Do tej pory państwo finansowało szczepienia tylko dla nielicznych osób z tzw. grupy ryzyka (niemowlęta z niedoborami odporności, wcześniaki ważące po urodzeniu mniej niż 2,5 kg oraz z wadami wrodzonymi i schorzeniami przewlekłymi). W programach profilaktycznych uczestniczą samorządy, ale w małym stopniu (Kraków w ub. r. zaszczepił przeciw pneumokokom i meningokokom 871 pacjentów). Pozostałe osoby, jeśli chciały zabezpieczyć swoje dzieci przed groźnymi drobnoustrojami, musiały same wykupywać szczepionkę w aptece. Koszt najtańszej to kilkaset złotych.
O zmiany lekarze alarmują od lat. Pneumokoki bowiem stanowią największe zagrożenie na świecie spośród chorób zakaźnych. Ryszard Konior, ordynator oddziału neuroinfekcji i neurologii dziecięcej w krakowskim szpitalu im. Jana Pawła II, mówi:
- Pneumokoki wywołują zapalenie oskrzeli, ucha środkowego, zatok, płuc, opon mózgowo-rdzeniowych czy sepsę.
Ordynator dodaje, że Polska jest jedynym krajem w Europie, gdzie państwo nie refunduje szczepionek przeciw pneumokokom. Nawet Bułgaria i Albania realizują ten program szczepień.
"To wstyd!" - grzmiał jeden z amerykańskich profesorów na sympozjum medycznym w Dublinie, gdy dowiedział się, że nie szczepimy dzieci za darmo.
Z meningokokami problem jest jeszcze większy. Zakażeń statystycznie jest mniej (np. do szpitala im. Jana Pawła trafia miesięcznie trzech, czterech pacjentów), ale za to przebieg choroby i skutki są często tragiczne. - To prawdziwy dramat. Zdarzało się, że dziecko umierało po drodze do szpitala -opowiada dr Konior.
Hanna Czajka, kierownik poradni chorób zakaźnych szpitala im. św. Ludwika w Krakowie, podkreśla, że refundowane szczepienia przeciw pneumokokom to standard unijny.
Ospa wietrzna też nieprzypadkowo znalazła się w projekcie: lekarze obserwują, że z roku na rok staje się groźniejsza zarówno wśród dzieci jak i dorosłych: przebieg i powikłania po niej są ciężkie. Zaś jeśli chodzi o szczepienia przeciw brodawczakowi, to prewencja przeciw rakowi szyjki macicy.
Lidia Gądek, lekarka i posłanka PO, przekonuje, że pieniądze na te zmiany są. I co najważniejsze - zakup innowacyjnych szczepionek nie odbędzie się kosztem leków innowacyjnych. - Chcemy nie tylko poszerzyć kalendarz szczepionek, ale też zadbać o to, by te obecnie refundowane były nowocześniejsze i bezpieczniejsze niż są teraz- zaznacza posłanka.
Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtube'ie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!