https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków zasili zielona energia. "Będzie to znaczący wkład miasta w ochronę klimatu"

Julia Kalęba
Opracowanie:
Energia, która już od dzisiaj płynie w gniazdkach szkół, muzeów, urzędów czy ładowarkach miejskich samochodów elektrycznych nie może pochodzić ze spalania węgla, gazu ziemnego, oleju opałowego czy tez innych tzw. paliw kopalnych.
Energia, która już od dzisiaj płynie w gniazdkach szkół, muzeów, urzędów czy ładowarkach miejskich samochodów elektrycznych nie może pochodzić ze spalania węgla, gazu ziemnego, oleju opałowego czy tez innych tzw. paliw kopalnych. Konrad KozłOwski/Polskapress
W ciągu dwóch lat Kraków uniknie ponad 325 tysięcy ton emisji dwutlenku węgla i zaoszczędzi na tym 6 milionów złotych - wylicza Tadeusz Trzmiel, prezes Zarządu Krakowskiego Holdingu Komunalnego SA, który rozstrzygnął przetarg na zakup zielonej energii. Ta od początku lipca zasila krakowskie tramwaje i elektryczne autobusy, oświetla ulice oraz miejskie budynki użyteczności publicznej.

FLESZ - Chorwacja zaostrza zasady wjazdu

od 16 lat

Od 1 lipca instytucje miejskie kupują wyłącznie energię z odnawialnych źródeł. To wynik przetargu, który rozstrzygnął lider grupy zakupowej - Krakowski Holding Komunalny SA.

Można powiedzieć, że od 1 lipca 2021 r. budynki i podmioty Gminy Miejskiej Kraków w mniejszym stopniu będą się przyczyniały do pogłębiania efektu cieplarnianego. Oznacza to, że w okresie dwóch lat unikniemy ponad 325 tysięcy ton emisji dwutlenku węgla. Będzie to znaczący wkład Krakowa w ochronę klimatu

- mówi Tadeusz Trzmiel, prezes Zarządu Krakowskiego Holdingu Komunalnego SA, lidera Krakowskiej Grupy Zakupowej Energii Elektrycznej. Dodaje również, że nie bez znaczenia są także wymierne oszczędności. Jego zdaniem dzięki zakończonemu właśnie przetargowi miasto zaoszczędzi w ciągu dwóch lat minimum 6 mln zł.

Jak informuje Janusz Mazur, z-ca dyrektora biura ds. sprzedaży i obrotu energią KHK SA, wybrany w przetargu wykonawca zadeklarował najniższą cenę za obsługę procesu zakupu oraz sprzedaży energii i już na tym etapie grupa zaoszczędzi ok. 3 mln zł rocznie. Następnym krokiem jest wspólnie poszukiwanie przez Eneę SA, z którą została podpisana umowa i KGZEE najkorzystniejszego momentu zakupu na giełdzie.

Energia, która już od dzisiaj płynie w gniazdkach szkół, urzędów, w TAURON Arenie Kraków, Centrum Konferencyjnym ICE Kraków, muzeach, teatrach, w silnikach tramwajów czy ładowarkach miejskich samochodów elektrycznych nie może pochodzić ze spalania węgla, gazu ziemnego, oleju opałowego czy tez innych tzw. paliw kopalnych. Wyłoniony w przetargu wykonawca musi zadbać o to, aby była ona wytworzona w odnawialnych źródłach a więc np. elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych, wodnych itp.

- mówi Trzmiel.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz zapisami umowy, wykonawca będzie zobowiązany każdemu podmiotowi miejskiemu przedstawić wystawioną przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki gwarancję pochodzenia energii wytwarzanej w odnawialnym źródle.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
alex

Zabawiajcie się tak dalej, odurzone dwutlenkiem węgla cymbały!

Jeszcze trochę tego szaleństwa a tradycyjna energetyka zbankrutuje. Wtedy zobaczycie ile jest warta ta "zielona" energia.

Jej po prostu NIE MA i nie będzie, bez jednoczesnego trzymania "pod parą" elektrowni węglowych!

Życzyłbym sobie aby Tauron pokazał wam fucka i przestał bilansować sieć, do której podłączone są krakowskie urzędy.

V
VERY IMPORTANT

https://www.youtube.com/watch?v=MQbANyJOXXQ

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska