Krakowski arbiter piłkarski Tomasz Musiał wrócił do sędziowania po długiej przerwie. Na Cyprze spotkał byłego wiślaka [ZDJĘCIA]

25.11.2018, Gdańsk: Tomasz Musiał i miejscowy zawodnik Filip Mladenović podczas meczu Lechia Gdańsk - Jagiellonia Białystok Karolina Misztal
Po ośmiu miesiącach przerwy na boisko powrócił znany krakowski arbiter piłkarski Tomasz Musiał, syn legendarnego obrońcy m.in. Wisły Kraków Adama Musiała. Powodem jego absencji na zielonej murawie było leczenie boreliozy, spowodowanej ukąszeniem przez kleszcza. 40-latek przebywał ostatnio w... Arabii Saudyjskiej, gdzie był sędzią VAR w dwóch meczach tamtejszej ekstraklasy.

Tomasz Musiał - 230 meczów w ekstraklasie

Tomasz Musiał, urodzony w Hereford (gdzie w tamtejszym zespole United grał wtedy jego ojciec), jest sędzią ekstraklasy od 2011 roku (na koncie 230 meczów), a międzynarodowym od 2014 roku. W ubiegłym sezonie sędziował 25 meczów ekstraklasy i 3 Pucharu Polski, a także spotkania w kwalifikacjach do mistrzostw Europy U-21 i eliminacjach do Ligi Europy.

Po raz ostatni przed długą przerwą sędziował mecz 25 lipca 2020 roku - w 36., przedostatniej kolejce ekstraklasy Lechia Gdańsk - Legia Warszawa. 18 sierpnia 2020 roku miał być arbitrem spotkania I rundy eliminacji do Ligi Mistrzów Dynamo Brześć - FK Astana, a 9 dni później sędzią meczu I rundy eliminacji do Ligi Europy CSKA Sofia - Sirens FC (Malta). Decyzją UEFA zastąpili go inni sędziowie.

Tomasz Musiał - chory na boreliozę

Kibice snuli domysły na temat przyczyn jego absencji, na przykład, że może Tomasz Musiał doznał kontuzji. Okazało się jednak, że zachorował na boreliozę, czyli chorobę wywołaną ukąszeniem przez kleszcza. Jest ona spowodowana przez bakterie znajdujące się w jelitach kleszczy. Według Państwowego Zakładu Higieny, tylko w roku 2017 stwierdzono w Polsce 21 200 przypadków boreliozy.

W sierpniu 2020 roku podczas testów wydolnościowych (konkretnie - biegowych), które sędziowie przechodzili przed rozpoczęciem rozgrywek, Tomasz Musiał musiał zejść z bieżni po zaledwie dwóch okrążeniach. Miał bardzo wysokie tętno, które utrzymywało się po kilkudziesięciu minutach siedzenia. Miał problem z wejściem po schodach na pierwsze piętro, dyszał, zalewał go pot.

Był bardzo zaskoczony swym stanem zdrowia. Zaczął robić badania, m.in. holterem, czyli urządzeniem monitorującym pracę serca, a także sprawdzające, czy przechorował koronawirusa. - Z sercem było wszystko w porządku, ale kardiolog zalecił mi badania krwi, bo kiedyś sam miał podobny problem. Po dwóch tygodniach okazało się, że to borelioza. Ciężko wyczuć, w jakich okolicznościach się jej nabawiłem. Nie zauważyłem jej oznak, żadnego rumienia. Może przytrafiło mi się to przed wakacjami - opowiadał nam Tomasz Musiał.

Tomasz Musiał - najtrudniejszy okres

Przez kilka miesięcy przyjmował antybiotyki. Pracował też z trenerem personalnym (skupiając się nad wzmacnianiem niektórych partii ciała), truchtał wokół Błoń. Jesienią przeżył rodzinną tragedię, stracił bliską sercu osobę. 18 listopada 2020 roku zmarł jego ojciec Adam Musiał, były znakomity piłkarz, obrońca m.in. Wisły Kraków, a potem trener i gospodarz obiektów "Białej Gwiazdy". - To był mój najtrudniejszy okres w życiu - wyznał.

