizji świata. Równocześnie jest to zamiar przekazania obecnemu i młodszemu pokoleniu, że wspólne działanie różnych środowisk, jak muzyków, aktorów, literatów czy tancerzy, często prowadzi do wypracowania nowego wektora doznań artystycznych – zapowiada jubilat.

Podczas sobotniego koncertu zobaczymy trójkę wykonawców. Najpierw zabrzmi muzyka duetu Krzysztof Kobyliński i Maciej Pysz. Ten pierwszy jest pianistą, ale też kompozytorem. Jego utwory wykonywali artyści z najwyższej półki gatunku, tacy jak Branford Marsalis, Richard Galliano czy Mike Stern. Ten drugi to pochodzący z Polski, ale mieszkający w Wielkiej Brytanii od 2003 roku, gitarzysta i kompozytor, znany z klarownej lirycznej frazy, instrumentalnej wirtuozerii i pomysłowych kompozycji filmowych. Do tej pory wydał trzy autorskie albumy. Obaj artyści znani są z występów w klubach i na prestiżowych festiwalach.

W skład grupy The Oness wchodzą czterej muzycy: skrzypek Jarosław Tyrała, akordeonista Oleg Dyyak, kontrabasista Wojciech Front i wiolonczelista Maciej Łacny. Trzej pierwsi w latach 1997 – 2007 tworzyli ceniony Krakow Klezmer Band. Wykonywał on muzykę improwizowaną, w której słychać było echa żydowskiego folkloru, nowoczesnego jazzu i współczesnej kameralistyki. Grupa nagrywała dla amerykańskiej wytwórni Tzadik i współpracowała z jej właścicielem – saksofonistą Johnem Zornem. Po rozwiązaniu Krakow Klezmer Bandu do Tyrały, Dyyaka i Fronta dołączył ich bliski kolega – Łacny. Tak narodziła się formacja The Oness, która w twórczy sposób kontynuuje spuściznę poprzedniej formacji.

Podczas sobotniego wieczoru miał również wystąpić austriacki zespół Simon Raab Trio. Niestety: jeden z muzyków jest podejrzany o zarażenie koronawirusem. Choć więc grupa nie przyjedzie do Krakowa, zagra dla tutejszej publiczności z ekranu za pośrednictwem internetu. Formację tworzą: pianista Simon Raab, basista Martin Kocian i perkusista Michał Wierzgoń. Ich specjalnością jest emocjonalne granie, łączące jazz z klasyką.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska