FLESZ - Oto najbrudniejsze miasta w Polsce. Wyniki raportu zaskakują
W Krakowie od 1 września 2019 roku obowiązuje całkowity zakaz palenia drewnem i węglem w celach grzewczych. Do stolicy Małopolski mogą niedługo dołączyć kolejne gminy województwa, które również szykują się do wprowadzenia swoich uchwał antysmogowych. Sam Kraków nie wyeliminuje bowiem smogu. O ile powietrze w Krakowie po ponad roku obowiązywania zakazu nieco się poprawiło, to jednak smog nie zna granic i żeby z nim walczyć, podobne zakazy trzeba wprowadzić w innych gminach.
Takim rozwiązaniem zainteresowane są Skawina, Oświęcim, Tarnów, Rabka-Zdrój i Krzeszowic. - Bardzo się cieszę, że kolejne małopolskie samorządy nie tylko respektują regionalną uchwałę antysmogową, ale chcą pójść o krok dalej. Przykład Krakowa, który wprowadził zakaz używania paliw stałych w połowie 2019 roku, pokazuje, że takie działanie ma bardzo realny wpływ na jakość powietrza. Potwierdziły to badania ekspertów w Akademii Górniczo-Hutniczej, opublikowane kilka dni temu – mówił wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz podczas spotkania z przedstawicielami powyższych gmin.
Plan ograniczania i odchodzenia od węgla
Jednym z zadań województwa małopolskiego w ramach Programu ochrony powietrza jest opracowanie jednolitych zasad wprowadzania lokalnych uchwał antysmogowych, zgodnych z już obowiązującymi regulacjami. Gotowe są już wstępne wytyczne. Najważniejsze propozycje, to:
- Zachowanie terminów wynikających z uchwały antysmogowej: obowiązek wymiany pozaklasowych pieców na węgiel i drewno do końca 2022 r., - obowiązek wymiany pieców 3. i 4. klasy na węgiel i drewno do końca 2026 r.;
- Zakaz instalacji nowych kotłów i ogrzewaczy na węgiel - od 1 stycznia 2022 r.;
- likwidacja wszystkich funkcjonujących urządzeń węglowych – do 31 grudnia 2029 r.;
- Przeprowadzenie przez gminy analizy skali ubóstwa energetycznego do 30 czerwca 2022 r. (zgodnie z Programem ochrony powietrza);
- Utworzenie lokalnych programów dopłat do wymiany pieca oraz osłonowego (dopłaty do wyższych kosztów ogrzewania) dla najuboższych mieszkańców.
– Radni Gminy Skawina już w marcu 2019 roku podjęli uchwałę intencyjną w sprawie opracowania lokalnych przepisów antysmogowych. O tym, jak ważny jest to dla nas problem, niech świadczy fakt, że nie było wówczas ani jednego głosu przeciw – mówi wiceburmistrz Skawiny Tomasz Ożóg. – Fakt, że samorząd wojewódzki opracowuje jednolite zasady dla lokalnych uchwał antysmogowych, jest zatem dla nas dużym ułatwieniem: możemy być na przykład pewni, że podjęte przez nas zobowiązania będą zgodne z przepisami wojewódzkimi, krajowymi i unijnymi - dodaje.
Wicemarszałek Tomasz Urynowicz dodał, że lokalne uchwały antysmogowe powinny być oparte o rządowy program dopłat "Czyste powietrze". Skutecznością w pozyskiwaniu subwencji z tego programu mogą się poszczycić zwłaszcza te gminy, w których działają ekodoradcy zatrudnieni w ramach projektu LIFE "Małopolska w zdrowej atmosferze". Natomiast Program ochrony powietrza zobowiązuje także wszystkie samorządy lokalne, by od 1 stycznia 2021 roku uruchomiły punkt obsługi Programu Czyste Powietrze. W wielu gminach taki punkt doradczy już działa.
Gminy, które zdecydują się na wprowadzenie lokalnych uchwał antysmogowych, mogą liczyć na preferencje finansowania w ramach środków Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027.
- Chcesz zaoszczędzić? Wyjmij te urządzenia z gniazdka
- Budowa S7 w Krakowie pomiędzy Mistrzejowicami i Nową Hutą [WIZUALIZACJE, MAPY]
- Zarobki w wojsku. Tyle zarabiają teraz żołnierze od szeregowego do generała
- Podatek cukrowy 2021 zrujnuje budżet Polaków! Coca-cola na wagę złota. MEMY
- Ciepło, ale oszczędnie. 9 porad, jak obniżyć rachunki za ogrzewanie