Było ciężko przez cały ten okres. Jak się było czynnym sędzią, a nagle przez kilka miesięcy musiałem zażywać antybiotyki i siedzieć w domu, to trudno się temu dziwić - Tomasz Musiał

W połowie stycznia 2021 roku Tomasz Musiał poczuł się na tyle lepiej, że wrócił do treningów. Nadal przyjmował lekarstwa, ale już nie antybiotyki. Przed powrotem na boisko bardziej się obawiał testów fizycznych niż późniejszego prowadzenia meczów, gdyż - jak zapewniał - na zielonej murawie przydaje się mu duże doświadczenie, umiejętność przewidywania rozwoju wydarzeń, właściwe ustawianie się.

- Było ciężko przez cały ten okres. Jak się było czynnym sędzią, a nagle przez kilka miesięcy musiałem zażywać antybiotyki i siedzieć w domu, to trudno się temu dziwić. Nie mogłem prowadzić meczów na boisku, natomiast cały czas byłem sędzią VAR w ekstraklasie, niemal w każdy weekend. Ale dziś odgradzam to wszystko grubą kreską. Zacząłem sędziowanie od nowa - zaznaczył.

Tomasz Musiał - powrót na boiska

W 2021 roku prowadził cztery mecze kobiet (dwa sparingi, po jednym w ekstraklasie i I lidze), cztery spotkania Centralnej Ligi Juniorów oraz mecz w III (11 kwietnia Korona II Kielce - Stal Stalowa Wola 1:0) i II (2 maja Stal Rzeszów - Motor Lublin 1:3) lidze mężczyzn.

- Fajnym dla mnie przetarciem było sędziowanie spotkania w ekstraklasie kobiet Czarni Sosnowiec - Medyk Konin, przegrane przez gospodynie 1:3. Była to ich pierwsza porażka w tym sezonie - powiedział Tomasz Musiał.

4 listopada 2020 roku PZPN zatwierdził listę międzynarodowych sędziów i sędziów asystentów na rok 2021 oraz listę arbitrów szczebla centralnego. Tomasz Musiał znalazł się na liście arbitrów międzynarodowych i VAR. W tym sezonie nie zdąży już poprowadzić meczu ekstraklasy (rozgrywki kończą się w najbliższą niedzielę), ale liczy, że uda mu się jeszcze posędziować w I lidze.

Tomasz Musiał - wyprawa na Cypr

4 maja 2021 roku był arbitrem VAR meczu cypryjskiej ekstraklasy Apollon Limassol - Olympiakos Nikozja. Dostarczył on dużo emocji. Zakończył się remisem 2:2. Sędzia główny Szymon Marciniak pokazał piłkarzom sześć żółtych kartek, w tym dwie w doliczonym czasie gry. Gospodarze doprowadzili do remisu w 89 minucie po bramce byłego (w latach 2013-2016) zawodnika Wisły Kraków Wilde-Donalda Guerriera (w pierwszej połowie Haitańczyk zarobił żółta kartkę).

- Był tam trochę inny system pracy, jeśli chodzi o operatora, ale nie miałem z tym problemów. To, że długo nie sędziowałem na boisku, nie miało dla mnie znaczenia, bo przecież w kraju cały czas byłem arbitrem VAR. Apollon miał jeszcze szanse na mistrzostwo Cypru, ale stracił je po remisie, gdyż w tym samym czasie prowadząca w tabeli Omonia Nikozja wygrała w Larnace z AEK 1:0 - opowiadał Tomasz Musiał.

Czy miał okazję spotkać się z byłym wiślakiem? - Tak. Po meczu zamieniliśmy kurtuazyjnie kilka zdań. Przekazałem mu pozdrowienia od mojego brata Macieja, który prowadził go w Wiśle (w kilku meczach rezerw w III lidze - przyp.) - powiedział Tomasz Musiał.

14 maja 2021 roku w Ad-Dammam był sędzią VAR w meczu 27. kolejki saudyjskiej ekstraklasy Al-Ittifaq - Al-Shabab, a sześć dni później pełnił taką samą rolę podczas spotkania 28. kolejki tych rozgrywek Hilal FC - Al-Ahli SC. W obu meczach arbitrem głównym był Szymon Marciniak, a sędziami liniowymi Paweł Sokolnicki i Tomasz Listkiewicz.