https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

"Literacki przewodnik po Nowej Hucie" wytyczy nam nowe trasy wędrówek po tej dzielnicy Krakowa

Paweł Gzyl
Opracowanie:
"Literacki przewodnik po Nowej Hucie" to nowa książka dr Anny Grochowskiej, mającym w swym dorobku "Wszystkie drogi prowadzą na Krupniczą". Lektura nowego wydawnictwa jest szczególnie warta polecenia na wakacyjny okres czasu panpidemii, ponieważ inspiruje do mentalnych i rzeczywistych wypraw w nieodległe, ale nieoczywiste miejsca.

FLESZ - Jak głosować korespondencyjnie?

od 16 lat

Nakładem Ośrodka Kultury im. C. K. Norwida ukazał się „Literacki przewodnik po Nowej Hucie” – wyjątkowa książka dr Anny Grochowskiej, autorki bestselerowej monografii krakowskiego Domu Literatów „Wszystkie drogi prowadzą na Krupniczą”.

Autorka na kartach tej książki zabiera czytelnika w fascynującą podróż po Nowej Hucie. Przemierzamy wraz z nią tę część Krakowa w czasie i przestrzeni, tropami ogromnej liczby publikacji. Ich autorzy – wielokrotnie najbardziej uznani polscy literaci – przez wieki pisali o Nowej Hucie i terenach, na których powstała. Zaglądamy do miejsc zarówno bardzo popularnych, jak i tych zapomnianych.

Autorka z wielką erudycją i swobodą odkrywa przed nami te znane i mniej znane teksty, biografie pisarzy i ciekawe, często nieobecne w świadomości czytelników konteksty. Jednocześnie nie ogranicza się do prezentacji samych utworów, ale rozszerza swoją opowieść o podstawowe fakty historyczne. Dzięki temu pozycja ta stanowi nie lada gratkę nie tylko dla fanów literatury, ale także dla osób chcących poznać Nową Hutę w nietypowy sposób.

- Właściwa podróż z tym przewodnikiem zaczyna się jednak w tramwaju, który jedzie z Krakowa do Nowej Huty. Ten środek lokomocji, o ile nie jest zatłoczony, stanowi idealne miejsce do czytania. Warto zatem lekturę książki, zgodnie z sugestią Autorki, rozpocząć właśnie w tramwaju. Dopiero potem wskazane jest przemieszczanie pieszo tras wyznaczonych w sercu Nowej Huty oraz wokół dawnych wsi: Mogiły, Krzesławic, Bieńczyc i Czyżyn, a także wytyczonych wokół istotnych tematów, takich jak literatura kobieca i o kobietach, socrealizm oraz odwilż.

Na swojej drodze spotkamy literatów, takich jak Wincenty Kadłubek, Jan Kochanowski, Cyprian Kamil Norwid, Jan Brzechwa, Wisława Szymborska, Tadeusz Konwicki, Sławomir Mrożek, Ryszard Kapuściński czy Jerzy Pilch – by wymienić tylko tych najbardziej znanych. Razem z Autorką zaglądamy do miejsc historycznych, instytucji kultury, lokali gastronomicznych, kościołów, na osiedla, ulice i place, do fortów, szpitala, a nawet na cmentarze. Punkty poszczególnych szlaków niekiedy pokrywają się, jednak za każdym razem trafiamy na inne tropy literackie i konteksty historyczne.

Każdy z siedmiu rozdziałów opisujących trasy spacerowe po Nowej Hucie publikacji posiada streszczenie w języku angielskim i wzbogacony jest ikonografią (fotografie współczesne Krzysztofa Piły, fotografie archiwalne, reprodukcje dzieł sztuki). Książkę zamyka obszerna, choć i tak stanowiąca jedynie wybór, bibliografia podzielona na literaturę podmiotu i przedmiotu, która zaciekawionym pozwoli zgłębiać wiedzę na własną rękę.

Anna Grochowska to doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa, historyczna literatury i historyczka sztuki, badaczka cracovianów (w tym krakowskiego życia literackiego i Nowej Huty), przez lata związana z Wydziałem Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nowohucianka z urodzenia i wyboru (zamieniła Czyżyny na starą Nową Hutę). Jogini i nauczycielka jogi. Autorka m.in. nagrodzonej w 2017 r. Krakowską Książką Miesiąca monografii pt. „Wszystkie drogi prowadzą na Krupniczą”.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska