FLESZ - Koronawirus - kwarantanna w całej Polsce

Na najbliższe dwa tygodnie wszystkie szkoły i przedszkola prewencyjnie zostały zamknięte. Dzieci i młodzież będą się uczyć w systemie edukacji domowej przez internet. Mało tego – na pewno większość wolnego czasu będą spędzać przed laptopami i telefonami. To sprawiło, że krakowski Teatr Groteska postanowił przenieść swą działalność właśnie do internetu.
- Ten pomysł zrodził się w naszym teatrze naturalnie, niemal kwadrans po ogłoszonej decyzji o zamknięciu szkół i instytucji kultury. Rozumiemy: nie możemy grać dla naszych najmłodszych widzów na żywo - no to zróbmy im prezent w sieci. Jasne, że to nie to samo, w końcu bezpośredniego kontaktu w teatrze nic przecież nie zastąpi, ale wszyscy jesteśmy w ekstraordynaryjnej sytuacji – tłumaczy Adolf Weltschek, dyrektor artystyczny i generalny krakowskiej sceny.
W ramach dwutygodniowego projektu „Złap Groteskę w sieci” wszyscy młodzi widzowie teatru otrzymają przygotowany na tę okoliczność specjalny program artystyczny, na który złożą się wybrane piosenki z najpopularniejszych spektakli oraz wyjątkowa inscenizacja „Brzydkiego Kaczątka”.
- Cieszymy się, że aktorzy zdecydowali się zagrać tę sztukę przy pustej sali, w zamkniętym przecież teatrze. Wszystko po to, by rejestracja mogła trafić do sieci i tym samym do naszych młodych widzów. Jeżeli dla nas - dorosłych, cała sytuacja z zagrożeniem koronawirusem jest trudna, to wyobrażamy sobie, że dla najmłodszych ta niepewność może być odczuwalna jeszcze głębiej. A sztuka zawsze pomaga i pozwala oswoić trudną rzeczywistość – mówi Adolf Weltschek.
Już od tego poniedziałku, każdego dnia w samo południe, na stronie internetowej www.groteska.pl umieszczane będą najpopularniejsze piosenki ze spektakli granych w teatrze, natomiast na wspólne weekendowe oglądanie wytypowano „Brzydkie Kaczątko”, zarejestrowane specjalnie na tę okoliczność.
- Wybór sztuki nie jest przypadkowy - to ulubiona inscenizacja młodych widzów Groteski, którzy są stałymi bywalcami krakowskiego teatru. „Brzydkie kaczątko” na motywach baśni Andersena i w reżyserii Beaty Pejcz rodzi się na oczach widzów, choć tym razem po raz pierwszy w internecie. „Brzydkie kaczątko” uczy tolerancji, cierpliwości, akceptacji i daje nadzieję. Teatr Groteska też – dodaje Eryka Żmuda z działu promocji teatru.
Na podobny pomysł wpadli pracownicy krakowskiego Teatru Barakah. Przez cały czas trwania ogólnospołecznej kwarantanny i zamknięcia instytucji kultury, będą się oni spotykać ze swymi widzami w internecie. W ten sposób Teatr Barakah zamienia się w Teatr Barakah Online.
- Przede wszystkim planujemy udostępnienie w internecie materiałów filmowych powstałych podczas prawie dwumiesięcznych prób do spektaklu „Inni ludzie” w reżyserii Macieja Gorczyńskiego na podstawie książki Doroty Masłowskiej, którego premiera była zapowiedziana na koniec marca. Teraz próby zostały zawieszone, aktualny plan jest taki, by premiera odbyła się w kwietniu, ale dziś trudno cokolwiek planować, czas dopiero pokaże – tłumaczy Anna Wyrwik z działu promocji teatru.
Barakah planuje również udostępnianie online archiwalnych spektakli oraz pierwszych odcinków cyklu teatralno-kabaretowego „Noce Waniliowych Myszy”. W środowe wieczory, kiedy w Barakah odbywały się cyklicznie jamy muzyczne – „Folk Session” i „Rytmiczna Barakah”, teatr udostępni materiały przygotowane przez prowadzących te spotkania, podczas których będą oni robić mini-warsztaty muzyczne dla widzów.
- Pracujemy nad dokładnym repertuarem Teatru Barakah Online. Kiedy tylko powstanie, zostanie zamieszczony na naszym profilu na Facebooku oraz stronie www.teatrbarakah.com – zapowiada Anna Wyrwik.
Swoje spektakle udostępniły już w internecie również inne małopolskie sceny – Teatr Łaźnia Nowa („Przypadek według Krzysztofa Kieślowskiego”) i Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie („Lokomotywa II” dla dzieci). Wszystkie przedstawienia są dostępne za darmo.
Niestety – żaden z teatrów nie ma na razie pomysłu, w jaki sposób, działając w internecie, mógłby zarabiać na utrzymanie swych pracowników.
- Pomysł wejścia do internetu narodził się zaledwie dwa dni temu i wynikał z potrzeby podtrzymania kontaktu z widzami. W kwestiach finansowych liczymy przede wszystkim na pomoc władz. Oczywiście zastanowimy się też, jak moglibyśmy sami zarabiać w nowej sytuacji. Będziemy o tym informować na bieżąco – mówi Anna Wyrwik.
- Gdzie wykonać test na koronawirusa? Nowa lista adresów w całej Polsce
- Gdzie jest koronawirus w Polsce i na świecie? Zobacz mapy
- Koronawirus w Polsce. Gdzie stwierdzono zachorowania?
- Kwarantanna przez koronawirusa: co się należy z ZUS
- Koronawirus "opróżnia" półki w sklepach [WASZE ZDJĘCIA]
- Koronawirus dotarł do Krakowa. Internauci reagują memami