Wicemarszałek Tomasz Urynowicz zapowiada, że pojawią się w nim nowe, radykalne pomysły. EkoMałopolska ma być rozwinięciem i uzupełnienim dotychczasowych programów ochrony środowiska, nie tylko w zakresie walki ze smogiem, ale także dotyczących segregacji odpadów czy oczyszczania ścieków.
Jest źle, nawet bardzo źle
Władze województwa opracują ranking gmin, które najbardziej dbają o środowisko. Choć raczej będzie to wykaz samorządów, które sobie z tym nie radzą.
Ze wstępnej oceny wynika, że aż 133 gminy (na 182) nie uzyskałyby nawet 30 punktów (na 100 możliwych do zdobycia). Nie ma w naszym województwie gmin, które cele środowiskowe realizowałyby bardzo dobrze, tylko 2 zasługują na ocenę dobrą, zaledwie 5 na dostateczną. Najniższą z możliwych pozytywnych ocen - dopuszczającą - dostałyby 43 gminy.
Samorządy z wierzchołka tego rankingu będą preferowane przy dzieleniu pieniędzy przez Zarząd Województwa. Po raz pierwszy stanie się to w konkursie o dotacje na boiska sportowe, ale gminy ekologiczne będą też lepiej traktowane przy staraniach o pieniądze na drogi, profilaktykę zdrowotną, a nawet remizy strażackie.
Według wicemarszałka Urynowicza to powinno zmobilizować gminy do działań w zakresie ochrony środowiska. - Wójt będzie mógł tłumaczyć mieszkańcom, że na przykład nie dostanie pieniędzy na boiska czy poprawę bezpieczeństwa, jeśli mieszkańcy nie będą segregować śmieci - tłumaczy Tomasz Urynowicz.
Więcej ekodoradców
Ale ranking to niejedyny pomysł, by Małopolska szybciej była eko. Ekodoradcy, którzy pomagają mieszkańcom w wymianie starych kotłów grzewczych na nowe, spełniające wyśrubowane normy zanieczyszczeń, pojawią się w każdej gminie, dziś są w 55.
Ekodoradcy trafią też do firm, które najbardziej zatruwają środowisko. Latem zostanie opublikowana lista przedsiębiorstw z informacją o przyznanych im limitach emisji zanieczyszczeń i rzeczywistych ich ilościach.
Urząd Marszałkowski zamówi specjalną aplikację, dzięki której mieszkańcy będą mogli zgłaszać przypadki spalania śmieci, spuszczania nieoczyszczonych ścieków, wyrzucania odpadów itp. Takie zgłoszenie zostanie przekierowane do odpowiednich służb.
W programie ochrony powietrza pojawi się zapis umożliwiający wprowadzanie zakazu palenia węglem i drewnem nie tylko w Krakowie. Jako pierwsza z takiej możliwości powinna skorzystać Rabka-Zdrój.
POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Smog skraca życie. Jesteśmy jak palacze