Mateusz Kudła jest między innymi reżyserem i producentem stworzonego wspólnie z Anną Kokoszką-Romer filmu „Polański, Horowitz. Hometown”, przedstawiającego powrót dwójki artystów - filmowca Romana Polańskiego i fotografika Ryszarda Horowitza - do Krakowa, gdzie przyjaciele poznali się podczas II wojny światowej w getcie żydowskim.
Autorzy filmu, przeprowadzając kilkuletnie poszukiwania, wyjaśnili losy i dotarli do potomka rodziny Buchałów, która ryzykując życie ukrywała Polańskiego podczas okupacji. Ustalenia twórców umożliwiły reżyserowi złożenie świadectwa w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie, który uhonorował Buchałów odznaczeniem Sprawiedliwi wśród Narodów Świata.
Film został nominowany do Polskich Nagród Filmowych „Orły” w kategoriach „Odkrycie Roku” i „Najlepszy film dokumentalny”, otrzymał wyróżnienie i nagrodę publiczności na Krakowskim Festiwalu Filmowym, a także nagrody na festiwalach w Nowym Jorku i Perth w Australii.
Mateusz Kudła przez 11 lat był związany ze stacją TVN, gdzie przygotowywał materiały informacyjne do głównego wydania „Faktów TVN” oraz na antenę TVN24, reportaże i nagradzane na międzynarodowych festiwalach krótkometrażowe filmy dokumentalne (m.in. doceniony w Chicago i Southampton „Depozytariusz” i „Ludzie z klisz”). Jest także pomysłodawcą i współtwórcą popularnych kanałów YouTube: popularyzującego historię „History Hiking” (350 tys. subskrybentów) i „Kryminalny Patrol” (70 tys. subskrybentów) o tematyce kryminalnej, tworzony wspólnie z byłym rzecznikiem policji Dariuszem Nowakiem.
W związku z osiągnięciami filmowymi w ubiegłym roku Kudła został zaproszony do Europejskiej Akademii Filmowej, która przyznaje „europejskie Oscary”.
Emmy to amerykańska nagroda honorująca osiągnięcia przemysłu telewizyjnego. Jest jedną z „EGOT” - czterech najważniejszych amerykańskich nagród kulturalnych, obok Oscara (film), Grammy (muzyka) i Tony (teatr). Założona w 1969 roku Międzynarodowa Akademia Sztuki i Nauki Telewizyjnej zrzesza uznane osobistości branży medialnej i rozrywkowej z ponad 500 firm z 60 krajów we wszystkich sektorach telewizji. Organizacja przyznaje międzynarodowe Nagrody Emmy za osiągnięcia w poszczególnych branżach przemysłu telewizyjnego.
Czy technologie niszczą psychikę dzieci?
