FLESZ - Będą zmiany zasad w noszeniu maseczek?
22.04.2021, godz. 11, Czułym okiem online. Warsztat fotografa cz. 1
Warsztaty dla seniorów
Podstawy fotografii? Historia i teoria mogą się przydać, jeśli chcemy doskonalić kadry, ale trudno robić zdjęcia, jeśli nie wiemy, jak obsłużyć aparat. Na kolejnej odsłonie cyklu „Czułym okiem” będzie miejsce na dyskusję o praktycznych kwestiach – o tym, jaki wpływ na efekt końcowy mają ustawienia aparatu czy wybór obiektywu. Po zajęciach poświęconych kwestiom technicznym, uczestnicy porozmawiają o tym, jak można się naszymi zdjęciami dzielić i jak je wykorzystywać, wprowadzając temat prawa autorskiego w fotografii. Co chroni twórcę? Jakie zasady mogą go ograniczać?
Podczas pierwszego spotkania przekonamy się na co wpływa czas naświetlania kliszy, przysłona, czułość matrycy, balans bieli oraz głębię ostrości. W kreatywny i obrazowy sposób odkryjemy tajemnicę idealnych ustawień dostosowanych do potrzeb danego kadru i na własne oczy przekonamy się, jak duże możliwości daje nam nasz sprzęt.
Prowadzenie: Aleksandra Wabik - komparatystka oraz edukatorka z wieloletnim doświadczeniem. Absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim. W kręgu jej zainteresowań znajdują się: fotografia, intermedialność, reportaż oraz literatura non-fiction.
24.04.2021, godz. 11
Street Photo bez wychodzenia z domu
Warsztaty dla młodzieży licealnej
W czasie pandemii o wiele trudniej podróżować i poznawać nowe miejsca, nie przybywa nam ani wspomnień, ani fotografii z podróży. Fotografując we własnym mieście, rzadziej prosimy przypadkowych przechodniów o zapozowanie, a poza tym niemal wszyscy noszą maseczki zasłaniające pół twarzy… Można zrobić oczywiście pandemiczne street photo, zachowując dystans, ale co jeśli ktoś… już bardzo marzy o podróży? Czasy przed pandemią, gdy można było swobodnie przechadzać się po uliczkach obcych miast z aparatem w rękach i fotografować napotkane sytuacje, wydają się obecnie bardzo odległe. Może istnieje jednak jakiś sposób?
Podczas warsztatów organizatorzy zaprezentują metodę, przy pomocy której bez wychodzenia z domu można wykonać street photo w praktycznie każdym miejscu na świecie. Z pomocą przychodzi nam narzędzie Google Street View, pozwalające wirtualnie spacerować po ulicach wielu miast i wsi na całym świecie. Dzięki niemu może powstać naprawdę ciekawy cykl fotografii streetowej.
Prowadzenie: Małgorzata Fatalska – fotografka i nauczycielka. Tworzy abstrakcyjne foto-montaże i zajmuje się portretowaniem ludzi. W czasie wolnym lubi podróżować do Rosji i poznawać tamtejszą kulturę, zwłaszcza przy pomocy aparatu fotograficznego.
29.04.2021, godz. 11
Czułym okiem online: „Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o prawie autorskim, ale nie wiedziałeś, kogo spytać”
Warsztaty dla seniorów
Historia i teoria mogą się przydać, jeśli chcemy doskonalić kadry, ale trudno robić zdjęcia, jeśli nie wiemy, jak obsłużyć aparat. Na kolejnej odsłonie cyklu „Czułym okiem” będzie czas na dyskusję o praktycznych kwestiach – o tym, jaki wpływ na efekt końcowy mają ustawienia aparatu czy wybór obiektywu. Po zajęciach poświęconych kwestiom technicznym, uczestnicy warsztatów porozmawiają o tym, jak możemy się naszymi zdjęciami dzielić i jak je wykorzystywać, wprowadzając temat prawa autorskiego w fotografii. Co chroni twórcę? Jakie zasady mogą go ograniczać?
Współcześnie w kontekście kultury i sztuki, ale także twórczości fotograficznej, bardzo często mówi się o prawie autorskim. Czym ono właściwie jest? Czy to oznacza, że gdy coś jest nim chronione to nie możemy z tym nic… zrobić? Czy jeśli ktoś wykorzysta nasze zdjęcia, bądź wizerunek, robi to legalnie? Zapraszamy na spotkanie poświęcone ochronie wizerunku, ale także prawu autorskiemu. W trakcie spotkania poznamy nie tylko podstawowe zasady prawa autorskiego, ale poznamy jego specyfikę na wybranych fotografiach pochodzących z naszych zbiorów.
Prowadzenie: Natalia Fyderek – historyczka sztuki, prawniczka, absolwentka podyplomowych studiów Rynek sztuki i antyków, certyfikowany trener Standardu Spectrum zarządzania zbiorami, z wieloletnim doświadczeniem pracy muzealnej, m.in. przy pozyskiwaniu nowych nabytków (w latach 2010-2017 pracowniczka Muzeum Narodowego w Krakowie), autorka artykułów z zakresu prawnych aspektów działalności muzeów oraz funkcjonowania rynku sztuki, kierowniczka Działu Inwentarzy MuFo.
Informacje i zapisy: [email protected]
