https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krakowianie już głosują. I wybierają najlepsze projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego

Arkadiusz Maciejowski
Głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego potrwa 2 tygodnie.
Głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego potrwa 2 tygodnie. Andrzej Wisniewski / Polskapresse
W sobotę (16 czerwca) rozpoczęło się głosowanie w kolejnej edycji krakowskiego budżetu obywatelskiego (BO). Potrwa dokładnie do 30 czerwca.

Łącznie w tym roku krakowianie zgłosili rekordową liczbę projektów - 678, ale urzędnicy odrzucili aż 40 proc., po tzw. weryfikacji formalno-prawnej. Ostatecznie, po rozpatrzeniu odwołań, lista zadań obejmuje 430 pozycji - wybierać można spośród 307 zgłoszonych projektów dzielnicowych i 123 ogólnomiejskich.

Do podziału w ramach BO jest ponad 12 mln zł. Pełen spis zadań przyjętych i odrzuconych znajduje się na stronie budzet.krakow.pl .

Niedawno na łamach „Kroniki” wybraliśmy i przedstawiliśmy kilka ciekawych projektów, na które będzie można głosować. To m.in. „Zielony pochłaniacz smogu dla każdej dzielnicy!” - projekt zakłada powstanie w każdej z 18 dzielnic Krakowa tzw. zielonej ściany, czyli konstrukcji, porośniętej roślinami o wysokiej zdolności absorpcji zanieczyszczeń powietrza.

Jednym ze zgłoszonych przez mieszkańców projektów jest: „Zielony pochłaniacz smogu dla każdej dzielnicy!”. Projekt zakłada powstanie w każdej z 18-stu dzielnic Krakowa tzw. zielonej ściany, czyli konstrukcji, porośniętej roślinami o wysokiej zdolności absorpcji zanieczyszczeń powietrza;

Budżet Obywatelski. Jakie projekty wybiorą mieszkańcy? Zobac...

Inny z projektów to np. „Młynówka Królewska - tworzymy najdłuższy park w Polsce”. W ramach projektu powstać miałaby ścieżka - wzdłuż naturalnego koryta Młynówki Królewskiej - z nawierzchnią, po której będzie można poruszać się pieszo, rowerem i wózkami.

Głosować może każdy mieszkaniec Krakowa (nie trzeba być zameldowanym), który - w dniu oddania głosu - ukończył 16 lat. Dotyczy to także cudzoziemców mieszkających w Krakowie, którzy nie posiadają numeru PESEL. Wystarczy, że przy zakładaniu konta na budzet.krakow.pl podadzą dodatkowo swoją datę urodzenia oraz płeć, ponieważ na tej podstawie generowany będzie kod identyfikacyjny, który umożliwi im głosowanie.

Podobnie jak w ubiegłym roku, głosy można oddawać tradycyjnie, czyli na papierowej karcie do głosowania, oraz przez internet na wspomnianej już platformie budzet.krakow.pl.

Na terenie Krakowa uruchomione zostały stacjonarne punkty głosowania, m.in. w siedzibach Rad Dzielnic, w wybranych lokalizacjach Urzędu Miasta Krakowa (przy ul. Wielickiej 28A, al. Powstania Warszawskiego 10, os. Zgody 2), w Punktach Obsługi Mieszkańca w Centrum Handlowym Serenada, Galerii Bronowice oraz Bonarka.

Czytaj także: Budżet Obywatelski. Jakie projekty wybiorą mieszkańcy?

Jak już informowaliśmy, niestety w ostatnich latach nie brakowało kontrowersji wokół BO. Głównie dlatego, że część zadań wciąż nie została zrealizowana - np. tor motocyklowo-samochodowy. Krakowianie wybrali ten projekt już w połowie 2015 roku. Zgodnie z planem, miał powstać na Rybitwach. Nie ma go do dziś.

Problemem w poprzednich latach była też niska frekwencja podczas głosowania. W 2017 roku w głosowaniu na zgłoszone projekty do BO (ostatecznie wygrał pomysł zagospodarowania kolejnej części zalewu Bagry) wzięło udział zaledwie ok. 32 tysiące krakowian. To jeszcze mniej niż w 2016 roku, gdy głosowało ok. 45 tys. osób.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Pismak
Jaki to budżet? Ludzie robią z Was idiotów,taki mecenas Jagielski sprzedał z żydami tyle kamienic, że ten budżet to końcówka odbytu!
A
Agata
Panie Majchrowski pamiętam o lotach szybowcowych nad Krakowem!

BO wszystko można, ale jak przyjedzie do działania efekty są po kilkunastu miesiącach albo wcale.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska