https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łukasz Gibała wystosował petycję do premiera i rządu RP. Radny chce zmian w prawie ws. sprzedaży i używania fajerwerków

Ewa Wacławowicz
Adam Wojnar / Polskapresse
Krakowski radny Łukasz Gibała ze stowarzyszenia Kraków dla Mieszkańców wystosował petycję do premiera rządu RP. Zwrócił się on z apelem o szybkie podjęcie prac legislacyjnych w celu wprowadzenia zmian w przepisach, zakazujących sprzedaży oraz używania petard oraz fajerwerków. Postuluje także wprowadzenie przepisów, które zakażą samorządom sprzedaży pirotechniki.

Jak czytamy w petycji, "na całym świecie mamy do czynienia z trendem odchodzenia od fajerwerków na rzecz innych rozwiązań, na jakie pozwala już dziś technika – jak choćby pokazów laserowych. Na przykład we Włoszech zakaz używania środków pirotechnicznych obowiązuje już w kilkuset miejscowościach. Przyczyn jest wiele, jednak tą najczęściej wskazywaną jest cierpienie zwierząt".

-Ofiarami tego rodzaju rozrywki są zarówno zwierzęta domowe, z których duża część w przerażeniu ucieka, a hałas powoduje u nich długotrwałą traumę, jak i te dziko żyjące. Wystraszone hałasem ptaki czy nietoperze zdezorientowane wylatują ze swoich gniazd i często giną na skutek zderzenia z przeszkodą lub po prostu zawału serca. Badania dowodzą, że fajerwerki szkodzą także ludziom. Głośne wystrzały są niebezpieczne zwłaszcza dla osób chorych kardiologicznie, ale także małych dzieci i osób starszych, narażając ich na ogromny stres. Do tego dochodzą wypadki przy samodzielnym odpalaniu tego rodzaju środków – co powoduje często urazy dłoni, głowy i narządu słuchu, a także może być przyczyną pożarów. Kolejnym argumentem przeciw sztucznym ogniom jest zanieczyszczenie środowiska – przede wszystkim powietrza, ale też gleby i wód, bo pyły przecież opadają. A w materiałach pirotechnicznych można znaleźć m.in. ołów, bar, chrom i chlorki - argumentują autorzy petycji

W kwietniu 2022 r. Rada Miasta Krakowa podjęła w tej samej sprawie rezolucję skierowaną do ówczesnego Prezesa Rady Ministrów, ale niestety nikt się nią nie zainteresował.

"Liczymy, że nowa Rada Ministrów mimo wielu innych ważnych wyzwań nie pominie i tej sprawy, szybko podejmując stosowne prace legislacyjne – o co gorąco apelujemy" - zwracają się na koniec autorzy petycji.

Śpimy krócej i coraz gorzej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rhw
" Kolejnym argumentem przeciw sztucznym ogniom jest zanieczyszczenie środowiska – przede wszystkim powietrza, ale też gleby i wód, bo pyły przecież opadają. A w materiałach pirotechnicznych można znaleźć m.in. ołów, bar, chrom i chlorki - argumentują autorzy petycji "

A co zawierają w swoich głowach autorzy petycji jest najbardziej szkodliwe nie tylko dla ich lewacko- eko głów ale także dla polityków którzy może zapoznają się z tymi barami, chromami chlorkami i całą resztą !

Ja proponuje żeby do tego dołączyć zakaz sprzedaży baterii elektrycznych wszelkiego typu do samochodów elektrycznych też, bo one to dopiero zawierają wiele szkodliwych i zatruwają[wulgaryzm]h związków.

My wszyscy powinniśmy wrócić do koni i łuków i zlikwidować wszelkie techniczne udogodnienia było by to z zyskiem dla społeczeństwa bo jak nie będzie gazet internetu i radia tv itp to lewackie eko świry nie będą miały jak się promować !
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska