Sporo w okolicy jest ciągle terenu zielonego, ale trudno uwierzyć, że i on z czasem nie zostanie zabudowany. Nowa droga daje większe możliwości. Przypomnijmy też, że w innym rejonie pas startowy został swego czasu zniszczony. Co czeka tę okolicę w przyszłości? Zobaczymy.
Cogiteon
Budowa centrum rozpoczęła się z końcem marca 2021 roku. Planowane zakończenie prac to sierpień 2023, czyli już inwestycja zaliczyła poślizg. Wewnątrz obiektu będzie m.in. wystawa stała “Człowiek i jego marzenia” z setką urządzeń interaktywnych, 6 laboratoriów i pracowni edukacyjnych, Akademia Dzieci oraz sale konferencyjne. Dotychczas najbardziej skomplikowany był montaż 20-tonowych dźwigarów nad halą wystaw.
Wyzwaniem będzie organizacja ogrodu spacerowego na dachu. W ramach inwestycji powstanie też 2-hektarowy park oraz zielony dach, po którym będzie można spacerować.
Muzeum Lotnictwa Polskiego
Muzeum mieści się na terenie dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny, utworzonego przed I wojną światową przez Austriaków i zlikwidowanego w 1963 r. z powodu rozbudowy Nowej Huty. Dzięki istnieniu Muzeum teren ten cały czas ma funkcję lotniczą.
Zalążkiem Muzeum był powołany w 1963 r. przez Zarząd Główny Aeroklubu PRL Ośrodek Ekspozycji Sprzętu Lotniczego przy Aeroklubie Krakowskim, który zaczął gromadzić swoje eksponaty na nieczynnym już lotnisku Rakowice-Czyżyny. W dniach 23 sierpnia – 12 września 1964 roku zorganizował on wielką wystawę lotniczą z okazji XX-lecia PRL. W 1967 r. Ośrodek został przekształcony w Muzeum Lotnictwa, podległe najpierw Naczelnej Organizacji Technicznej, a od 1971 r. Ministerstwu Komunikacji. Po reformie samorządowej w 1998 r. Muzeum Lotnictwa Polskiego stało się instytucją kultury województwa małopolskiego.
Akademiki
Osiedle Studenckie Politechniki Krakowskiej to:
- 5 domów studenckich
- 1066 pokoi
- 2400 łóżek
- 205 miejsc parkingowy
- i legendarny już klub "Kwadrat"
Pas startowy w Czyżynach
Lotnisko Rakowice-Czyżyny w Krakowie – historyczne, rozformowane lotnisko znajdujące się w krakowskiej dzielnicy Czyżyny, od 2003 ponownie czynne okazjonalnie na części swojego pierwotnego obszaru jako lądowisko Kraków-Czyżyny Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. W 2008 oraz 2021 większość obszaru została wpisana do rejestru zabytków. Lotnisko powstało na terenie podkrakowskiej wsi Rakowice w 1912 w związku z rozwojem lotnictwa Austro-Węgier. W 1918 roku stało się jednym z punktów etapowych pierwszej w Europie regularnej pocztowej linii lotniczej łączącej Wiedeń z Kijowem i Odessą. Po II wojnie światowej lotnisko zaczęło traci na znaczeniu, m.in. przez powstającą okoliczną zabudowę utrudniającą loty. Od 1953 zaczęto systematyczną likwidację lotniska przenosząc poszczególne działy w inne miejsca. W 1963 zlikwidowano lotnisko. W momencie likwidacji posiadało betonową drogę startową, która z czasem stałą się właśnie wielkim deptakiem...
- Morskie Oko i Rysy w godzinach szczytu. Oto najlepsze memy o turystach w Tatrach!
- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Romantyczna Małopolska na rocznicę. W tych miejscach serce może zabić mocniej
- Atrakcyjne nowe kąpielisko pod Krakowem. Woda, molo, plaże ZDJĘCIA
- Miasta rozwodników w Małopolsce. Tu małżeństwa rozpadają się najczęściej
- Tak mieszkają Iwona i Gerard z "Sanatorium miłości". Oto dom słynnej pary seniorów
Co Polacy sądzą o programie Przyjazne Osiedle - sonda
